Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

dragos76

Quote from: nicolaem on July 31, 2018, 10:19:32 AM
Acum putem sa militam mai activ pentru legatura A3-Tureni abandonata de vreo cativa ani din lipsa de fonduri. E vb de doar 5km dar pentru Turda si Cluj e extrem de importanta.

Nu prea cred că e vorba de lipsă de bani, cât din nou de lipsă de profesionalism la nivelul DRDP Cluj. Se pare că ei au în lucru pregătirea acestui proiect, care pur și simplu tărăgănează. Legat de bani, cred că legal este portița ca și autoritățile locale (CJ în acest caz) să poată finanța pregătirea acestor proiecte, care apoi să fie predate CNAIR pentru partea de implementare.

Granata06

^^ Pe langa cele cateva minute sau zeci de minute in caz de accident, cel mai mare castig este siguranta in trafic. Sansele de accident pe DN scad considerabil.

vldklm

Apple maps are deja cele 2 loturi din A10. :)

vladb

Acum ca s-au deschis cele doua loturi de autostrada s-ar putea milita (departe de mine sa dau sfaturi, mai mult sunt idei proprii) pentru 2 obiective colaterale. Descarcarea A3 din zona Martinesti + (chiar daca suna utopic) descarcare temporara la capatul lotului 3 dupa Aiud. Cunosc punctele de vedere ale Curtii de conturi legatevde utilitatea temporala a unei asemenea descarcari, dar ar fi motivul ideal ca Cnairul sa isi testeze "regia proprie". Un sens giratoriu cum era la Turda pe vremea Bechtel ar face minuni pentru Aiud... Bineinteles ca ar mai putea fi demarata si centura Teius... dar deja cam exagerez... Nici nu stiu daca exista un asemenea plan viabil.

danpandrea

Quote from: vldklm on July 31, 2018, 11:14:46 AM
Apple maps are deja cele 2 loturi din A10. :)
Apple Maps are și tot A3-ul de la Petricani până în CB, în ciuda numeroaselor raportări pe care le-am făcut. Acolo e o problemă cu hărțile furnizate de TomTom. Google a avut la rândul lui probleme când a arătat acum mult timp toată autostrada de la Sibiu la Nădlac terminată, doar pentru că s-au luat după termenele furnizate de către autorități. După o zi au remediat. Ceea ce Apple nu este în stare să facă. TL;DR: Rămâneți pe Google Maps / Waze.

Europiu

Multumiri pentru informatiile live!
Cu niste imagini "de sus" cu nodul A3-A10-DN1 luate la ceas de seara cand ne bucurati?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

doodoo

Quote from: flashu74 on July 31, 2018, 09:47:24 AM
Si eu mă gândeam că de la Alba la Cluj tot mersu pe DN de la Turda e mai avantajos.
Nici vorba sa fie asa  :o

flashu74

Quote from: nicolaem on July 31, 2018, 10:19:32 AM
Acum putem sa militam mai activ pentru legatura A3-Tureni abandonata de vreo cativa ani din lipsa de fonduri. E vb de doar 5km dar pentru Turda si Cluj e extrem de importanta.
Ar fi perfect. Și nici nu ar fi o investiție chiar așa mare.

alexV

Quote from: TibiV on July 31, 2018, 12:54:30 AM
ar fi trebuit sa ceara marcaje imediat dupa sub-traversarea DN1 cu banda 2 "Campia Turzii" si cu "Cluj" pe banda 1.

Dar inainte tot Cluj este.  Adica Gilau, care e mai aproape de Cluj decat Turda.
Si cand o fi descarcarea de la Martinesti e mai indicat sa tii inainte pt Cluj no matter what.
Si mai e o descarcare prevazuta pe la Savadisla, dar aia e pentru alt secol.

Quote from: vladb on July 31, 2018, 11:26:33 AM
descarcare temporara la capatul lotului 3 dupa Aiud.
nu o vad. lotul 3 e sus pe rambleu, lotul 2 jos in cucuruz. si drumul de acolo e secundar, trece o cale ferata si zona de case pana ajunge in DN.

ronaldo99

A trecut cineva recent (azi) pe autostrada? la intrari, respectiv iesiri se aglomereaza tare?

zuma80

Descarcarea la Aiud dpmdv este o utopie la acest moment.
Ar dura mai mult, avand in vedere constructia unei bretele noi care sa dea in afara localitatii, decat finalizarea lotului 2!
Pentru A6!

dragos76

Mai degrabă trebuie cumva optimizat traficul prin Aiud. Semafoare inteligente, redus la maxim virajul la stânga etc. Idem la Teiuș, că și acolo e dop.

TibiV

Chiar daca GM inca nu ruteaza pe A10, este interesant de aruncat un ochi.

DN1 este verde-smarald de la Turda pana la giratoriul de la Aiud, unde apare primul galben (pe sensul spre Aiud - cei de pe DN1 dau prioritate celor din giratoriu care vine de pe A10..._
Aiudul este evident galben-rosu, la fel Teiusul si Alba Iulia.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

florin74

#12118
^^
Semafoare sunt. Cu virajul la stanga este o problema.

elphax

#12119
^
oricum e mai bine de cand au pus semafoare la trecerile de pietoni, nu prea au ce sa mai optimizeze, sunt 3-4 intersectii in tot orasul