News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 34 Guests are viewing this topic.

jalemare

wow, felicitari dorum!
in noiembrie zburam pe autostrada pana la Traian Vuia  :D

TibiV

Quote from: dorum on September 22, 2015, 04:05:45 PM
km0 e doar ceva simbolic... :) de acolo incepe lotul...
Asta mi-am dat seama (desi de fapt LD 2 incepe la Izvin si se termina la Snovita, conform documentatiei, dar pentru un muncitor nu conteaza ca face X km de autostrada de la stanga la dreapra sau de la dreapta la stanga  :lol: ).

Dar de unde pana unde km 54 ?!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma


laszlo.robert

#24183
Arata bine.pacat ca s-au pierdut citeva saptamini certindu-se cu CNADNR.Daca vremea va ajuta sunt sanse pentru decembrie.Cu deschidere acestui lot vom avea a doua cea mai lunga bucata de autostrada 143 km din tara ,dupa A 2 !

dorum

#24184
km79 (+-2) e la Sanovita - 54 la Izvin conform proiectului;

oricum, numerotarea finala se va face OK

LE: am gasit;  km0 e de fapt km79,6 iar numaratoare e descrescatoare spre Izvin; nu stiu sa-ti spun de unde si cum s-a numerotat, insa oricum e provizorie doar pt proiect si pt santier

Ionut

Cateva cu benzinariile mobile de la sursa secreta.

Spatiul de servicii de pe Arad-Timisoara. Se pregateste locul pentru benzinariile mobile.




Se peticeste A1 Arad-Timisoara...




Benzinarie mobila pe A1 Giarmata-Izvin.


Atat.

Quest

Super faine pozele Dorum. Felicitari !
Imi place c-ai pozat si avem detalii relevante inclusiv de la lucrarile de evacuare a apelor pluviale.
Imi pare bine ca nu se vede nici un rost intre straturile pe care le pun cele 2 finisoare, inteleg ca rostul ar fi pe mijlocul benzii 1 de circulatie.

Cu relocarea LEA 220kV (Mintia - Timisoara) e cu probleme, ptr ca parcelele de teren de sub noile amplasamete ale stilpilor nu sint inca intabulate la OCPI pe CNADNR. De abia dupa aceasta intabulare Transelectrica poate da unda verde sub-contractorului care face lucrarea de relocare. Situatia de pe TL2 e doar una din multe altele identice (cred ca situatia se regaseste si pe LD2 inainte de Nod Margina la LEA220kV care are un stilp exact in A pe sensul DV-LG, se vede in recenta filmare a lui AdrianB1).
Rocklee cred ca si UMB are un asemenea stilp de LEA pe LD4, nu ?

Deci in curind TS va putea spune cu mindrie: in zona TM - LG avem 63 km de A facuti de noi (25TL2+27LD1+11A6).
Common sense will get you far !

alecu26

sa intelegem ca inca nu s-a facut receptia finala la Arad-Timsioara? E totusi ceva. parca era programata in august. CNADNR a mai castigat vreo 2-3 luni de garantie.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

adiarc

Mulțumim Dorum ....excelente poze...mulțumim Ts pt acces si mentalitate

in alta ordine de idei , astăzi am surprins ( din viteza mașinii ) , la sp.de servicii de la CUT ( pe ambele sensuri ) , camioane , trailere si macarale care descărcau containere mobile , ce păreau a fii legate de benzinăriile mobile....nu sint sigur , dar nu cred in coincidente , mai ales ca se întâmpla simultan pe ambele sensuri.......
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Quote from: Quest on September 22, 2015, 05:07:03 PM
Rocklee cred ca si UMB are un asemenea stilp de LEA pe LD4, nu ?

Areeee....
Cel mai frumos este intre barajul Mintia si dealul cu lilieci, unde intr-un loc sunt 3 (trei) stalpi unul langa altul...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee

multumim DORUM si felicitari ...pentru un veteran al pasiuni pentru infrastructura ...felicitari pentru fotoreportajul pe care lai realizat ...se cunoste ca ai iesit pe teren  :)...MULTUMIM ...TS  :D

Cozak

Foarte frumoase poze. Probabil cam ultimul reportaj asa de detaliat. Mai ti-i minte cand faceai prima poza la sanovita cu decopertarea? Acum e gata. Misiunea ta si a celor din zona timisoara si arad se termina. Mai ramane zona tampon Dumbrava -Deva in care vom mai interactiona cu colegii din acea zona.
Noi asteptam sa inceapa, who knows when, autostrada tm-Vrsac, sau arad-oradea.
Inca odata dorum multe multumiri!

GabiHd


mirceatm

Quote from: Tavi on September 22, 2015, 04:09:51 PM
Dupa ce se termina TL2 se poate spune ca Autostrada Banatului este gata? Sau trebuie sa asteptam pana la Margina sau la Cosevita?
Scuze, n-am fost asa bun la geografie niciodata  :-[
Mai e si lotul 2 Dumbrava-Margina :)

rocklee

a iesit MONARHUL IONUT la pozat .. :o...multumim pentru imagini si vestile primite ....se pare ca in curand vom avea benzinari pe pe A1...