News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Vice33


TibiV

@JohannDB

Quote
Funcţionarea facilităţii de localizare 112 prin web este dependentă de modelul terminalului mobil, de sistemul de operare al acestuia, de metodele standard de localizare implementate şi configurate în respectivul echipament, de setările privind permisiunile de localizare prin intermediul telefonului mobil de pe care se iniţiază apelul la numărul unic de urgenţă 112, precum şi de nivelul semnalului GPS din zona în care se află apelantul, menţionează sursa citată.

Au uitat sa mentioneze nivelul semnalului GSM.
Nu ai GSM, nici macar nu poti sa suni la 112.
Dar de regula putini soferi cad cu masina in creierii muntilor. Se multumesc cu calea de rulare +/- 15 metri de o parte si de alta a drumului... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adi

se poate sa nu fie doar pentru soferi!

si mai e ceva, poti avea semnal de voce(oricum 112 intra pe orice semnal GSM prinde, chiar si ai altor operatori GSM) iar conexiunea de date poate lipsi cu desavarsire. Sunt destule zone in tara unde am intalnit acest lucru.

Oricum este un mare avantaj acest serviciu, chiar in cazul Apuseni, specificat mai sus era o solutie .... poate.

ghrt

În Apuseni echipele de salvare nu au ştiut ce să facă cu coordonatele GPS, adică unde vine pe teren locul accidentului şi cum pot ajunge acolo. I-au dus localnicii. Deci problema nu e lipsa coordonatelor.
Cont (aproape) inactiv.

JohannDB

"""nu au ştiut ce să facă cu coordonatele GPS,""""
       Din ce mi-aduc aminte, tocmai că au primit coordonate contradictorii, pentru bălării și de asta au întârziat atât; localnicii au fost primii care au dat poziții exacte, au ajuns acolo și s-au constituit în ghid corect și eficient....
       Să sperăm că astfel de bâlbe tragice (vezi și helicopterul căzut în Siutghiol, la Mamaia: pompieri pe drumul corect spre cazinou, iar dispecerul îi trimite "la Butoaie" deși martorii oculari sună la dispecer și indică corect....plus "o barcă"/una și aia cu motorul defect încât salvatorii devin "Pațaichin" de performanță, la vâsle, cu victime în apă de +2 grade).... să nu se mai întâmple....


slartibartfast

Quote from: horatiu.cosma on December 19, 2018, 03:53:10 PM
Cred că se semnează zilele astea. Dar ca să fie fericit Caragiale până la capăt, teatrul continuă și la semnare. Cică trebuie semnate și ștampilate vreo 1500 de pagini. Dacă le pui cap la cap, iese mai lungă fâșia decât lucrarea în sine.

Deci cam așa ar arăta semnarea contractului:

Earthchild



Quote from: horatiu.cosma on December 21, 2018, 02:45:55 PM
Dacă nu era API, azi era reziliat Comsa, nu era deschis Strabag și Geiger, nici intrarea A3 în București etc. Presiunea publică constantă, pusul lupei pe ei și pe mizeriile pe care le fac sau pe nemunca depusă doare foarte tare.

Sper din toată inima ca munca depusa de API sa fi avut un impact atât de important în lanțul decizional al autorităților din domeniu. #sperantapentruviitor

cristi5

Quote from: ghrt on December 17, 2018, 11:24:46 PM
În Apuseni echipele de salvare nu au ştiut ce să facă cu coordonatele GPS, adică unde vine pe teren locul accidentului şi cum pot ajunge acolo. I-au dus localnicii.

Eu imi amintesc ca un medic supravietuitor cu smartphone vorbea cu serviciul de urgente si nu puteau sa il invete cum sa gaseasca coordonatele in telefon.

Pe urma a aparut in presa cum se pot determina coordonatele numai cu aplicatiile pre-instalate. Pai nu e usor, sau nu era la vremea aia. Pe una din platforme (Android cred) trebuia facuta o poza, apoi vizualizat proprietatile pozei si acolo era geotag-ul.

Harry

^^Cu conditia ca geotagul sa fie activat in setarile foto ale telefonului

danutzu_1069

Si cu conditia ca gps-ul telefonului sa fie activat... Adica localizarea precisa...

Harry


carutasul

Și fie ca Moșu' să aducă niște schele pe clădirea din background :)

bugybuu

ce (cenzurat) mea!!!! Tocmai am vazut o reclama pe Pro Tv la Aktor. Se laudau cu cate au facut in Romania de 17 ani!!!

TibiV

Foarte bine.
Este probabil felul lor de a spune "va rugam nu ne reziliati pe ST2".
Iar noi spunem, ca sa te citez: (cenzurat) !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

yetiman

Si uite asa cautam solutii complicate in locul celor simple:

Puneti osul la treaba si aduceti cei 18.000 de angajati si subcontractori pomeniti in reclama pe ST2... !  :lol:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu