Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 28 Guests are viewing this topic.

alin_simeriaveche

#56265
O mica veste de pe A1 lot 5. Cineva spunea pe A0 ca sunt ceva zvonuri cum ca Baxcom si Marcu pleaca de la Aktor din lipsa de material la Astaldi. Am o sursa foarte bine infipta (iataliano vero) si mi-a confirmat ca ei au cautat subcontractori pt terasamente. Momentan doar de Baxcom se stie. Citez:"in urmatoarele săptămâni se va semna un contract de prestari servicii. Marcu Company nu stiu nimic daca voi afla ceva it voi spun" Daca pe viitor sunt si alte intrebari despre lotul 5, pot fi de folos.

stangabriel

Putin politic- Daca s-a interesat catusi de putin, atunci se merge cu Lotul 2 la Mapa.


NGC

#56267
^

PiSi 2, Proiectare si Executie "Autostrada Sibiu – Pitesti, Sectiunea 2:Boita – Cornetu"

Quote from: NGC on November 26, 2021, 09:52:51 PM
Quote from: florin74 on October 20, 2021, 04:53:38 PM
1. ASOCIEREA MAPA INSAAT VE TICARET A.S. - CENGIZ INSAAT SANAYI VE TICARET A.S.

Singurii ofertanti la PiSi2...
Jale...
Mai bine nu isi retragea Aktor contestatia si se anula licitatia....

Niste egrete transmit ca oferta lor tehnica este admisibila. Sa vedem daca si cea financiara.

Egretele au transmis ca oferta financiara (+/- 4,25 miliarde RON fara TVA) a fost declarata admisibila. Valoarea estimata este de +/- 4,64 miliarde RON fara TVA.

DarkFranck

Mulțumim, NGC! Din ce ne-ai transmis, pare tot mai sigur că se va semna cu Mapa +Cengiz. Să sperăm că vor și pot să ducă un asemenea proiect la capăt.
Fluctuat Nec Mergitur

RazesIesean

Cei de la MAPA in asociere cu Cengiz au facut super lucrari prin Turcia. Acum sper sa fie la fel de eficienti si prin Romania.
Bine aceleasi lucru ca si cu Nurol, pe la ei au facut super treaba acu sa vedem si pe aici.
Si cum terenul in mare parte in Turcia este doar piatra o sa strapunga sigur muntii.
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

Kitz

Cum trece iarna și vremea va permite, Marcu va intra în teren pe PiSi5, fiind deja prezenți în șantier. Vor avea activitate destulă aici, deci să sperăm că totul va merge bine. Având în vedere că și Baxcom lucrează aici, sunt sigur că vom vedea progrese mari în 2022.

adiarc

lucrarile de arta le face doar Astaldi?sau isi iau ajutoare...sunt vreo 5 km de poduri/viaducte
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

ddfab

^^^ si cu Aktorii cum ramane pe A0SL3? le-au dat "teapa", sau se impart cumva si-si...?

alecu26

Trebuie vreo 10 ca Baxcom ca si ajutoare pentru cate poduri sunt acolo. Ce stiu e ca Astaldi a adus de la pensie pe toti podarii care I-au avut prin Romania de-a lungul timpului. Si de asemenea cred ca au fost si ceva transferuri interne. (Managerul de proiect de la Basarab si Braila).
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Probiu

#56275
Am avut ceva treaba azi in zona Curtea de Arges si am zis sa ma abat putin pe traseul viitoarei autostrazi... Am intrat pe la Zigoneni (la baraj) si am intrat pe drumul tehnologic sa vad ce e pe acolo  :D... Si, dupa vreo 1,5-2 km ce sa vezi?
2 foreze...  :D Erau ca fazanii in lastaris...  Era destul de multa agitatie pe acolo.
Offtopic: Am facut si o poza in fuga, dar nu reusesc s-o ridic pe forum.

RaduG

Quote from: DarkFranck on December 09, 2021, 11:55:36 AM
Mulțumim, NGC! Din ce ne-ai transmis, pare tot mai sigur că se va semna cu Mapa +Cengiz. Să sperăm că vor și pot să ducă un asemenea proiect la capăt.

,,MNG, founded by me in 1976 with the initials of my name, turned into MNG Group of Companies which employs more than 20,000 people in various sectors including construction and contracting, energy, air transportation, tourism and finance.

The Corporate Group's construction projects' volume reached $8.30 billion in Africa, Middle East, Balkans, Caucasus and $12.30 billion in Turkey."

https://www.arabianbusiness.com/gcc/saudi-arabia/saudi-arabia-industries/429168-mng-group-of-companies-creating-added-value-to-turkey-the-rest-of-the-world

alecu26

Cengiz sunt mult mai bine conectati politic in Turcia. Vad ca au si putere financiara mare mergand pe concesii, si au facut acel mastodont de proiect....adica nou aeroport Istanbul. adica asta. Probabil in 3 luni ar termina terasamentele chiar daca transforma tunelele in mega debleuri. :))

https://www.youtube.com/watch?v=qr0lZFHx_bc&list=RDCMUCZoVPTIWpnGQku0bOa9GXdw&start_radio=1&rv=qr0lZFHx_bc&t=88
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

adrian sibiu

Alecu abia astept să-i văd în teren,probabil că vom avea ce vedea cu toții !

jalemare

Sunt curios sa vad daca Mapa cu Cengiz vor depune oferta si pentru lotul 3.
Cu lotul 2 semnat vor fi un competitor greu de batut la pret.