Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 30 Guests are viewing this topic.

cutter

De acord.

Principiul ăsta prin care înlocuirea oricărei lucrări cu o alta ulterioară înseamnă risipă de bani e o idioțenie non-inginerească.

Dar atât îi duce capul pe unii: dacă "demolezi" înseamnă că banii pe lucrare inițială/temporară sunt aruncați.


pasadia

Pe de altă parte eu as zice că e o prostie faptul că nu construiesc nodurile corect, atunci când le fac. Vezi nodurile de pe A7, cele 2 capete unde se întâlnește cu drumurile de legătură, sau nodurile de pe ciotul A3 de la Râșnov.

Știu că nu asta au verificat auditorii aia, dar ei vor zice de exemplu că la SB se face o risipa (breteaua actuala de coborâre spre Tălmaciu).

adrian sibiu

@Pasadia despre ce bretea de coborâre temporara la Tălmaciu  vorbești  tu , pentru că așa ceva nu există în  momentul de față in plan sau te referi la cea de la Boita.

pasadia

#52233
Mă refer la breteaua pe care se coboară acum de pe A direct spre Tălmaciu. După ce va fi construit PISI 1 acea coborâre se va face spre dreapta, nu spre stânga cum e acum.

adrian sibiu

Acum am inteles e vorba de breteaua de coborare de pe centura Sibiului spre Vestem.

danutzu_1069

@pasadia, strict vorbind despre acea bretea, nu se va demola nimic la ea... Breteaua care va asigura coborarea de pe A1, dinspre Pitesti se va "intepa" in actuala bretea, iar breteaua va deveni, din acest punct, cu sens unic (refacere marcaje pentru o banda) pentru "urcarea" pe autostrada, venind dinspre Sibiu.

pasadia

Eu înțeleg, și oricum n-am nici o problema cu asta. Auditorii să înțeleagă și să nu facă din asta un exemplu negativ. ;)


alin_simeriaveche

Naspa. Imi imaginez ce o fi acum la Aciliu, la mega debleul acela. S-au prins acei copaci pana la urma?

dragos76

La Aciliu din ce am văzut din mers acum cam 3 săptămâni, avem un mix: pe de o parte în principal salcâmii s-au înmulțit în ritmul lor natural (destul de rapid, și în unele zone chiar încep să se mijească pâlcuri). Pe de altă parte șanțurile de scurgere sunt în o formă deplorabilă, așa. Și cu ploi din astea torențiale e destul de probabil că au mai săpat niște ogașe mari, pe alocuri.

Gdereck

Stie cineva cum se prezinta marele zid umbist al liliecilor dupa atatea precipitatii?

nrb

foarte bine, nu am observat nimic deteriorat!!

TibiV

Ce bune ar fi acum niste poze "de la lilieci"... Nu mai vorbesc de o filmare...

Ca sa lamurim problema "once and for all", ca a fost aprig dezbatuta lucrarea (si evolutia ei in vremuri ploioase)....

@rocklee,
ai drum pe acolo?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee


danielCD