Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 12 Guests are viewing this topic.

CornelB

Nu promit, dar sper ca urmatoarele fotografii pe care le voi posta de la pasaj/Popasasului, sa fie facute cu DSLR-ul din cockpit-ul unui BOIENG 737 al Tarom ce se aliniaza pe culoar de zbor spre Salonic/Atena.:lol::cheers::banana:
Daca deschideam ieri dimineata gura, pe seara le aveam. Asta-i viata, nu poti sa le ai pe toate cand vrei.:lol:

dr4qul4

#1696
La cum se misca se pare ca vor termina repede....pana la Popasului.
De acolo traficul va merge spre aviatiei si se va bloca complet la biserica Herastrau. Erau ceva planuri pt zona aia (am crescut in zona si chiar au de unde alege)  dar nu se misca nimic.
Descarcarea traficului spre petricani— dna ghica— pantelimon oricum e cel mai aberant plan fara pasaje la dna ghica si delfinului. Descarcarea prin fabrica de glucoza si lacul tei in barbu vacarescu si de acolo in stefan cel mare e o ideece tine de domeniul sf— ului.
Asadaf, tot DN1 ramane'

PS. Ce mi se pare incredibil e cum reusesc sa atraga atata atentie pentru cativa km momentan inutili, cand autostrada trebuia sa fie (gata)  pana la bors.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Nu stiu ce sa zic legat de nodul A3-CB. Probabil il vor lasa exact cum este acum. Mai curios sunt cum vor arata nodurile din oras si daca vor face nod si pe Popasului, desi nu cred.

user201

@CornelB Mersi de poze. Se vede că se lucrează întărit pe porțiunea aceea.

phb2

Vă mulțumim pentru imagini.
Bugetul 2013 alocat de către Ministerul Lucrărilor Publice pot - t - să se termine pe deplin ultimul 6 km?

teocharis

Quote from: phb2 on June 15, 2013, 12:39:22 PM
Vă mulțumim pentru imagini.
Bugetul 2013 alocat de către Ministerul Lucrărilor Publice pot - t - să se termine pe deplin ultimul 6 km?

nu.

doar cei 4 km pana in str. Popasului

fuscobal

Ar fi interesant de survolat acea zona cu o drona micuta (presupun ca un avion usor cum are eurocopter nu primeste autorizatie de zbor in zona aia) !

tone_iulian

#1702


Ionut

Patru oferte pentru realizarea autostrăzii Comarnic – Braşov. Valoarea contractului este de 5,3 miliarde de lei

Luni, la Palatul Administrativ din Ploieşti a avut loc o întâlnire între reprezentanţii CNADNR şi cei ai Consiliului Judeţean Prahova, dar şi reprezentanţi ai primăriilor din Comarnic, Sinaia, Buşteni şi Azuga, pentru analizarea situaţiei la zi a proiectului sectorului de autostradă Comarnic – Braşov.

În cadrul şedinţei s-a încercat o inventariere a dezvoltărilor urbanistice sau de altă natură apărute pe teritoriul localităţilor Comarnic, Sinaia, Buşteni şi Azuga, în perioada scursă de la actualizarea studiului de fezabilitate şi până în prezent. Totodată, reprezentanţii CNADNR au cerut autorităţilor locale să le transmită toate problemele apărute sau observaţiile pe care le au faţă de proiect, pentru ca, la rândul lor, să le transmită celor care vor câştiga contractul de concesiune.

Pentru tronsonul Comarnic - Braşov, CNADNR a primit oferte pentru atribuirea contractului de concesiune de la companiile China Communications Construction şi asocierile Spedition UMB-Tehnostrade, Vinci - Strabag - Aktor şi Impregilo – Salini.

sursa: Adevarul

Archi

Apropo ce se mai stie despre alegerea constructorului de pe Comarnic-Bv. parca trebuia sa fie ceva dialog competitiv. Cand este? A fost? Daca a fost cand se preconizeaza semnarea contractului? (stiu ca pun cam multe intrebari)

Ionut

Semnarea contractului se vrea in octombrie 2013. In rest, nu se stie nimic, cel putin eu nu stiu, transparenta zero.

tone_iulian

#1707
se lucra si azi la 10



SILVIUFG

#1708
http://www.youtube.com/v/QvldSQ53VYU

Cum se circula pe A3 si cum se dau permisele de conducere.  >:(

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog