News:

.

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Sigur ca da, termina in 20-20. Pai ce, doar romanii sa se manelizeze?!
Ia uite ce ziceam in decembrie 2018 si apoi in martie 2019.

Quote from: Ionut on March 23, 2019, 03:57:18 PM
:lol:

E clar, nu ma pricep deloc.

Quote from: Ionut on December 30, 2018, 11:46:36 AM
Ce promisiuni baga si ăștia ca termina in 2019. :) Asa o fi, nu ma pricep eu, chinezii în Muntenegru lucrează cu 10000 oameni. Chiar, cati oameni au în șantier?

Ba baieti, stati chill. Nici in 2020 nu va fi gata. Voi nu vedeti ce fac aia acolo?

voicul

Asta vroaim sa zic si eu ca or fi ei chinezi, da totusi 2020 e cam mult.

Ma uitam in animatia video si am vazut nu doar ca tunelul nu are banda de urgenata, dar nici viadictul ala mare. - 4.25.

TibiV

Ionut,
initial cam la fel am vrut sa comentez si eu...

Dar dupa niste (mai multe) clipe de gandire (si vizionare), mi-am dat seama ca suntem pur si simplu rautaciosi....

Argumentul "din sinea noastra ?"...

Muntegrenii aia sunt saraci, vai de viitorul lor - ca populatia lor este cat a Bucurestiului (Bucurestilor, conform recomandarile academicienilor...)

Dar pariem ca daca "institutia X" a statului roman ar fi in stare sa faca pe jumatate din ce fac muntegrenii, ar pimi aplauze la scena deschisa?!...
Nici macar rocklee nu ar putea sa tina pasul cu chinezii... :lol:




Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Eu nu sunt invidios pe muntenegrenii astia. Dupa cum scrie si in articol, in constructie este sectiunea Podgoritsa-Mateshevo.
De acolo tot pe DN-uri ca ale noastre (chit ca ei mai au si tuneluri pe dn-uri) trebuie sa mearga si catre Serbia si catre Budva sau Bar.
Practic, acestea autostrada, oricat de spectaculoasa ar fi, nu prea rezolva nimic. Este doar 1/3 din ceea ce au nevoie ca sa aiba sens.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cezar-mario2012

 ^Secțiunea de autostradă de la Mateshevo la Bolijare este în stadiul de adaptarea proiectului la noul studiu de mediu și va fi construit de aceleași firme Bemax Muntenegru și firma din China. Pentru zona de sud momentan se lucrează la lărgire drumul actual la 2x2 pe secțiuni. În zona de nord se modernizează drumurile către Serbia și Kosovo. Una di întârzierile proiectului a fost datorată de proiectul de apă și curent ce merge pe linia autostrăzi. Proiectul inițial a fost modificat pentru a se mări capacitate, pe la zonă cu al doilea nod vor să facă o stațiune de ski.






voicul

Nu inteleg ce legatura are "autostrada" cu ce e in video, care prezinta si curbe de aproape 90 de grade.
Or fi la inceput si poate nu se vede bine.

florin74

Intre timp, podul de la Genova avanseaza bine

Doua filmulete:  ridicarea unui segment de tablier de 94 de metri, 1800 tone, la peste 40 de metri
 

Etapizarea realizarii tablierului.


Constructor Consortiu Salini-Fincatieri (tablierul este realizat de Fincatieri)


marinul

Pilonii sunt de la vechiul viaduct sau au ridicat altii?

florin74


Morosanu

Quote from: TibiV on February 17, 2020, 03:09:37 PM

Muntegrenii aia sunt saraci, vai de viitorul lor - ca populatia lor este cat a Bucurestiului (Bucurestilor, conform recomandarile academicienilor...)

:lol:

Macar de-ar fi cat populatia Bucurestilor, (sunt doar vreo 600.000 de locuitori) ar face poate mult mai mult. E suficient sa circuli pe dn-urile lor noi ca sa iti dai seama ce pot... Si noi nu putem, din pacate.
Politica distruge tot ce atinge.

bogdymol

Cateva poze ce le-am facut in timpul calatoriei cu autobusul din centrul Stockholm-ului pana la micul aeroport Skavsta:.

Incepem in Stockholm:



Ce centura orasului Stockholm (E20):



Parasim centura, o luam spre sud:





Un santier destul de mare pe E20:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

cristi5

#1362
Quote from: bogdymol on February 23, 2020, 08:57:38 PM
Un santier destul de mare pe E20:




Acolo e capatul sudic al noii centuri Stockholm (förbifart Stockholm), deci se construiete un nou interchange in T. Noua centura merge "din E4 in E4", adica de la intrarea nordica in Stockholm dinspre Uppsala (Häggvik), la iesirea sudica din Stockholm spre Södertälje (Kungens Kurva, unde e poza ta). Probabil E4 va fi mutat pe acest traseu nou.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/File:Forbifart_Stockholm_vv_1.jpg

E20 nu e centura Stockholm.  Diferite parti din centura "interioara" (exterioara fiind cea noua) au diferite indicative. Drumul care se desparte spre stanga la iesirea 150 are indicativ 73 (exista si inainte la suprafata, acum e autostrada mai mult in subteran) si este numit "legatura de sud" (södra länken). E vorba de legatura intre diferite radiale care pleaca din centru.

Cand am ajuns eu la Sthlm acum 20 de ani nu exista nici legatura de sud, nici cea de nord. Ambele sunt mai mult tunel. Ca noua centura de altfel.

Patrea de vest e asigurata de E4/E20 si va fi dublata de noua centura. Singura legatura care lipsete in inelul interior e cea de est, dar aia ar fi mai mult prin apa. Personal nu cred ca se va realiza, pentru ca rutierul va pierde mult din investitii. Se va face un metrou pe sub apa intre centru si Nacka in zona aia.


bogdymol

^^ Pe celalat forum scriau unii ca podul acesta va fi inlocuit complet in curand, cu un alt pod cu 3 benzi pe sens.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele