[B] Discuții, lucrări şi proiecte diverse în Bucureṣti

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:56:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

rizzuh

Odata si odata trebuie largit si Maniu, mult din traficul usor de pe A1 are ca destinatie Bucuresti. Pentru cei care au destinatie in partile de S/N/E se pot face alte rute (ahem... DNCB 2x2 si intersectii denivelate), dar pentru cei care au drum in Militari pana pe la Unirii (si zonele adiacente) nu exista o solutie mai buna - poate continuat proiectul de la Ciurel - dar aia va dura ceva timp.

Problema cea mai mare este ca acum Maniu este sufocat de tot traficul usor, cu sau fara destinatie in Bucuresti, pentru ca n-are alternativa mai buna.

AdrianB1

E mai simplu si mai eficient de facut penetratia catre Ciurel decat de largit Iuliu Maniu pe 3 benzi; de la Pacii e deja pe 3-4 benzi si se circula efectiv pe 2, ca sunt masini parcate in spic chiar si in intersectii, alea nu o sa dispara vreodata (sau pana se schimba primarul de sector si urmatorul primar le ridica pe toate pana proprietarii acelor masini le vand).

Oricum pe bucata de intrare pe 2 benzi se merge bine, tragedia incepe dupa aceea - fix de la Pacii. Dar gandeste-te cum ar fi cu penetratie la Ciurel si inca una pe Bd. Timisoara.

Tibi, cand vorbesti de o autostrada ca artera, 2 benzi la 130 km/h, orice bulevard de 50 km/h si cu semafoare e deja capilaritate.

voicul

Stiu ca nu sunt bani nici pentru proiectele mari ce sunt incepute, dar:
Exista vreun plan de pasaj la Arcul de Triumf?

Ionut

Ai stricat feng shui-ul cu asta. Explodează mămăliga.

voicul

Nu stiu al cui feng shui si nu era in intentia mea.

Pe de alta parte azi am remarcat "ca coada" incepea de la aeroport Baneasa si se termina (in B se termina coada doar cand opresti masina si o inchizi) la semaforul de la Arc. 5 benzi pline ochi intre Romexpo si Arc!

L.E. Mai bine stricam surpriza  :)

AdrianB1

La Arc s-ar putea face o imbunatatire semnificativa intr-o singura ora cu un bidon de vopsea (sau, mai sigur, cu New Jersey): banda 1 dinpre Charles de Gaulle separata de celelalte, facuta continua spre Piata Scanteii si cu semafor pe verde permanent limitat de cel pietonal cu buton. Seara e ditamai coada de la Charles de Gaulle catre Baneasa pentru ca la Arc e gatuire si spre dreapta. Da, spre Elias si spre Turda nu ai ce face fara un pasaj (care ar permite temporizarea semaforului mai buna), dar chiar si banda 1 e blocata degeaba, sunt suficiente benzi spre Scanteii ca sa nu existe conflicte de trafic. Cine vrea sa o ia pe partea mediana nu are decat sa stea la semafor pe banda 2.

voicul

Am aceeasi idee de mult timp in cap, dar in loc de NJ as pune borduri inalte cum sunt pe Victoriei.

Cat despre pasaj (incep sa inteleg de ce "explodeaza mamaliga") l-as face futurist de la Romexpo cu iesiri Mareșal Alexandru Averescu (daca costa prea mult as taia asta!), Kiseleff si Mareșal Constantin Prezan.

O remarca: coada apare deja (pe toata sectiunea respectiva) de la ora 15, dar am prins-o si pe la 13.

Ionut

Hai mai. Cum sa pui NJ la Arc? Poti gasi alte variante.

nirolf

Eu propun direct un hobanat peste Arcul de Triumf, se știe că asta e soluția universală pentru București. Se și observă că se circulă mult mai bine de când avem 2, dacă am avea 10 ar fi și mai bine.

subway

Orice pasaj care duce traficul spre centru nu rezolva nimic, mai rau incurca si agraveaza situatia...
Va dau eu solutia, semafoare 'defecte' ramase 'pe rosu' pe directia supra-aglomerata si taxe, amenzi si sanctiuni cat cuprinde pana se linistesc bizonii si se urca 'fortat' in...troleu/tramvai/bus

AdrianB1

Quote from: subway on September 15, 2017, 08:34:21 PM
Va dau eu solutia, semafoare 'defecte' ramase 'pe rosu' pe directia supra-aglomerata si taxe, amenzi si sanctiuni cat cuprinde pana se linistesc bizonii si se urca 'fortat' in...troleu/tramvai/bus
Jawohl, mein Fuhrer! Asa o sa facem, ai naibii soferi ...

@Ionut, era doar o gluma aia cu NJ, o linie ar fi in regula iar o bordura chiar suficienta.

voicul

Acolo s-ar putea face lejer o banda speciala chiar fara sa taie un copac.
Si asta unit direct cu scuarul de aici si inchis cu borduri.

subway

Quote from: Ionut on September 15, 2017, 06:23:05 AM
Hai mai. Cum sa pui NJ la Arc? Poti gasi alte variante.
Exista si variante 'gratis', niste gropi babane 'antiSUV' in carosabil conform programarii prealabile cu RADET, ApaNova, Administratia Strazilor, RomTelekom, Enel, Distrigaz, festivaluri folclorico-maneliste prelungi cu inchiderea traficului, 'manifestatii spontane' bine organizate cu ocuparea strazii, manevre militare cu coloane blindate aliate in vizita la obiective turistice, antrenamente de 'simulare' la dezastre cu toate efectivele ISU pe teren fix acolo, slujbe religioase in aer liber cu moaste la pupat, expozitii de utilaje agricole, oieri, vacari, stiuleti de porumb, gogonele vrac si lalele pe asfalt, infasurarea celui mai imbarligat carnat in jurul intersectiei, desfasurarea celui mai cel tricolor, concursuri de desene cu creta pe asfalt, etc, etc, etc...
Cu un calendar bine chitit si gandit te asigur ca nu se va mai circula pe acolo decat de 1Mai si 23August
;)
P.S.
NJ e o nonsolutie, trei-patru borduri suprapuse e 'solutia' agreata...

voicul

Vești bune pentru șoferii din București: Limita de viteză de 70 km/h pe Splaiul Unirii, aprobată de Comisia de Circulație

Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță a anunțat că membrii Comisiei de Circulație din Primăria Capitalei au aprobat modificarea limitei de viteză de la 60 km/h la 70 km/h pe Splaiul Unirii.

Șoferii vor putea circula cu 70 km/h de la Podul Vitan Bârzești până la limita administrativă, pe ambele sensuri.

"O veste bună! Mă bucur că membrii Comisiei de Circulație din PMB au aprobat propunerea noastră pentru modificarea limitei de viteză pe Splaiul Unirii. Este o solicitare pe care am făcut-o că urmare a sesizărilor pe care le-am primit de la dumneavoastră, dar și fiindcă am reușit, anul trecut, să securizam corespunzător bucată de splai aferentă sectorului nostru. Sigur, asta nu înseamnă că nu trebuie și în continuare să conducem prudent și să înțelegem că viață este mai presus de orice grabă", a precizat primarul sectorului 3 din Capitală, Robert Negoiță pe pagina sa de Facebook."

Sursa: B1

miahi

Quote from: andrei@buc on September 17, 2017, 12:16:43 PM
de la unirii la alba iulia sunt 1.9 km. presupunand ca, in acelasi timp ai:
E vorba de Splaiul Unirii nu de blvd. Unirii... Scrie si in articol: de la Pod / Targ Vitan pana la Centura Bucuresti.