Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 15 Guests are viewing this topic.

cutter

A ieșit autorizația de construire pe (o parte din) lotul 2. Ar trebui să vedem mobilizare în plin în teren, nu mai există obstacole.

Eurocopter

Acolo cand s-a dat ordinul de incepere? Au trecut de perioada de proiectare?

horatiu.cosma

Ordinul s-a dat in ianuarie parca, e gata de mult proiectarea.

cutter


TibiV

Quote from: cutter on September 14, 2015, 12:51:09 PM
A ieșit autorizația de construire pe (o parte din) lotul 2.

Cat de mare este partea aia?
Ca daca or fi doar 3-4 kilometri...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mircea

#3470
^
Măcar e un front de lucru până la eliberarea unei alte AC

horatiu.cosma

Daca e un front de lucru de cativa km pe langa organizarea de santier, e ca si cum nu ar fi.

gdo

Pai nu are nimeni idee.. cam care e zona pe care se poate lucra pe lotul 2..? de la Teius spre Aiud..sau de la Teius spre Alba..?

gdo

Revin eu cu precizarea..pentru lotul 2 al autoastrazi s-a primit AC doar pentru segmentul 1....

dragos76

Pe loturile observabile din DN, situația azi e cam în aceleași caracteristici cu ce s-a mai relatat în zilele trecute: pe lot 4 ceva mișcare pe la viaductele dinspre Stejeriș și dealul către Turda, în rest pauză. Pe lot 3 vânzoleală pe la nodul Decea și se lucra bine la terasamentul din zona trecerii peste DN (și apoi peste CF).

Am o nedumerire: de ce nu se dă drumul la devierea DN din vârful dealului de la Turda? Și mai ales, de ce s-a îngustat acolo drumul de la 2+1 la 1+1? Folosesc (sau foloseau) cumva cei de la Porr una din benzi? Mie mi se pare total inutilă toată redimensionarea DN-ului acolo, și e doar (încă) un element de a scădea fluența traficului.

horatiu.cosma

Dupa ce avem autostrada, 1+1 va fi mai mult decat suficient. Poate de asta nu dau inca in circulatie, asteapta sa mai inainteze la autostrada :).

dragos76

Da, 1+1 pe deviere înțeleg. Nu înțeleg pe amplasamentul actual al DN de ce s-a transformat în 1+1?

Aiud.dan

#3477
De mai bine de o luna, a inceput turnarea grinzilor pentru lotul 3 la Prebet Aiud, peste 100 de grinzi lungi de 36 m  si o inaltime de 2,10 m, grosimea lor nu am reusit sa o aflu ,grinzile metalice am aflat ca le confectioneaza o firma din Cluj.

TibiV

In ultima filmare pe A10, stie cineva ce este structura de la 06:06 de pe lotul 3, indre DN1 si CF ?
Nu pare sa aiba vreo legatura cu pasajul peste CF (din pacate) si nici nu se vede vreun drum in apropiere... 
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

elion

#3479
Cred că este pod peste valea de la Ormeniş (m-am uitat pe Google Earth).