News:

.

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

Eu ti-as recomanda in "Keszthely". E putin mai departe 20 de km, dar daca vrei poti sa dai si o tura cu vaporasul pe Balaton - cam 1.30 traseul facut de mine.
Ai loc de parcare aici si peste strada de acea parcare

Am mancat la o terasa aici. Nu mai stiu la care din ele, dar sunt multe acolo cu diverse mancaruri - cam cum e la noi la mare.

Avantajul este ca e o oras turistic si deci mai sunt si in alte zone cu restaurante si parcari gen aici

stent76

#1006
Quote from: dragos76 on August 15, 2018, 04:11:38 PM
Nu știu dacă ăsta e locul potrivit ca să pun o întrebare: mâine merg în Croația, și aș vrea să văd dacă are cineva o recomandare de un restaurant și loc decent pentru pauză de masă în Ungaria, pe lângă M7, în zona Balaton. Recomandări pe baza experiențelor proprii, vă rog. Suntem ok și cu restaurante din parcările autostrăzii, deși am prefera și ceva la până în 5-10km de la ieșiri, cu spațiu mai mare ca să mai zburde și copiii în pauză.

http://www.berenyifogado.hu/ro

putin mai la nord de nagykanizsa, bucatarie excelenta. La Istvàn (sud de Nagykaizsa) nu m-am oprit, dar banuiesc ca sunt comparabile.

marinul

Cunoaste cineva un site sau unde pot gasi ce autostrazi sunt cu taxa/gratuite in Spania?

cristi5

#1008
^^ Istvan fogado acum vreo 8 ani era extraordinar. Daca ai timp, recomand fogas (supa de stiuca)

cezar-mario2012

 Pentru Spania este simplu te uiți pe maps, A sunt gratuite, iar AP sunt cu plată.

Hercule

Quote from: rizzuh on August 14, 2018, 09:10:12 PM
Nu vad nimic diferit la pile, nicio consolidare cu piese metalice ???

EDIT: Daca te referi la pila din dreapta pozei, aceea are alt fel de cabluri de sustinere a tablierului: https://goo.gl/maps/zMiT3FzZ6f12

Cablurile ce se vad in poza sunt adaugate suplimentar peste cablurile betonate initiale ale podului. Daca te uiti cu atentie si pe GM se vad cablurile originale printre cele adaugate, in special in partea vestica a piciorului.

Eu nu cred ca ploaia l-a daramat, mai degraba vantul si faptul ca din cauza vremii s-a mers incet si s-a creeat aglomeratie pe pod. Dar e drept ca si ploaia a fost zdravana. Am fost foarte aproape de eveniment...
Deșteaptă-te române!

pasadia

#1011


In sine nu am ce sa mai comentez la asa ceva...

voicul

Sunt din alte lume. $47 de mld nici nu le-ar simti.

dr4qul4

e doar o schita. Nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla cand un vapor ar intra intr-un plutitor din acela, sau cum se vor comporta tuburile sub actiunea furtunilor si a ghetii.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Dominik

Am vz si eu proiectul ieri seara, inca e o utopie !
You're in Steelers Country

TibiV

Stiu si eu...

Cu "nordicii" astia este tare nashpa...
Ceea ce vad eu pe forum este ca cea mai mare "utopie" de la nordici este "2+1 alternativ"... (niste mii de km, la doar niste mii de euro/km, in loc de mil.euro/km....)
Lasa, dom'le, merge la ei, dar la noi va ingreuna, frana, congestiona, incurca....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Si daca va merge la noi ... klar vor fugi multinaitionalele pe ele!

Nu stiu ce ziceti ca e utopie. In video se vede cum au inceput lucrarile la prima sectiune 21km de tunel.

dr4qul4

tunele se fac pete tot in lume(mai putin la noi). Tunele submerse flotante mai putin.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

djidji1975

#1018
Quote from: djidji1975 on August 16, 2018, 10:30:45 AM
Legat de AKTOR: ieri am trecut pe autostrada facuta de ei în Macedonia (partea dinspre Grecia). Este impresionant ceea ce au construit acolo: doua tunele in curba fiecare de 1,2 km, poduri, deblee enorme. Și totul în 5 ani, maxim (ultima data am trecut pe aici în 2013 când nu țin minte sa fi văzut  vreun șantier). După ce mă întorc din vacanța, voi incarca niste fotografii. Pe mine m-au impresionat. Sincer. Așa că, acum sunt mult mai sigur că "adevărul" legat de aceste întârzieri pe lotul 2 trebuie căutat undeva pe la mijloc.
Și iată două filme cu acea autostrada facuta de AKTOR în Macedonia. Este impresionanta. Cred cu tărie că partenerul serios este mult "prea serios" pt ca vreun proiect de la noi sa fie finalizat când trebuie și cum trebuie. http://cloud.tapatalk.com/s/5b81b1ea72a2e/YouCut_20180825_223910814.mp4
http://cloud.tapatalk.com/s/5b81b2068fcb5/YouCut_20180825_224350705.mp4

mihaihedes

Nu se pune problema că Aktor nu poate. Tocmai am trecut pe o bucata de autostradă făcută de ei în Grecia și cred că noi doar vom visa multi ani de acum încolo sa ne facă Aktor așa ceva. Problema este la noi ( CNAIR) nu la Aktor.