Noduri noi pe autostrăzile din România

Started by NGC, June 09, 2015, 11:21:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

rocklee

ce se mai aude de licitatia pentru cele 6 noduri de autostrada ... :o

florinalba


florinalba

#332
Au fost afisati ofertantii pentru "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic de Executie privind realizarea a 6 noduri rutiere pe Autostrazile A1 si A3, in zona de Vest a Romaniei".
Se pare ca sunt 2(sau doar 2 au fost afisati pana acum):  SC EXPLAN SRL si SEARCH CORPORATION.

danpandrea

Am trimis mesaj la CNAIR, n-au răspuns. Mi-am încercat norocul cu DRDP București. Pe scurt: pe A3 București - Ploiești, în dreptul localității Gruiu, se află niște bretele de acces care sunt neconforme cu un nod rutier de autostradă. În ultimele 2 luni, avem o limită de 100km/h în zona respectivă. Evident că n-o respectă nimeni. Așa că i-am întrebat ce au de gând. Răspunsul e în imagine. "Reprofilare" înseamnă crearea unui nod propriu-zis?


elphax

De obicei  reprofilare se refera la contur dar si la modificari necesare la fundatie (pe profil sau sectiune).
Cum de ex la un drum obisnuit se afunda marginea exterioara de la trafic greu din cauza ca fundatia e slaba si pe adancime si pe latime - pe bucata respectiva  ar trebui sapat, scos material, largit putin si refacuta fundatia , mai adanca si mai lata pentru ca apoi cand se reface stratul de uzura acesta sa nu se mai afunde. De obicei se face la drumurile comunale, judetene, implica largirea fundatiei mai degraba decat a drumului p-zis, mutarea santurilor etc
Nu cunosc situatia acestei portiuni de pe A3 dar ma astept la o inchidere a benzii de urgenta si lucrari similare cu ce am spus mai sus - evident la standarde de autostrada , nu de drum comunal.

andrey_rsu


jonny

QuoteIeri, 31.08.2020 a avut loc inaugurarea lucrărilor pentru racordarea comunei Brănești la Autostrada A2.

Informare proiect "Amenajare acces în Autostrada A2 și a drumurilor de legătură cu aceasta din comuna Brănești, Județul Ilfov".
Proiect realizat în parteneriat cu Consiliul Județean Ilfov.

Valoare totală proiect: 18.217.795,79 lei
Contribuție Consiliul Județean Ilfov: 8.000.000 lei
Contribuție Consiliul Local Brănești: 10.217.795,79 lei

Etapa 1 - realizarea accesului în Autostrada A2 și a drumurilor de legătură se află în execuție cu termen de finalizare 24.08.2021

https://branesti.eu/Stiri-si-Informatii/36/Racordarea-Comunei-Branesti-La-Autostrada-A2

voicul

Foarte util ca la giratoriu din comuna mereu e rosu. Asa o sa existe o alternativa.

slartibartfast

Și totuși A0 nu va avea nod cu DN3. Alt proiect, altă distracție. Dacă.

florinalba

Evaluarea financiara pentru  "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic de Executie privind realizarea a 6 noduri rutiere pe Autostrazile A1 si A3, in zona de Vest a Romaniei" a fost amanata de azi pentru data de 25.09.2020

florinalba

In data de 23.09.2020 17:34 a fost selectat  castigatorul pentru Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic de Executie privind realizarea a 6 noduri rutiere pe Autostrazile A1 si A3, in zona de Vest a Romaniei.   

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC

"Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic de Executie privind realizarea a 6 noduri rutiere pe Autostrazile A1 si A3, in zona de Vest a Romaniei"

Castigatorul initial este SEARCH CORPORATION.

florinalba

A fost atribuit contractul privind Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic de Executie privind realizarea a 6 noduri rutiere pe Autostrazile A1 si A3, in zona de Vest a Romaniei ? Sau sunt contestatii?

horatiu.cosma

Nu par să fie contestații, deci probabil că e pe vine semnarea cu Search.