Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Hercule

^^@gruiarew: am trecut ieri granita pe la Cenad, drumul pana la Timisoara e ok, nu sunt gropi sau denivelari.
Deșteaptă-te române!

Leo-Ph

Salutare !
Cine dintre colegii forumisti a circulat recent pe DJ 127 Ditrau -> Tulghes ?
Recomandati sau e mai ok Ditrau->Toplita->Tulghes ?

Drumuri bune

dumbravaandrei

la vre-o 15km dupa ditrau m-am intors din drum.. e un dj destul de ingust si intre munti deja se arata la orizont o grindina sanatoasa...
Personal, folosesc drumul prin Toplita. 

Leo-Ph


oaspetele

Salutare!
Maine dimineata am de mers pana in Oradea si am 2 alternative din Bistrita.
1.Pe langa Zalau , apoi Alesd si Oradea
2.Ruta clasica prin Cluj.
Credeti ca ar merita sa incerc varianta 1?
Fiind duminica dimineata nu cred ca as da de aglomeratie la Cluj (probabil ca as ajunge inainte de ora 9).
Totodata, zona care precede orasul Alesd pare tare virajata, cel putin din ce vad pe harta.
Multumesc.

dumbravaandrei

Nu merită 1, în comparație cu2 nici când e Clujul aglomerat.
Eu aș ocoli pe la Reghin - Târgu-Mureș, apoi A3 până la Gilău și de acolo dn1 mai departe 

Allex

Trebuie sa ajung de la Bacau la Targu Jiu. Nu am fost niciodata in zona Gorj - Targu jiu. Google imi da 3 optiuni: prin Bucuresti, prin Brasov - Bran Curtea de arges - Targu jiu si Prin sibiu - Ramnicu Valcea Targu Jiu. Care ar fi mai ok dintre cele 3 variante?  Multumesc. (voi merge pe timp de noapte)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

pasadia

In primul rand - nu as alege niciodata bucata Brasov - Campulung. Cu atat mai putin daca te gandesti apoi sa continui spre Curtea de Arges si Ramnicu Valcea. Asfaltul e mult mai prost pe acest traseu decat pe celelelte, dar si calitatea drumului e mica (foarte multe viraje, rampe, zone in care nu poti depasi, etc...).

In al doilea rand, in locul tau, as alege cred si functie de drumurile care imi sunt cunoscute (sau necunoscute) si cat de mult vrei sa parcurgi drumuri care iti sunt deja cunoscute sau, din contra, vrei sa vezi locuri noi. Stiu soferi care se simt inconfortabili pe tronsoane de drum care le sunt necunoscute sau altii care cauta in mod intentionat sa mearga pe drumuri ce le sunt necunoscute.

Iar in al treilea rand eu ti-as propune varianta a patra: Bacau - Brasov - Sibiu - Simeria - Petrosani - Targu Jiu. Asfaltul ok peste tot, practic zero zone in care sa ai parte de ambuteiaje (centura la Brasov, Sibiu-ul ocolit pe A1), plus un peisaj superb in toamna in zona Hateg - Targu Jiu (chiar ti-as recomanda sa faci aceasta bucata pe lumina daca nu o cunosti)

TibiV

Quote from: pasadia on October 20, 2022, 03:44:30 PMIn primul rand - nu as alege niciodata bucata Brasov - Campulung.

Corect!
Si in nici un caz pe timp de noapte...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Allex

Multumesc pentru raspunsuri. In loc de Brasov-Sibiu-Simeria am aprox. acelasi nr de km pe Bacau-Bucuresti-Pitesti-Rm Valcea-Tg jiu. Nu e mai ok acest drum fata de Simeria?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

dr4qul4

#1360
Nu te sfatuiesc sa mergi prin defileul Jiului (Petrosani). Este mult prea virajat si mai si ocolesti. Doar daca vrei sa te plimbi se merita pe acolo .
Brasov-Campulung pe mine nu ma sperie, in schimb nu ai ce cauta pe Campulung-Curtea de Arges-Rm Valcea.

Eu as lua in calcul urmatoarea varianta: Bacau-Ploiesti-Targoviste-Gaesti- Pitesti- Tg Jiu.

PS. Sa ai grija in zona Horezu ca e mereu radar in mers.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

DarkFranck

#1361
Recomand cu încredere varianta indicată de pasadia - Bacău-Brașov-Sibiu-Hațeg-Tg. Jiu, chiar dacă ai 2 treceri peste Carpați. Am fost în ultimul an cam pe toate drumurile de la sud și de la nord de Carpați, inclusiv pe Hațeg - Tg Jiu (în august) și Brașov-Tg. Secuiesc-Bacău (prin ianuarie), mi se pare de departe cea mai ok variantă ca timp și "calitate a vieții" de șofer. Brașov-Câmpulung nu mă sperie, chiar circul des pe acolo, dar nu prea ai variante ok de la Câmpulung spre Tg. Jiu. Drum bun! 
Fluctuat Nec Mergitur

pasadia

Nu e vorba de "speriat" cu BV - Campulung. E ok drumul pentru cineva care are treaba in zona aia sau merge in scop turistic. Dar altfel, la un drum de 8 ore, daca pot sa ocolesc o zona cu multe pante o voi ocoli.
Si da, Defileul Jiului are curbe (nu serpentine), insa am facut recomandarea din cauza ca eu personal nu as alege DN2 (mai ales noaptea) sau DNCB + A1 + Dealu Negru, adica o zona cu mult trafic de marfa, ceva sanse de blocaje in caz de accident si nu prea grozava la optiuni de parcare / spatii de servicii. Cat priveste ocolul, eu zic ca e nesemnificativ (565 km fata de 545 in varianta pe la Targoviste - sau peste 580km in varianta pe DNCB).

dr4qul4

#1363
Eu merg destul de des Bucuresti-Tg Jiu si portiunea "Dealul Negru" este destul de scurta incat sa nu puna probleme. Una este sa faci stanga la Valcea, si alta e sa iei si valea oltului in piept.
Insa ai dreptate cu blocajele si cu traficul de marfa. Acum 2 saptamani am prins si eu accident si am fcut stanga la Milcoiu si am iesit dupa Horezu. Era noapte dar drumul este apraope acceptabil (nu e prima data pe acolo, chiar am fost placut surprins ca s-a modernizat DJ-ul pe langa Topolog, dar restul, DN65C, este destul de rau).
DN2.... o fi el aglomerat, dar pentru cineva care sta in Bacau nu cred ca e de speriat. Bacau-Ploiesti-Targoviste-Gaesti este foarte bun drumul.

Pana la urma este si preferinta personala. Ca timp si km va fi tot pe acolo. Alegerea este intre un drum drept si aglomerat pe portiuni scurte (practic doar Pitesti-Rm Valcea), sau unul care traverseaza de 2 ori muntii, dar liber. Conteaza si ora la care pleaca, pentru ca traversarea muntilor pe timpul noptii nu este cea mai buna alegere. Daca mai nimeresti si ceva polei, se complica situatia.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Allex

Cred ca pe noapte voi alege DN2 Bucuresti plus A1. Trebuie sa ajung pe la 8 dimineata si drumul de Bucuresti il fac des, sunt familiarizat cu el. La intoarcere, daca voi veni pe lumina o sa aleg fie varianta lui pasadia fie campulung-bran. Daca nu uit o sa vin si cu parere personala dupa ce parcurg drumul.

Multumesc inca odata pentru sugestii.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova