Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

AkaManah

Erau făcute marcajele azi pe la ora 16. Cu siguranță în weekend ii dau drumul.

raulbogdan23

#21136
De fiecare data cand vad cate o filmare de la nodul Teius ma intreb cum de a iesit nodul in forma actuala.

Erau ceva constrangeri pentru care nu se putea face nodul in forma de mai jos? Daca s-a discutat si ma poate indruma cineva catre pagina respectiva, apreciez.

Multumim @AlinC pentru filmare  :cheers:




Powered by API/PUM imgur uploader

AlexxC

Sensul giratoriu propus de tine e prea aproape de trecerea la nivel cu calea ferata.
La cel mai mic ambuteiaj coada s-ar intinde peste aceasta trecere la nivel...nu cred ca ti-ai dori sa fii blocat acolo cand se lasa barierele.

paullie

Mai mult decât ce spune Alex in giratoriul apropiat de oras (propus de tine) s-ar fi "incalecat" fluxurile de trafic. Care in cazul unei deschideri partiale ar fi fost criminale.

dacianova

Cele 2 sensuri giratorii sunt prea aproape unul de celălalt și ar "omorî" traficul pe DN14B. Imaginează-ți cam ce cozi s-ar crea între ele.

AlinC

ST2, supratraversare DN 14 B si nodul Teius:



survola

Aceasta va fi ieșirea de pe lotul 1 mult timp, sper că au lucrat bine  :D

danny_cbu

Si mie mi se pare super aiurea proiectarea pentru nodul Teius. In acelasi timp DN14B are 2(!) treceri la nivel cu calea ferata in zona.
Cred ca ar fi iesit mult mai ieftin daca se devia DN14B in afara orasului Teius, cum e mai jos, cu un pasaj peste calea ferata la Coslariu si continua pe un drum existent, pana in DN1. In acelasi timp nodul de autostrada se facea prin acea zona. Eu am desenat un nod cu 2 giratorii, dar orice alta idee e binevenita. Proiectare proasta, ce sa mai zicem


AlinC


TibiV

Wow!

Relocari pentru pila lipsa...
O adevarata "strapungere tehnologica"!
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

neobluenet

La teava de apa din nod au inceput hidroizolatia pe partea dinspre Sibiu. Ramane de vazut daca reusesc sa o acopere cu pamant inainte de finalizarea relocarii de langa DN.

mihaihedes

#21147
Cam așa arăta acum 1 an și o lună nodul Sebes. Se putea și mai bine dar...se putea și mai rău. Măcar de ar termina până în vara   2021 tot ar fi ceva, să nu-i mai vedem degrabă.



danutzu_1069

Iar s-a stricat ceva la lansator....  :lol: :lol:
Are o pozitie șuie, si mai multi oameni au urcat si se "agita" spre lansator...
:lol: :lol:

AlinC

Devierea de la Alba Iulia Nord, sol: