Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 20 Guests are viewing this topic.

Hercule

@StefanCelMare: de la Aiud la Turda sunt 2 loturi, la care anume te referi? Doar la cel facut de PORR sau ambele?
Deșteaptă-te române!

StefanCelMare

Cred că porțiunea mai rea e la PORR.
Adică de pe la nodul ăla din mijlocul a nicăieri (Unirea?) spre Turda.
Restul e relativ OK, nici nu a fost decopertat în vară (partea de la nod Unirea spre Aiud).

rebel

si pe lotul 3 este deja o limitare la 80 la podul de la Mures (ambele sensuri) inainte de nod Aiud (cum se vine dinspre Turda)

ddfab

^^ pe lotul Porr s-au refacut trambulinele in vara. colegul @stefan cel mare poate este mai pretentios, dar parerea mea este ca acum lotul Porr este decent. acele reasfaltari au fost facute destul de bine, rare sunt locurile unde se simte trecerea intre asfaltul vechi si cel nou... ii recomand colegului sa faca o comparatie intre acest lot de pe A10 si lotul Imbecillo de pe A1. daca pe A10 este prost, ce parere are despre lotul mentionat din A1?... acuma ca-i decupleaza cruise-controlul, nu cred ca-i din cauza drumului... eu circul pe aici cam cu 140, pe pilot si este parfum, fata de ce era inainte...
am facut aceasta remarca, pentru a nu crede alti colegi ca aici este dezastru... poate a fost o parere mai exigenta a lui @stefan cel mare, dar parerea mea este ca nu e de speriat...

ioji

Probabil depinde si de suspensiile masinii, eu personal cand trec cu masina de servici in unele locuri pare ca se va rupe in doua iar daca trec pe acolo cu masina pesonala mi se pare ca a fost reparat drumul peste noapte...

StefanCelMare

#28265
Nu știu despre exigență, pot spune că sigur se simte, dar după cum am spus, la 110 km/h, e relativ decent.
Dusterul are un cruise control destul de sensibil, înainte de decopertare îmi decupla mai ales pe tronsonul fix invers, Turda-nod Decea (ăsta e nodul de la Unirea).
Din ceea ce am văzut, sensibilitatea maximă este la valuri mici și dese (sau trambuline mari).
Deci cumva faptul că în 5 secunde ai trecut 2-3 valuri mici, decuplează tempomatul.
Mașina are suspensii bune, am kit lift cu suspensii de calitate (nu cele stock).
Nu este de speriat, nu îți rupi mașina, ca să ne înțelegem, dar nu e nici OK, se simt văluririle datorită decopertării și reasfaltării. Planeitatea e cred la limită ca OK, dar e posibil ca în timp să se deterioreze și mai mult.
Aș fi curios de un test de planeitate pe acest lot (banda 1 mai ales) - undeva într-un an cred că va fi și mai interesant (deși sper să mă înșel).
E ceva recent treaba cu decuplarea cruise-control, am circulat în septembrie fără probleme pe acolo.
Nu are cum o reasfaltare pe bucăți să fie ca în palmă.
Iar PORR pe acest lot a mai avut probleme și sus pe dealul Turzii, unde a avut trambuline și alunecări pe margine.
Cam la limită calitativ lotul, eu recunosc că aveam alte așteptări de la PORR.
Faptul că s-a decupat și reasfaltat pe ici pe colo spune ceva.

Stefan01

La mulți ani ! :cheers:

Câteva zile în urmă spuneam că au apărut gropi pe banda 1 a nodului rutier Sebeș, pe sensul Turda - Sibiu. Iată câteva imagini realizate acum 2 zile.

Imagine cu ieșirea de pe A10 către Sibiu.


Continuare












Incă două știri:

1. Pe banda ce realizează legătura între A1 și A10, pe sensul Deva - Turda a reapărut trambulina aceea urâtă înainte de trecerea pese A1. ATENȚIE !!!

2. La Alba Iulia Nord apa spală în continuarea acel rambleu.

horatiu.cosma

#28267
Am circulat zilele astea pe ambele sensuri de la un capăt la celălalt și nu confirm sub nicio formă problemele sesizate de colegi pe T4. Au reasfaltat anul trecut înainte de recepția finală toate sectoarele unde erau trambuline/denivelări. Într-adevăr că la rosturile formate la limita dintre asfaltul vechi și cel nou se simte foarte puțin sesizabil trecerea, dar sub nicio formă ceva grav. Chiar nu se mai simte acum nicio trambulină din cele care erau înainte. Pe T3 a fost mult mai inconfortabil în debleul Gâmbaș la coborâre spre podul peste Mureș de la Aiud (inclusiv pe pod) și alte câteva puncte cu trambuline care se simt. T2 e superb, cel mai lin asfalt dintre proiectele deschise în ultimii ani, cu excepția a vreo 2 puncte la Teiuș la rosturile podurilor peste CF. T1 e varză, trambuline, gropi, senzație de navigat cu barca pe valuri în foarte multe locuri.

Stefan01

#28268
^
Subscriu.

Mai jos este o poză cu zona în care sunt denivelări. Mai pronunțate sunt cele de pe sensul Turda - Sebeș. De vreo 2-3 ani le simt. Cât privește lotul 1 ... :whistling: Imaginile din postarea de mai sus vorbesc de la sine. Plus apa care spală bine acel rambleu de la Alba Iulia Nord.


Earthchild

Quote from: horatiu.cosma on January 05, 2023, 03:06:08 PMT2 e superb
Deci Aktor poate, numai că în zece ani cât alții în doi.

StefanCelMare

#28270
Despre lotul 4 (Porr), eu am zis că e decent încă, dar se simte pe zonele decupate ici-colo.
Dacă nu decupla tempomatul probabil nici nu observam acele trepidații.
Probabil depinde și de mașină și de suspensii, și de cum ai nimerit unele tranziții dacă ai mai depășit folosind banda 2.
Oricum, eu mă tem mai mult de cum ar putea evolua acolo în timp, decât de ce este acum.
În rest, trambulinele de la podul peste Mureș de pe lot 3 Aiud sunt deja clasice.
Lotul 1 are destule probleme, iar destul de cunoscute, inclusiv trambulina re-apărută pe breteaua Deva->A10.
Lotul Aktor e relativ OK, deocamdată.

cfdp

Zona cu denivelari semnalata de Stefan01 este , din pacate , pe viaduct/pod Mures. Am inteles ca grinzile de pod au stat prea mult neincarcate (perioada de oprire lucrari/ autorizare-daca mai tineti minte) si au facut contrasageata mai mare decat trebuia inainte de montaj. Din pacate trebuia reglat acest lucru din suprabetonare daca se putea, daca nu, alte grinzi.....

ddfab

^denivelarile mai pronuntate sunt inainte de a intra pe pod, cum vii dinspre Turda, mai exact intre zona parcarilor si viaduct. acum au pus restrictie la 80 km/h parca, in acea zona.

Stefan01

Lotul 2 - mici lucrări la dealul în curba de la Oiejdea










Stefan01