Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 7 Guests are viewing this topic.

dumbravaandrei

Uitati de A1 unde mai au niste viaducte maricele...

hefaistos

Ai dreptate dar calendarul contractual pe A1 impinge finalizarea lucrarilor aici, in cel mai bun caz, pentru final de 2026. Si tehnic, din cauza tunelurilor, posibil in 2027. Asa ca aici nu e graba cu viaductele.   
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

naivu

^A1 Holdea-Marginea este pe PNRR, ca sa se incadreze UMB ar trebui sa termine chiar ceva mai devreme de calendarul contractual, 2027 este exclus!!!

hefaistos

Obligatia statului roman fata de PNRR e a statului roman. Obligatia UMB e cea contractuala. Care curge de la aproparea proiectului si emiterea OIL.
Prin contrast, pe A7 lucrarile au toate termene cu ani de zile inainte de termenul final PNRR. Acolo daca intarzie constructorul dincolo de 2026... (nu stiu daca ar putea fi tras la raspundere pentru pierdera banilor dar de ceva scandal tot va avea parte)
Aici... pa pa! 34 de luni de la OIL pe tunel. Lucrarea probabil ca nu se va incadra in termenele PNRR.   
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

Light

Despre inaugurarea primului lot de autostradă din 2023 care va atinge borna de 1000 km de A și DX:
,,Nușfalău -Suplacu de Barcău, este finalizat. Probabil că în 2-3 săptămâni se va da în trafic. E o concurență între acel lot și Autostrada A 0 București care vor fi primele finalizate pentru că, cu ocazia acelui lot se va atinge acel prag de 1000 de kilometri de autostradă și drum Expres. Încă nu e clar cine va termina primul" a spus Grindeanu, marți pe șantierul Centurii Zalău.
Sursă: economedia.ro

misiekwas

Cum de...? Îmi se pare ca UMB mai are de făcut, iar Nurol e cam gata. Oare e vorba de descărcare? Dar nici nu văd cum a0n2 ar fi dat în trafic în 3 săptămânii...

Ionut

:lol:
Nurol e la final cu tot, parapet, marcaje. E drept, au descărcarea de făcut.

UMB abia a pus grinzile metalice peste A3. :lol:

Light

Probabil e doar dorința "patriotică" ca primul lot de A deschis în 2023 care să fie totodată și lotul care marchează borna de 1000 km de A și DX să fie un lot construit de români. Oricum, dacă CNAIR și-ar fi dat interesul din timp pentru aprobarea descărcării de la lotul Nurol, nu ar mai fi existat această discuție despre care va fi primul lot de A inaugurat.

danvoicu

Eu nu consider asta problema principala. Daca vroiau loturi facute de romani trebuiau sa o faca de acum 30 de ani, cu antreprizele si firmele disparute. Acum zic eu, e doar o rabufnire inutila.

dumbravaandrei

Nu glumiti cu concurenta asta, ca nu stiti cum il trimit astia pe Serbanescu cu pixometrul si aluneco-metrul la Nurol si le tin lotul inchis pana termina pizzarotti A0N1... :-[


naivu

La momentul ăsta chiar nu-mi doresc să inaugureze UMB înaintea Nurol,  ar mirosi urât de tot, ca român m-aș rușina nu mândri! Important este să fie inaugurate ambele loturi cât mai repede, nu ce nație are cine se nimerește la pragul de 1000!

Earthchild

#9042
Se discută de 1000 de parcă ar avea intenția să rămână încă vreo 50 de ani la pragul ăsta, doamne ferește. Aștept întrecerea patriotică pentru următorul nivel, de 2000...3000.

pasadia

Been there, told you!

Recunosc, nu e ca si cum as fi avut nevoie de cine stie ce intuitie. Aaa, serbarea probabil va fi amanata, nu va fi pe 15 septembrie. 1 octombrie, sau 30 octombrie, nu conteaza - important e sa fie cu sampanie la Otopeni.

vm75

#9044
Probabil au si ei niste consilieri care le-au spus ca nu da bine pentru votul romanilor verzi sa sarbatorim cu turcii primii 1000 km. Asa ca mai bine o dam la intors si ne impiedicam putin, ca sa deschidem cu plaiesii; ca o fi descarcarea partiala, ca o aluneca asfaltul ca gresia din baie, ca pixometrul arata niste deficiente grave, ceva ceva tot s-o gasi....