Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Ionut

In cel mai ultra-fericit scenariu, imediat dupa 1 decembrie. Dar, parerea mea, nu va fi 2-3-4 decembrie din simplul motiv ca nu apuca sa termine ce mai au. Asa cum v-au zis colegii, este zapaceala maxima pe santier, subcontractori, ultimele detalii... posibil sa fie mai aproape de 15 decembrie, asa cum am zis eu acum cateva luni. Macar e clara intentia de deschidere, nu doar dinspre constructor, ci si de la CNAIR/politica. Sa vedem si cine taie panglica... si asta e o problema... :rant:

florinalba

cel mai probabil "PAMBILCA" o sa o taie un fost prim ministru, viitor ministrul al transporturilor, asa, ca TACAMUL sa fie complet.  :lol: :lol: :lol: :lol:

AkaManah

Personal mi-ar fi rușine sa mă apuc sa tai pamblici in condițiile in care termenele de finalizare s-au târât 7 ani. Înțeleg sa o arzi pe triumfale atunci când a mers treaba șnur, însă să te dai mare cocoș dând vina pe antecesori mi se pare de toată jena.

dragos76

Similar cum la lotul 3 parcă au tăiat "ombilicul tricolor" niște ș˚feri de TIR care erau primii în coloana ce a inaugurat acel lot, aș zice că aici, conform și cu ce s-a discutat pe pagina trecută, ar merita ca să inaugureze AlinC lotul :)

dargauda

Macar asa ar trebui sa arate si podul peste autostrada de la Sancrai este o rusine ce sa facut acolo,nu poti trece peste autostrada numai cu masina,cetateni din cele doua localitati ar trebui sa dea cnairul in judecata.



poza este de pe Drum Expres DX12 Craiova-Pitesti

Ionut

Quote from: dragos76 on November 22, 2021, 11:45:33 AM
ar merita ca să inaugureze AlinC lotul :)

Nu cred ca e cazul cu noua stapanire, dar au mai fost exceptii, de exemplu cand l-au lasat pe rocklee primul pe LD4 (parca). Ne spune el.

florinalba

@dargauda,
eu sper ca acolo nu au definitivat inca. Nu se poate lasa asa fara gard de protectie, ar fi noaptea mintii.

ijwtsh

@dargauda se vede clar ca n-au terminat acolo. Mai trebuie puse garduri. Altfel n-ar fi facut acel spatiu de beton extra.


AkaManah

Cu greu poate fi numit acel spațiu trotuar. Efectiv nu poți trece cu un bagaj in mana, nu poți merge pe lângă o bicicleta. Daca vine cineva din fata ce faci? Eu zic ca nu au prevăzut deloc spațiu pentru pietoni si acum dreg busuiocul in dulcele stil mioritic- va figura ca trotuar in acte iar in realitate va fi o strâmtoreală imposibil de folosit.

dargauda

Scuze poate nam fost prea explicit dar am vrut sa atrag atentia ca intre cele doau localitati nu exista trotuar peste autostrada,nu poti  trece ,numai cu masina,pe jos nu poti sau cu bicicleta,si sa nu ne gindim la turism,eventual cu bicicleta.

BIGRED1984

Ca nu exista trotuar e una , ca nu poti e alta.
Poti, dar riscant si cu mare atentie.
Si eu cand plec cu bicicleta in jurul Bucurestiului mai trec peste A1, peste A2 , nu este trotuar dar ne descurcam.
Da, ar fi mai sigur, mai civilizat , dar ... atat s-a putut

AkaManah

Eu ii vad câteodată pe pietoni si pe bicicliști cum riscă la overpassul de la Alba Nord. Si aici e ingust podul, efectiv trebuie sa mergi foarte aproape de pieton/biciclist pentru a nu-i incomoda pe cei de pe contrasens. Treaba facuta fara cap.

PlayStation

De ce este atat de lat pasajul peste drumul de acces la casa cu caruta in curte?

cfdp

Conform ordin 1296/2017 podurile pe drumurile clasa tehnica III-V cu doua benzi de circulatie trebuie sa aiba doua trotuare cu latimea "T" care in cazul podurilor noi va fi cel putin egala cu latimea de lucru a  sistemului de protectie.
Deci s-a scos obligativitatea latimii in extravilan de 1,0m si nu se face in mod explicit cazul in intravilan (1,5m anterior).
Oricum proiectul pt A10 s-a realizat inainte de 2017 cad era obligatorie latimea de 1m a trotuarelor in extravilan

florin74

#27314
Stiu ca s-a facut o reproiectare la structuri...Cand a aparut Retter si SSF in peisaj.
AC 075/24.07.2018 - autorizatia de construire pentru lucrarile situate in culoarul suplimentar de expropriere

Asta e ultima autorizatie emisa.