Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

paulmare

reziliere - inseamna ca ai contract semnat, ceea ce nu e cazul aici
si daca constructii sibiu nu aduce scrisoare de garantie pentru 10% din valoarea adjudecata - ce sa intampla mai departe ? e ilegal ca in loc sa anuleze licitatia, sa execute garantia de participare a constructii sibiu, si sa semneze cu cel clasat pe locul doi ?
sau relicitare, alte luuuungi termene etc

alecu26

E clar atunci lotul asta va depasi centura Suceava ca durata de executie. Contractorul care va intra candva in santier isi va incepe munca cu o cercetare a metodelor de constructive autosrazi folosite acu cativa zeci de ani.

"Ia uite....un telefon fix. La muzeu cu el".
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

tonică

 :lol:
Vor filma de pe lot cu camere vhs, camioanele vor fi Carpati si in loc de asfaltare vor pune dale din piatra mici curbate dupa iso 1944 :))

Lasand insa gluma, de ce oare iti doresti sa intri intr-o astfel de licitatie stiind ca de vei castiga te vei opinti in probleme legate de finantare? Doar ca sa iti legi singur un bolovan de gat, sa incurci itele ca sa ai ce pune la portofoliu ori crezand ca merge si cu "plicul" la tinta?

paulmare

si garantia de participare - e max 2% din valoarea estimata - oricum sunt si astia niste bani - de ce sa ii pierzi licitand aiurea ?
O sa fie gata bucata asta la sf asteapta, pacat de entuziasmul pionieresc al selina trameco cu bucatica de la granita

alin2pas

Partea bună cu Selina e că leagă Oradea pe autostradă de vestul Europei și nu rămânem de kko în fața ungurilor, obligându-i și pe ei să aibă o autostradă - muzeu.

cristi767

@paulmare sau se întâmplă să ai posibilitatea când începe licitația și să se schimbe lucrurile până când ajungi să fii desemnat câștigător... Adică ar fi singura variantă în care are sens de ce ar fi plătit cei 2%.

Kross

https://www.economica.net/autostrada-transilvania-se-asterne-asfalt-la-granita-cu-ungaria-foto_174703.html

Eugen Hudriciu, preşedintele Consiliului de Administraţie al Selina Grup, estimează că lotul de 5,35 kilometri ar putea fi gata până în decembrie, dacă vremea va fi favorabilă.

ivladbogdan

Pana in decembrie 2019 probabil ca nu, insa la modul cum lucreaza Selina, eu sper ca vor asterne ultimul strat de asfalt undeva prin mai-iunie 2020.
Ritmul este foarte bun, undeva la nivelul UMB, sau poate chiar peste.
Iar in configuratia actuala de "parteneri seriosi" aici sigur nu vor baga bete in roate, constructorul fiind roman.  :zen:
Una peste alta, eu sper sa mai castige si alte loturi Selina.

alecu26

Mai e inca mult de lucru la poduri. Sa nu se exagereze totusi in declaratii. Avem emotii cu nodul Iernut a lui Astaldi dar speram la Selina? :)))
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

infraAdi_ro

Din surse interne de la Trameco am aflat ca se lucreaza pe toate fronturile pe lotul Biharia-Bors,daca vremea va fi favorabila, vor asterne si uzura,se lucreaza de asemenea la santuri,taluzuri,structuri....
****Luna octombrie este ultimul termen la CAB pentru Biharia-Chiribis si au sperante foarte mari ca vor castiga,de fapt is 100%  siguri.Deja se si pregatesc,au dat anunturi de angajare,cauta aprox 40-50 de oameni in functii cheie,ingineri,operatori,manageri de proiect si sefi de santier.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

Dominik

Ar fi de vis sa castige si lotul 2 luna aceasta, asa prin Aprilie-Mai pot intra in santier !  :)
You're in Steelers Country

Alex80

Buna prieteni, va urmăresc de mult timp si am decis sa imi fac cont pt a contribui cu informații si poze despre lucrările de infrastructura.
In legătura cu A3 Oradea-Cluj, autostrada nu dublează  in mod eficient DN 1 daca nu e completată integral. Cine ar merge spre Cluj cu ieșire la Chiribiș sau visând mai departe la Suplacu?, noduri prea departe de DN 1 daca se vor inaugura in deceniul următor, pt ca loturile din Salaj nu vor vedea asfalt înainte de 2025 optimist vorbind.

kernell

nod rutier chetani


vineri se ''agita'' lumea la nodul rutier chetani. era si cazul

Powered by API/PUM imgur uploader

dragos76

Alex, parțial corect. De acord că pentru traficul intern nu cred că va alege cineva A3, cât timp nu e gata complet. Dar pentru cine va veni din vest, nu dacă e deja ceva făcut până la Suplacu, cred că foarte probabil va continua, și nu se va da jos la Biharia ca să traverseze Oradea și apoi să intre pe DN1.

Eu zic că traseul e totuși bine ales, deoarece acoperă și zona Sălajului, care așa o să aibă șanse imense de a se dezvolta.

tom_sawyer

Quote from: Nelu on October 04, 2019, 08:44:45 AM
Stie cineva ce se intampla cu lotul Suplacul de Barcau-Chiribis

Jurnalista de la economica.net a citit aici si a contactat firmele si cnair-ul:

QuoteConstructorul român care a câştigat licitaţia acuză probleme birocratice şi spune că depune toate actele cerute până marţi, 8 octombrie, cel târziu. La rândul lor, reprezentanţii statului spun că aşteaptă ca asocierea câştigătoare să depună toate actele pentru semnarea contractului, inclusiv dovada că poate constitui garanţia de bună execuţie.
economica.net

Mai multe detalii in articol.