Deszăpezirea și mentenanța drumurilor iarna

Started by AlinC, December 11, 2018, 06:18:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

Intradevar altfel de drumari astia de la CNAIR.

Spre exemplu in B nu au intervenit cat era viscol ("vant puternic" cum zice CNAIR). Astia din B au zis ca e inutila treaba pe viscol ca vine la loc zapada.

Deci eroi cei de la CNAIR sa mute zapada de pe un sens pe altul in timp ce "bulangiu" de vant muta zapada de pe camp pe sensul dezapezit.

Sau poate nu era vant puternic totusi.

TibiV

Daca va uitati cu atentie pe video se vede cum vantul arunca o buna parte din zapada mult dincolo de sensul celui care a filmat, spre camp.

Tinand seama de faptul ca autostrada era oficial inchisa, mi se pare corecta procedura:
- la prima precere faci sensul de unde bate vantul
- la a doua trecere faci sensul spre care bate vantul

Pana la urma, nu este decat aplicarea practica a unui vechi proverb, pe care toti il respectam in viata privata: "nu te pisi in contra vantului..."

PS
Ce naiba cauta ala care a filmat pe o sectiune inchisa circulatiei?!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alesd

Dar daca e doar o minciuna a alora de la Cnair? Eu vad doua probleme:
1) Daca ei inchid un sens de la km X, pana la urmatoarea iesire de la km Y vor fi inca masini, care pot parea ca au intrat pe autostrada inchisa, pe cand ei de fapt inca nu au apucat sa treaca de locul unde era masina de deszapezit.
2) Filmul a fost postat Sambata 8 Februarie la ora 10:53 dimineata, dar am verificat toate comunicatele Cnair de zilele trecute si sectorul acela de autostrada era deschis de Vineri 7 Februarie ora 6 dimineata si nu a mai fost inchis ulterior. Daca filmarea a fost facuta totusi Sambata (ceea ce cred ca e fezabil), e o mare minciuna gogonata marca Cnair.

TibiV

#78
Quote from: alesd on February 10, 2020, 10:17:08 PM
Filmul a fost postat Sambata 8 Februarie la ora 10:53 dimineata...

Mie mi s-a intamplat sa postez aici pe forum cu o intarziere de 3-4 zile niste amarate de poze, care nu cereau decat Imgur->Forum, nu necesitau nici o procesare video...

In mod sigur ca nea ala care a postat filmarea nu era vreun rocklee, care sa nu aiba alta dorinta dupa ce a ajuns acasa inghetat/plouat/innoroit decat sa incarce cat mai repede pozele/filmarea pe forum....  ;)

PS
NU am cont youtube sau FB, poate alti colegi care au ma pot contrazice privind viteza de postare a filmarilor...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cristi N

La cum e filmat, mod portret, tind sa cred ca a fost un live. Asta ar trebui sa fie vizibil in descrierea filmarii originale: xyz was live sau xyz added a video.

gruiarew

Dacă-i "senzațional" de obicei apare pe loc. Pnetru o procesare minimală durează cel puțin o zi. Acum depinde fiecare ce procesează și cu ce.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

pasadia

Filmul a fost postat la 20:53, nu la 10:53 (mai greșesc și colegii de forum, verificați de fiecare data).

Și cum filmarea e pe timp de zi -> nu a fost făcut live. Poate fi de oricând, inclusiv din alți ani.

alesd


Si totusi, nu am gresit. Facebook spune "Autostrada Sudului, February 8 at 10:53 AM".
https://www.facebook.com/AutostradaSudului/videos/232612177749506/
Daca la tine apare 20:53, atunci e chiar mai bine, pentru ca nu poate fi decat 8 Februarie ora 20:53, iar autostrada era deschisa din 7 Februarie la ora 6 dimineata conform comunicatelor Cnair.

dr4qul4

Nu are cum sa fie ora 20:53. La ora aceea ar fi fost noapte.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

#84
Ciudat. La mine și pe mobil și pe laptop apare 20:53. Și nu am vreo setare greșită de ora...

dr4qul4

poate atunci a fost postat clipul. Dar nu insemana ca tot atunci a si fost filmat
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

Pai eu ce am scris mai sus?

Quote from: pasadia on February 11, 2020, 03:37:37 PM
Și cum filmarea e pe timp de zi -> nu a fost făcut live. Poate fi de oricând, inclusiv din alți ani.

Cristi N

E foarte posibil ca cei care administreaza pagina "Autostrada Sudului"  nici sa nu fie autorii filmarii ci sa fi primit/preluat clipul de la altcineva.

pasadia

#88
Deci ăștia de la CNAIR au înțeles că nu e cazul să deszăpezească.

voicul

Pe drumurile de munte din centrul țării avem parte de o zi de iarnă adevărata. În acest moment ninge pe Transfăgărășan, în zona Bâlea Lac și pe mai multe sectoare de drum din județul Harghita.
DRDP Brașov acționează cu utilajele proprii pentru curățarea carosabilului.
Vă reamintim că până în acestă seară sunt în vigoare mai multe avertizări meteorologice COD GALBEN de vânt puternic respectiv COD PORTOCALIU de viscol și ninsoare în zona montană.
Circulați cu grijă și adaptați viteza la condițiile de drum!


https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=567366580844934