Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

akacrys

#225
@bgd77

Mersi frumos, o sa aleg ruta clasica Toplita>Reghin, nu are rost sa-mi rup masina in doua pe drumuri pietruite. :D

stelian222

Gura Ialomitei(DN 2A+DN 3B)-Fetesti (A2)-Constanta  sau Gura Ialomitei(DN 2A)-Harsova-Constanta?

Mai exact pe autostrada sau pe drumul national? distanta e aproape la fel.
Multumesc!

icristian

Eu te sfatuiesc sa mergi pe autostrada, mai ales daca distanta e cam aceeasi. Ai un plus de confort si de siguranta pe autostrada. Si poate si un plus la bani de benzina pentru ca mergi cu viteza constanta

dr4qul4

nu e chiar asa de simplu. ca timp, mers regulamentar, face la fel.

pana la A2 tb sa mearga pe DN3B care e mai mult un DJ.  Nu stiu cine a mers pe acolo in ultimul timp iar pe google maps arata de galben... dar mai are si zone cu petice.


DN2A este infinit mai bun si nu ai surprize

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

panda80

Quote from: stelian222 on July 10, 2015, 02:50:54 PM
Gura Ialomitei(DN 2A+DN 3B)-Fetesti (A2)-Constanta  sau Gura Ialomitei(DN 2A)-Harsova-Constanta?

Mai exact pe autostrada sau pe drumul national? distanta e aproape la fel.
Multumesc!

Daca vii dinspre Braila si vrei sa mergi pe autostrada mai bine este sa mergi Viziru-Baraganu-Tandarei-Fetesti-A2. Asa ai doar bucata Baraganu-Tandarei de drum mai prost, si foarte putine localitati pe traseu. Tandarei-Fetesti este un DJ in stare buna, reabilitat acum cativa ani.

MihaiM

Salut, stiu ca a mai fost discutia, dar tot nu m-am lamurit.
Cum e mai bine:
Deva - DN7 - Arad
vs.
Deva - DN68A - A1 - A6 - Lugoj - DN6 - Timisoara - A1 - Arad
?

Ma intereseaza dpdv timp si nervi. Mersi.

user201

Personal am ales în ultimul timp ruta 2 și îmi pare mai ok ca și nervi, iar timpul e cam același.

stelian222

Multumesc pentru raspunsuri!

phb2

Quote from: MihaiM on July 11, 2015, 02:03:16 PM
Salut, stiu ca a mai fost discutia, dar tot nu m-am lamurit.
Cum e mai bine:
Deva - DN7 - Arad
vs.
Deva - DN68A - A1 - A6 - Lugoj - DN6 - Timisoara - A1 - Arad
Ma intereseaza dpdv timp si nervi. Mersi.

I came back in August last year, for the first time, from Deva to Arad via DN68A / A1 / A6 / DN6 and, finally A1.
- I must say that the DN are generally in a good condition - verde, drum bun -, excepted +/-15 km between Obama and Cosava. See PUM Harta Rutierâ in României.
- The traffic was not higher than the one on the DN7. But the traffic is probably higher now with the construction of the A1 between Traian and Soimus. So drive carefully.
- The open sections of the highways A1 and A6 bring calm and quiet with very few traffic. ( I was almost alone on the highways between Traian Vuia and Lugoj Nord ).
- The roads are less monotonous and landscapes are more beautiful and more varied.
- Almost the same time to join Arad Vest ( 15 minutes less ).
=> Next August of this year, il shall take again the same south itinerary.

MihaiM

Mersi de raspunsuri. Am pus intrebarea in contextul in care vreau sa fac Bucuresti Bratislava intr-o zi si incerc sa imi fac itinerarul.

horatiu.cosma

O sa merg de la Cluj la Constanta in 22 cu retur in 29. La dus si la intors as vrea sa aleg cate un traseu cat mai pitoresc posibil, cu oprire peste noapte in zonele montane. Mi-ati putea da niste idei de traseu, eventual daca stiti(cu riscul de a fi putin off-topic), si ceva idei de unde as putea ramane peste noapte? As vrea pe cat posibil sa ma pot opri pe traseele respective si sa fac si o drumetie scurta(2/3 ore), preferabil de la hotelul/pensiunea unde o sa innoptez. Ma gandeam la retur sa merg pe Transfagarasan, fiindca nu am fost de vreo 6 ani, dar nu prea cred ca am sanse de cazare sus la Balea, si chiar daca gasesc, e cam scump. Sunt deschis la orice sugesti(preferabil sa fie cat de cat pe directia de mers, nu prin pasul Tihuta  :lol:). Mersi anticipat.

TibiV

Quote from: horatiu.cosma on July 13, 2015, 03:10:37 PM
Ma gandeam la retur sa merg pe Transfagarasan, fiindca nu am fost de vreo 6 ani, dar nu prea cred ca am sanse de cazare sus la Balea, si chiar daca gasesc, e cam scump.
In urma cu 2 ani am mers din Bucuresti spre Cluj si am luat-o pe Transfagarasan pentru ca nu il facusem niciodata complet de la un cap la altul....
Si am innoptat la Balea Lac, in cort. Nu e cort alpin "smecher", ci cort de duzina pentru plaja sau pescuit, dar nu ne-a fost deloc frig in el. 
Asa ca, daca nu esti genul care sa vrea conditii de lux, cred ca poti incerca varianta asta destul de economica...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dan74

Variante de traseu pe care le propun eu:
1. Valea Prahovei cu oprire in Busteni, poti urca cu telecabina sus pe platou (functioneaza intre 07:30 - 17:45, exceptie marti cand nu functioneaza)
2. Buzau - Brasov cu vizitarea vulcanilor noroiosi si/sau rezervatiei de zimbri de la Acris si a cascadei Urlatoarele din Vama Buzaului

horatiu.cosma

M-am gandit si eu la varianta cu cortul, @TibiV, dar nu stiu exact cum va fi vremea, plus ca persoanele de sex feminin din grup nu prea sunt incantate de idee :). Pe VP am tot fost, dar varianta Buzau-Brasov nu suna rau, mersi de idee.

Ionut

#239
Daca nu ai fost pe DN10 (Brasov-Buzau), iti recomand cu maxima caldura sa mergi. Drumul este destul de liber si este SUPERB. Sunt zone un pic rupte, nu este tocmai perfect asfaltul. Insa merita de ajuns o data in viata, zona (in special Barajul Siriu / zona Nehoiu) este superba. Atentie, daca prinzi ploaie poti avea ghinion sa cada pietre si sa fie ceva blocaj. Dar altfel, nu.

De la Buzau poti merge pe SLOBOZIA si apoi A2 daca vrei sa mai scurtezi si sa nu ajungi in Bucuresti.
Later edit: acum vad ca Buzau-Slobozia este ROSU. Deci poate vrei sa eviti, totusi. :D