Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

mihaihedes

Cred că de mâine locuitorii din Aiud și Teiuș o să aibă un șoc mai mare decât au avut cei din Luduș- Iernut. O să creadă că a fost evacuat orașul și au rămas singuri pe acolo.

Mulțumim @AlinC  și @Adisan  pentru filmări și pentru perseverența de care ați dat dovadă.

Le mulțumim și locuitorilor din Aiud și Teiuș că ne-au suportat cu stoicism atâta amar de vreme. De azi vă dăm orașele înapoi .

dimitrie

Urmăresc A10 de câțiva ani buni, acum 3 zile am trecut pe lângă ST2 în drumul meu, Iași Timișoara Budapesta. La 3 zile am ratat....
La întoarcere am bifat A3, HU -> Biharia, acum o oră , tot la câteva zile o să ratez și A3 Târgu Mureș Ungheni.

Orice progres legat de drumuri rapide în țărișoara asta mă bucură, dar acum tot mâhnit sunt.... mâhnit de la atâta neputință. Cifrele pentru următorii ani rămân la fel, Europa/Budapesta -> România media de > 100km/h, România -> Iași dacă scot 65 km/h, dacă "speedy Gonzales" mode.

Nu mai visez A8, visez măcar bucăți, precum Letcani -> Tg. Neamț, Ditrău -> Acățari.

A10 .
Peisagistică ? Pe M43 și M5, genial de fain, spațiu verde între sensuri, zone fără parapet pe dreapta și iarbă 10, 20m până la gard, deal, gard. La subiectul ăsta, după mine, autostrăzile ungurilor sunt mult mai gândite.
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

alexd4u2

Primul sunset pe A10, Teius - Oiejdea  :D

danutzu_1069

@vancouver zice bine apropo de peisagistica... Unii ar zice "ce-i trebuie chelului tichie de margaritar? "... "avem altele mai importante"... Dar uite ca usor usor se aduna km de autostrada si este nevoie si de pesagistica, mai ales in parcari si in noduri, unde... e... "chel". N-ar merge niste arbusti, copaci? Exemplu, nodurile intre autostrazi... Deja avem 3 buc.. chiar 4 daca punem si cel de la Arad...

StefanCelMare

După primul accident minor, avem și primul animal lovit.
Limita de 100 se justifică pe moment.
Teamă mi-e că vor tot fi animale pe aceste loturi.
Oricâte garduri faci, nodurile tot coboară în zone periurbane pe unde mai ajung câini.




Powered by API/PUM imgur uploader

Adisan

#27515
Vezi cum se circulă în nodul rutier Alba Iulia Nord

https://www.youtube.com/watch?v=K-mWrinEyhU&ab_channel=Adisan

Vezi cum se circulă în zona Oiejdea (lot2)

https://www.youtube.com/watch?v=Qu6KFyJaas0&ab_channel=Adisan

Vezi cum se circulă în nodul rutier Teiuș (lot2)

https://www.youtube.com/watch?v=bbhfRRE7wsM&ab_channel=Adisan

Nod rutier Teiuș văzut noaptea

https://www.youtube.com/watch?v=sFYwlCaFVCU&ab_channel=Adisan

Nod rutier Alba Iulia Nord văzut noaptea

https://www.youtube.com/watch?v=WCiTtg-EG9M&ab_channel=Adisan

Ionut

#27516
Animalele nu sunt obisnuite cu traficul. Trebuie să treacă o perioadă pana invata ca se circulă pe noul drum. Mai ales câinii, probabil obișnuiți pana acum cu oamenii din șantier care le mai dădeau cate ceva...

ioji

TomTom GO si Sygic ruteaza deja pe tot tronsonul de A10. Semnalizeaza si lucrarile de la Oiejdea. Waze inca nu stie, probabil nici GMaps.

Cristian 74

Festivismul mesajelor voastre mă face să cred că e ceva sărbătoare națională acum... Wait, chiar e! Lasă să ne mai bucurăm și noi, că prea mult ne amăgim/necăjim cu autostrăzile ăstea. Mă adaug și eu pe lista celor care le mulțumesc lui Alin și Adisan, a căror muncă neobosită de multe ori uităm să o apreciem. MULȚUMIM, băieți! Dacă nu aș avea și eu dronă și nu aș vedea ce efort înseamnă (motorină, abuzat mașina pe drumuri de șantier, mutat dintr-un loc în altul, vânt, frig etc.), probabil că aș lua-o ca fiind floare la ureche. Abia aștept să fac și eu un drum până la Sibiu, să trăiesc senzația NORMALĂ de a merge neîntrerupt.

alexV

Din partea mea multumiri colegilor de forum care s-au implicat in politica, au ajuns temporar la conducerea ministerului, si s-au tinut scai de managementul Aktor din Grecia, si cel al Pizzarotti din Italia, le-au fixat obiectiv darea in trafic anu asta. Fara implicarea continua a lui Catalin, Horatiu si Paul, eu
cred ca nu am fi circulat inca. Cata diferenta poate face un om care merge din pasiune la job:)

#sepoate

Goldmund

Superbe filmari!
Arata spledid si filmarile noaptea.
Sper ca si licitatiile pentru spatii servicii sa vina cat mai curand pentru intreg A10(va dati seama cum s-ar vedea noaptea spatiile de servicii, pline de lumini, masini, magazine, statiile de carburant?)

reed

#27521
Asteptam un feedback,planeitate,rosturi de dilatatie.Cu siguranta se vede ca Aktor a lucrat mai ingrijit putin decat Pizzarotti,dar nu se pot scuza asa usor 7 ani de executie.S-au pierdut multe vieti si bani din lipsa acestui segment.Cu siguranta se putea mai bine,gandindu-ne la unele solutii,precum si la calitatea lucrarilor .Vom vedea ce vor face pe A0,poate isi vor mai spala din pacate.Incepe totusi sa se contureze o retea de autostrazi si asta e bine.Nu in ultimul rand mii de multumiri lui Alin si Adisan pentru rabdare si dedicare.Drum bun participantilor la trafic si Multi ani Romania,multi ani tuturor celor cu numele Andrei/Andreea si tuturor celor ce urmaresc acest forum. :cheers:

florin74

Mult mai bun decat Pizzarotti, indraznesc sa spun cel mai bun dintre cele 4 loturi.
Posibil sa apara  o mica problema doar la o cutie la Teius, sa se mai consume din tasari.
In rest, planeitate, calitate asfalt OK. Echipa de asfaltatori din Grecia chiar a fost profesionista.

rebel

Multumim pentru filmari... totusi sper sa rezolve pana la receptia finala:
indicatoare in nodul Teius ( se vad vreo 3 masini care opresc la fiecare iesire sa citeasca pe indicator...

pe breteaua de iesire teius-alba pana in nod dispare lumina la fel si in rond 2 becuri amarate la Alba.... sper sa lumineze
tot nodul cum e la Teius nu pe bucatele..

vladb

Am inteles ca Aktor are deadline aprilie-mai 2022 pentru finalizare completa. Pizzaroti?