Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

cricric

Quote from: ciprebbe on April 28, 2014, 09:09:07 PM
Deci nod aici , in capat la tronsonul Bechtel.
De aici pana la Nadasel (93km pe un viitor A3, sau mai bine zis 114 km pe traseul asta) va fi multa vreme pauza.....

Acum vad ca s-a postat aici. Pe harta de pe site e nod doar la Nusfalau.

ciprebbe

Pe harta de la Bechtel? 
O sa fie probabil o descarcare temporara(pt ani buni) aici la Marca.

Si da stangabriel se incearca sincronizarea cu partea ungara.
Au rezolvat continuarea lui M35 de la Debrecen inspre viitorul nod cu M4 de la Berettyoujfalu si probabil de la anu se apuca de licitatie.
De acolo pana la vama se apuca de M4.
Inainte de 2016 nu vedem realizat nimic.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

stangabriel

Sa speram ca nu e doar campanie e-lectorala,insa pentru un strain,investitor sau turist,conteaza enorm ca are intrare in Romania pe autostrada. Poate reabiliteaza si dn-urile din Zona.

g.chris

Probabil nu m-am exprimat bine, erau muncitori care "ajustau" tarusi, ca sa citez sursa ;)
Dar vad ca se face cam mult caz pe o postare.
Nu intru extrem de des pe forum si cateodata nu apuc sa citesc chiar tot.
Sper sa nu devina si aici ceea ce a devenit dincolo.

PS
Poate ar fi bine sa pastram toti informatiile pentru noi insine si nu ne mai "mustreaza" nimeni ;)
CC mapping - Orto - DSM - Geophoto - Point Cloud
www.ccmapping.ro

Ionut

^ Nu inteleg cine te-a mustrat. ??? Nu am observat asta, pur si simplu au fost informatii de clarificare. Nu este necesar sa citesti fiecare mesaj de pe forum, important este sa spui cand ai ceva informatii. Si, valabil pentru toata lumea, nu mai luati orice scriu colegii la modul personal.

In rest, santiere multe sa avem. :cheers:

StefanCelMare

http://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/a-inceput-campania-electorala-reiau-lucrarile-autostrada-transilvania-1_535e20460d133766a8289ce8/index.html

Ordinul de începere a lucrărilor pentru secţiunea Gilău-Nădăşelu a Autostrăzii Transilvania a fost emis în data de 7 aprilie, dar anunţul a fost făcut abia astăzi de preşedintele PSD Cluj. Contractul  a fost semnat anul trecut cu asocierea Spedition UMB-Tehnostrade, firme deţinute de Dorinel Umbrărescu, însă începerea lucrărilor a fost amânată din lipsă de fonduri.

,,Această  investiţie, în valoare de 258 milioane lei, continuă seria veştilor bune din această primăvară: tronsonul Suplacu de Barcău – Borş intră în linie dreaptă după ce au fost cuprinşi în bugetul de venituri şi cheltuieli ai Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale  256,5 milioane de lei pentru construirea lui, iar autostrada Turda – Sebeş a intrat într-o nouă etapă, după ce s-au semnat contractele cu constructorii pentru tronsoanele 3 şi 4, investiţia finală fiind de peste 2,48 miliarde lei" a declarat Remus Lăpuşan, preşedintele PSD Cluj.El a mai susţinut că CNADNR a primit undă verde şi pentru proiectarea şi construcţia Autostrăzii Transilvania, Sector 3A, Cluj Vest (Gilău) – Mihăieşti, km 0+000 – km 25+500, tronson 3A1, km 0+000 – km 8+700.

panda_no 5

In celalalt capat al A3 nici o miscare.
Nici la pasajul peste CB, nici la viitorul pasaj peste Popasului, nici la Gherghitei. :(

Tavi

Totusi ce este cu acest stand-by? Pt ca sunt masate destule utilaje pe rampa nordica a podului peste centura? Cineva zicea ceva de o reziliere ...  ???

NGC

^^^
Colegul disney a intrebat la CNADNR acum 4 saptamini referitor la reziliere. Probabil inca nu a venit raspunsul lor.

panda_no 5

Din stirile din seara asta de la Pro TV lucrarile ar fi suspendata cel putin 6 luni pt ca constructorul vrea bani mai multi.
Chiar atat de proaste pot fi contractele astea semnate incat constructorul isi poate permite aproape orice?????

yuli 1

eu cred ca guvernul  nu a platit la timp lucrarile sau adunat  penalitati din cate stiu  constructori au lucrat si pe banii lor  si au dreptate  sa asi recupereze bani eu am vazut ca e firma serioasa daca primeau banii la timp era gata  autostrada acum 2 ani si nu se ajungea aici dar cum merg lucrurile la noi era de asteptat eu zic sa neasteptam si la mai rau  alta licitatie contestati alta firma alti ani de asteptare .

Tavi

Quote from: panda_no 5 on April 29, 2014, 08:48:59 PM
Din stirile din seara asta de la Pro TV lucrarile ar fi suspendata cel putin 6 luni pt ca constructorul vrea bani mai multi.
Chiar atat de proaste pot fi contractele astea semnate incat constructorul isi poate permite aproape orice?????
Contractele cu statul sunt prin definitie cu parandarat asa ca nu pot sa fie decat proaste oricum prin prisma platitorului de taxe si vignete si accize si TVA la accize si cate si mai cate ... dar nu are rost sa detaliem aici ca dam in offtopic prea rau si nu acesta ne este scopul.

Revenind la constructie si daca ar trage tare constructorul s-ar infunda in niste strazi incapabile la acest moment sa preia trafic de autostrada. Aceasta constructie ar fi trebuit coordonata cu solutii in oras. Am mai zis cred ca despre necesitatea de a se gasi o solutie la Gherghitei cu Colentina, la largire Fabrica de glucoza si chiar si suspendata lui Oprescu ar fi fost o solutie utila dar deocamdata nu avem nimic pe acolo.

StefanCelMare

De la celălalt capăt al A3, fac o promisiune. :)
Dacă incepe treaba pe la Gilău și Suplacu, o să vin cu poze.
Stau in Cluj si accidental am de lucru pe aproape de Suplacu, cel putin pana prin august.
:D

Tavi

Inca o veste buna pe ziua de azi, StefanCelMare! (pe langa cea de la sursasecreta despre TS/Tm-LugojII)
No, te asteptaam :)

ovicor

@ Stefan cel Mare, putin probabil sa ai ce poza pe Surplacu pana in august. Cat priveste Gilau - Nadasel e aproape de Cluj, ai "concurenta" serioasa, dar avand drum pe traseu iti va fi usor sa vii mereu cu noutati.
Cat priveste tronsonul din Bucuresti, cred ca toti suntem de acord cu Iuli 1, guvernul / guvernele este principalul sabotor a oricarei intreprinderi in RO !