Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

mike_us


marinul

Tot asa, doar mărunțișuri prin organizare, in rest nimic. Vedem in august

raresu

La cum arata organizarea de santier pare ca pot caza minim 200 muncitori in cladirile de containere..

marinul

Mda, o sa-i angajeze dupa ce instaleaza net-ul, tv-ul si ac-ul

NGC

3C1, "Proiectare și execuție pentru finalizarea Autostrăzii Brașov – Târgu Mureș – Cluj – Oradea, Secțiunea 3C: Suplacu de Barcău – Borș, Subsecțiunea 3C1: Suplacu de Barcău - Chiribiș (km 4+200 - km 30+550)"

Quote from: NGC on July 12, 2021, 10:39:54 PM
Insa lucrul cel mai important transmis de cinteze este ca, asa cum arata situatia la momentul de fata, licitatia se va anula. Ambii ofertanti care au trecut mai departe in etapa de evaluare financiara, au avut oferte mai mari decat valoarea estimata.

Inca o sursa confirma ca licitatia se va anula.

Valoarea estimata: 503.687.042,75 RON fara TVA
Oferta asocierii condusa de CONSTRUCTII ERBASU: +/- 543 milioane RON fara TVA
Oferta asocierii condusa de DRUM ASFALT: +/- 563 milioane RON fara TVA

NGC

^ Sunt curios daca vom vedea vreun comunicat de la CNAIR si/sau MT. Sau poate va scrie Catalin pe FB? :D

Ionut

Adevarul e ca la ce varză a ieșit pe lotul asta cu licitațiile... incredibil. Mai bine anulare și relansare ca lumea.

marinul

Catalin a zis asa printre randuri ca nu vom avea repede constructor pe Suplacu-Chiribis.

Reiau ce a postat in 8 iulie

Pe cei 13,5 km ai subsecțiunii Nușfalău - Suplacu de Barcău, denumită tehnic ,,3B5", se vor construi:
✔️ un nod rutier la Nușfalău,
✔️ 7 pasaje,
✔️ 5 poduri,
✔️ o parcare de scurtă durată,
✔️ o descărcare provizorie prin sens giratoriu la Suplacu de Barcău.

Oricum banuiesc ca si anularea licitatiei se poate contesta. Incep si eu sa cred ca mai repede se va finaliza tunelul Meses decat loturile Suplacu- Biharia


Europiu

Și să le fie veșnică pomenirea lui Ponta și Șova pentru mizeria asta! Niște marțafoi bășinoși!
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

hvm

#28239
Pai daca tot se anuleaza, macar sa o anuleze acu decat la finalul anului. Pana prin martie cu noroc se judeca contestatiile la anulare, in paralel CN(A)IR va pregati documetatia, o da ANAF sa o valideze si o pune pe masa cum se publica sentinta de respindere a contestatiei pentru anulare. Iar in cazul in care se aproba contestatia, o folosesc ca sursa de inspiratie la alte licitatii, sau o pun la dulap pana cand reziliaza contractele pentru loturile astea, sau nu se semneaza de castigator (dupa probabil inca un sir de contestatii) ...

si eu chiar imi punea sperante mari in drumul asta, dar parca vad ca merg pe A Nordului spre vest decat pe A3. Si cand te gandesti ca A Nordului cel mai devreme va fi gata in 10 ani si cu ceva ghinion in vreo 20 de ani......
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

NGC

In cazul in care CNAIR a urmat corect procedura privind posibila suplimentare a fondurilor (si pare sa fie asa in cazul de fata), sansele de a castiga daca se contesta anularea licitatiei sunt virtual nule, dar se poate trage de timp.

ivladbogdan

Strabag munceste bine astazi, pe la ora 16 la 34 grade erau prezenti si la Ungheni, si in zona Metro unde au avansat binisor in zona viitorului sens giratoriu.
Astazi montau ceva tuburi negre destul de groase, nu stiu la ce folosesc.

mike_us

#28242
Au trecut 6 luni de cind avem un nou ministru. Incerc o sinteza a ce au realizat ministerul/cnadnr pe A3 cu informațiile limitate pe care le am.

Pentru tronsoanele care au fost semnate anul trecut si trebuia emis AC ul:

  • AC pe (30.06 + 13.55 = 43km).
  • Nu este încă AC pe Zimbor - Poarta Sălajului (12.24 km).

Pentru tronsoanele care trebuiau licitate/semnate nu sunt progrese notabile:

  • Chețani – Câmpia Turzii nu s-a reușit încă scoaterea la licitație
  • Suplacu de Barcau - Chiribis se pare ca licitația se va anula
  • Chiribis - Biharia e neclar daca o sa se anuleze sau se merge mai departe
  • Legătura Oradea - A3 - nu s-au rezolvat contestațiile.

Am greșit/uitat ceva?

Kravim

Chiribis Biharia are contract semnat
Iar la Chețani Campia Turzii eu zic ca e un progres ca s.a încercat rezilierea contractului cu o firma care nu avea absolut nicio șansă sa termine tronsonul

florin74

Se aude ca saptamana viitoare s-ar publica anuntul pe SEAP... Termen de depunere septembrie (vorbesc de Chetani-Campia Turzii). Declararea falimentului la STRACO implica rezilierea automata a contractului cu CNAIR.