Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

rt25

#9480
nu inteleg, tocmai se face Alternativa Techirghiol care ajunge la.... Mangalia.

Si inteleg ca profilul propus va fi de.. autostrada.

Pe un alt topic se discuta faptul ca cea mai ciudata chestie e ca... nu se va numi A4.

Plus, cele mai "lipsite" orase de autostrazi reale (nu de-alea imaginare) sunt... Brasov si Iasi. (a se citi, orasele cu cea mai mare populatie SI economie)

Asa ca ce-ti casuna pe saracul Targoviste ?

dr4qul4

Mangalia asta e resedinta de judet cumva? Sau e un amarat de oras intr-un colt de tara? Oare a fost vreun ambuteiaj la sud de A2 in ultimele 3 luni?
Ce zic eu de Ambuteiaj, sunt vreodata masini pe Adamclisi-Cobadin-Amzacea-Pecineaga? Sau doar eoliene ca tot bate vantul? 
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ambuteiaj

#9482
Quote from: dr4qul4 on December 27, 2023, 01:15:12 PMMangalia asta e resedinta de judet cumva? Sau e un amarat de oras intr-un colt de tara?

Da' Targoviste e vreo metropola? Targoviste e port comercial? Zona din jurul Targoviste e o zona turistica cu un flux enorm de turisti? De ce merita Targoviste drum expres direct de la Bucuresti, iar Mangalia, nu?

P.S. Calarasi e resedinta de judet cu mai multi locuitori decat Targoviste. De ce nu se face drum expres de la Splai pina a acolo, daca pana la Targoviste se poate? Si de ce sa nu se continue pana la Mangalia?

Prioritate:  Autostrada/DX: Bucuresti Splai - Calarasi - Mangalia

Ambuteiaj

Quote from: dr4qul4 on December 27, 2023, 01:15:12 PMOare a fost vreun ambuteiaj la sud de A2 in ultimele 3 luni?
 

Oare a fost vreun ambuteiaj la est de A1 in ultimele 3 luni?
Nu de alta, dar distanta de la Targoviste pina la Pitesti e aproape egala cu cea de la Constanta la Mangalia...
Prioritate:  Autostrada/DX: Bucuresti Splai - Calarasi - Mangalia

hefaistos

Auzi, tu ai citit vreodată Caragiale?
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

horatiu.cosma

Altă întrebare. Poate ne face o surpriză Ionuț de sărbători și ne scutește pe viitor de aceste episoade tragi-comice.

dr4qul4

#9486
Ar trebui sa insisti si la bulgari sa-ti faca o autostrada Ruse-Durankulak. Ai avea mai multe sanse.

LE... la est de A1 eu nu vad decat Bucurestiul.... si aici e definitia ambuteiajului.
Si Targoviste e mai mare fata de Calarasi. Si are si trafic turistic (de tranzit). Si chiar si asa, Mangalia va fi legata la A/DX mai repede. Si imi si convine ca ma duc des vara la Saturn  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

trex



Dar pe Baia Mare care e si resedinta de judet si are si 120.000 locuitori o leaga cineva cu autostrada de N, S, E si V?

Nu de alta dar daca tot se vorbeste de pietre si aruncatul lor...  :-[  Intreb pentru un prieten.

Craciun fericit si hai sa nu ne mai certam, toti avem interesele noastre.

rt25

Pai ai proiect si thread dedicat. Trebuie sa se faca OAR-Satu Mare (legatura cu granita)
Si exista continuarea in SF pentru autostrada nordului A14.

Ce vreau sa spun e ca sunt colegi care incep sa aiba dorinte fanteziste pe langa ce avem deja in SF cand noi nu am legat de retea cele mai importante orase dpdv populatie si economie (inca nelegate la retea). Iasi si BV au fiecare 250k locuitor si fiecare economie destul de mare.
Nu mai zic ca iar pe noi, brasovenii, ne duc astia cu zaharelul cu tampenia de PPP. Asta cand eu ieri am facut 4 ore de la Buc. la BV ocolind ambuteiajele inclusiv pe drumuri neasfaltate (vezi thread cu solutii de descongestionare Valea Prahovei).

Prioritar pentru noi ca tara este sa legam polii economici si de mobilitate intre ei in primul rand si apoi fantezii.

Ambuteiaj

Quote from: horatiu.cosma on December 27, 2023, 01:40:08 PMPoate ne face o surpriză Ionuț de sărbători și ne scutește pe viitor de aceste episoade tragi-comice.

Daca am incalcat vreo regula, asa sa fie...

Am primit pe aici multe raspunsuri "savante":

1. Un drum expres (sau o autostrada) pina la Mangalia ar dubla A2, dar iata ca DX-ul Bucuresti Targoviste dubleaza A1;
2. Drumuri expres se fac doar avind ca destinatie resedintele de judet. Pai de ce nu se face pina la Calarasi? In schimb se face drum expres Turda-Dej (DX4)! Turda si Dej sint resedinte de judet? Horatiu Cosma cred ca stie mai bine...
3. A2 se descarca in portul comercial Constanta. Si Mangalia are un port comercial mare, cu 4 dane, din care doar 2 sint functionale (tocmai din cauza infrastructurii feroviare si rutiere lipsa).


Prioritate:  Autostrada/DX: Bucuresti Splai - Calarasi - Mangalia

Hercule

Stai linistit, promit ca se va face A2 bis atunci cand vor fi 4 dane functionale in portul Mangalia.
Doar sa nu ne mai bazai cu ideea asta. Am retinut si se vor lua masuri.
Deșteaptă-te române!

pasa_andrei

#9491
Sa facem o recapitulare pentru Autostrazi si Drumuri Express, ce s-a deschis in 2023 si ce urmeaza in 2024.

Pentru 2023

- A3 Nusfalau - Suplacu de Barcau - 13.6km - 15.09.2023
- A0 Nord - Lot 2 - 19.0 km (doar 10km deschisi) - 27.11.2023
- A3 Chetani - Câmpia Turzii - 15.7 km  - 21.12.2023
- DX12 - Lot 3 - 31.8km - 23.12.2023
- A0 Sud - Lot 2 - 16.3km (doar 10km deschisi) - 30.12.2023

TOTAL: 96.4km (doar 81.1km deschisi traficului)

2024 - Scenariu Perfect - Totul merge ca uns

- A0 Sud - Lot 1 - 16.9km
- A0 Sud - Lot 3 - 17.9km
- A1 -Lot 5 - Pitesti-Curtea de Arges - 30.3km
- A3 - 0km
- A7 - Ploiesti-Buzau -Lot 1 - 21km
- A7 - Ploiesti-Buzau -Lot 2 - 28.3km
- A7 - Buzau - Focsani - Lot 1 - 4.6km
- A7 - Buzau - Focsani - Lot 4 - 10.9km
- A8 - 0km
- A13 - 0km
- DX4 - A3-Tureni - 5km
- DX6 - Braila-Galati - 10.7km
- DX11 - A3-DN1 (Oradea) - 13km
- DX12 - Lot 1 - 17.7km
- DX12 - Lot 4 - 31.8km

TOTAL : 208.3km

2024 - Scenariu real

- A0 Sud - Lot 1 - 16.9km
- A0 Sud - Lot 3 - 17.9km - ne rugam mult aici si presiune mare pe constructor
- A1 -Lot 5 - Pitesti-Curtea de Arges - 30.3km - doar partial - 50% - 15km
- A7 - Ploiesti-Buzau -Lot 1 - 21km
- A7 - Buzau - Focsani - Lot 1 - 4.6km
- A7 - Buzau - Focsani - Lot 4 - 10.9km
- DX11 - A3-DN1 (Oradea) - 13km
- DX12 - Lot 4 - 31.8km - ne rugam si aici sa mearga totul bine.

Total : 131.1km

Daca mai are cineva completari , va astept cu un comentariu. Craciun Fericit si un an nou plin de realizari!



Leo-Ph

citesc pe acest topic si uneori am impresia ca sunt la "Romanii spun lucruri (si) trasnite"

trex

Quote from: rt25 on December 27, 2023, 03:30:16 PMPai ai proiect si thread dedicat. Trebuie sa se faca OAR-Satu Mare (legatura cu granita)
Si exista continuarea in SF pentru autostrada nordului A14.
[...]

Eu nu vad pe harta API niciunul iar topic de A14 ai un link?