Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 14 Guests are viewing this topic.

Ionut

API pe Facebook

Joi se inaugurează DEx12 Centura Slatina! Astăzi se desfășoară procedurile de recepție pe cei 21,35 kilometri dintre nodurile Piatra Olt și Valea Mare, parte din Drumul Expres Craiova-Pitești. Hartă interactivă: https://bit.ly/3wt7Ual.

Deschiderea traficului ar urma să se facă mâine, 28 iulie, timp necesar ca antreprenorul să pună la punct ultimele detalii în nodul Valea Mare (Slatina Nord-Est). Pe forumul PeUndeMerg.ro găsiți noutăți în timp real.

Împreună cu cei 18,5 dintre Piatra Olt și limita cu tronsonul 1 la vest de Balș inaugurați pe 21 aprilie, cei 21,35 de kilometri care ocolesc Slatina sunt primii kilometri de drum expres veritabil din România și sunt o gură de oxigen atât pentru șoferii aflați în tranzit care economisesc cel puțin o oră, cât mai ales pentru locuitorii celor două orașe.

cristi.dadalau

Daca procedura de receptie se finalizeaza azi, oare putem sa ne asteptam la o deschidere de la prima ora?

oneLess

#7172
^ Mâine cică ar cam ploua până după-amiază prin zona Slatina după 7 dimineața. E cam devreme la 6.

GIV


KnX

Eu cred că astăzi vor pune indicatoare oriunde mai este necesar.
Retușuri, plus alte detalii.
Într-adevăr este un pic ciudat că nu vor fi parapeți metalici pe cele două bretele.

Ionut

^ Cred că încă parlamentează poliția cu CNAIR. Să vedem. Sper să fie ceva decent, clar și bine semnalizat, vor fi mulți amețiți.

Cetatean

#7176
Neaparat saci cu nisip pe balize.
O parte buna, daca ii putem spune asa,e rigola, care ii va incetini natural pe oamenii care tre' sa cedeze prioritatea celor care vin de pe DX. Chiar daca nu sunt atenti la semnele de circulatie.

Ionut

Era vorba că pun NJ (cred că slim). Dar nu știu exact unde. Se văd și pe filmarea lui Marius de ieri că puneau pe breteaua bidirecțională de intrare spre Slatina/Craiova. Puseseră vreo 2-3 bucăți și mai aveau în basculantă.

archaeus

Nu am gasit sa se fi discutat, dar de ce nu au lasat circulatia prin devierea temporara?Era mai ok dpdv al conflictului de trafic...parerea mea! Aveau loc sa ridice tablierul pt supratraversare caci sub ea pe aliniamnet vad predalele deci pana le ridicau oricum nu puteau lucra la terasament? E ceva gen Alba Nord :)

Sealand01

#7179
Pasajul este inclusiv peste devierea temporara

Din ce se vede cei de pe dx vor da prioritate celor de pe dn, cam ciudat

horatiu.cosma

Si eu am aceeasi nelamurire. Ar fi putut face pasajul linistiti, si sa dea drumul la trafic cum vor sa faca maine doar 2 zile, pentru racordarea rampelor la giratorii.

archaeus

Macar prin devierea temporara era giratoriul dinspre Pitesti, asa acum e conflict intre cei ce vin dinspre Slatina pe bretea si cei care vin de pe Dx dinspre Craiova ... o sa fie multi tampiti care se vor pocni acolo! Mi se pare o mare tampenie ce au facut, dar na, ce ne mai mira....

miahi

^ Cum functioneaza birocratia in cazul acesta? Constructorul propune si Politia Rutiera si CNAIR aproba ?

Tony7Y



Banda pare destul de lata. Banuiesc ca pot sa o imparta in 2 si sa preia atat traficul din DN (pe stanga) cat si traficul din DX (pe dreapta). Cel putin pentru masini, nu imi dau seama cat loc are un tir pe acolo.

adyneamtu

In niciun caz. Banda are 3,5-3,75m maxim lățime.
Cineva trebuie să cedeze prioritatea acolo.