Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

Shhhh

Quote from: Ionut on May 30, 2013, 11:16:51 AM
OMG, cei de la Digi24 zic ca au contactat Bechtel si americanii au zis ca NU s-a reziliat contractul inca. Sova este chiar de tot rasul...

Se pare ca nici cu ai de la Bechtel nu ne plangem...

,,Negocierile pentru rezilierea contractului continuă", au spus oficialii de la Bechtel, joi dimineață. Ulterior, au revenit și au retras declarația.

[...]

,,Suntem, în prezent, în negocieri pentru a încheia contractul nostru cu Autoritatea Națională pentru Autostrăzi. Totuși, atât timp cât aceste negocieri nu sunt încheiate oficial și acordul nu este aprobat de guvern, nu ar fi indicat pentru Bechtel să discute despre această chestiune", declară Jane Vincent, Head of Global Media Relations, Civil Infrastructure, de la sediul din Londra al companiei. Răspunsul a fost trimis prin e-mail după ce Digi24 a formulat o solicitare către compania americană pe tema rezilierii contractului.

Peste zece minute, Jane Vincent a trimis către Digi24 un alt e-mail în care anunță că anulează mailul anterior.


Dupa cum ziceam... mai asteptam putin...

Ionut

#1561
Vaaaai de capul nostru. Ca-n filmele cu prosti. Mama lui de PR.

Later edit: hai ca s-a reziliat, e oficial. :lol: 37,2 mil despagubiri.

cricric

37,2 nu sunt despagurbirile. Cea mai mare parte sunt datorii pentru "lucrari efectuate".  Despagubirile ar fi numai de cateva milioane de euro. Evident, totul conform Sova  :zen:

CornelB

In stilul inconfundabil, cei de la Kamikaze ne prezinta cateva "modele" de autostrazi Bechtel:

http://www.kmkz.ro/de_ras/poze-de_ras/cele-mai-cunoscute-modele-de-autostrazi-bechtel/

:lol:

P.S. Daca n-am pus link-ul unde trebuie, sa-l mute cineva in alt topic.

sebba

e cam de prost gust "pamfletul" dar na, la ce site il publica... asta e nivelul, n-ai ce sa ceri
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

Romania iese cu datorii din cel mai pagubos contract.

Quote"De ce nu trebuie sa ne bucuram? Pentru ca reprezinta dovada faptului ca in Romania nu se poate construi coerent o autostrada. Pentru ca in loc sa fie continuata centura Sibiului in regim de autostrada, sau cea de la Timisoara la Lugoj, sau poate chiar cea de la Arad la Nadlac pentru a elimina cozile de camioane formate la granita cu Ungaria, avem, din nou, un petic aruncat undeva pe traseu. Mai mult, restul tronsoanelor de pe viitoarea Sibiu-Nadlac au intarzieri importante, asadar cei 33 km cu toate ca sunt relativ utili, nu va schimba cu prea mult timpul de parcurs pana la granita."
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

CornelB

Ei dragii mosului, ce credeti ca am facut eu impreuna cu bunul meu prieten si "asociat" Cristi, in ultima ora si jumatate?:lol:
Va spun tot eu, sa nu va tin in tensiune: o sesiune foto pe A3 din Popasului spre centura.
In Popasului ne astepta prima surpriza: s-a blocat accesul auto pe drumul care duce spre terasament, cu o mare placa de beton aszata intre cele doua parapeturi Jersey! Contrariati de accest fapt, ne-am dat jos din masina si am luat-o pe jos si bine am facut deoarece in zare se vedeau utilajele la treaba.
Am tras cateva cadre, apoi am luat-o catre str. Matei Millo ce duce catre padurea Cretulesca, urmand pana la centura aliniamentul autostrazii.
Mai multe detalii in pozele ce vor urma.

Ionut

Hm, pai daca deja se apuca de Popasului de ce dureaza pana in aprilie 2015?! Inseamna ca vor lucra in ritm de melc... doi ani e cam mult totusi pentru portiunea aia de nici 7 km. Mai sunt ceva viaducte sau noduri majore? Pe Popasului nu se face nod parca.

CornelB

Pozele sau mai bine zis, cele mai bune dintre ele.

Noi aici...


...utilajele putin mai departe:




Dupa mine, aici se sapa canalul de scurgere a apei:


Aici, in timp ce prietenul meu schimba obiectivul, ne-am trezit cu o masina cu muncitori, oprind in spatele nostru.
M-am intors, si pana sa deschida ei gura i-am intrebat: -Unde gasim un cioban cu o turma ca de 10 minute ne invartim aiurea? Oamenii amabili, ne-au explicat ca stana e langa centura si sa o luam pe drumul de langa padure:lol:


Stana. Daca aveti nevoie de lactate, va explic cum o gasiti:lol:





Nu imi dau seama ce fac aici, ar putea fi o subtrecere pentru animale (stana e la 25 de metri :lol:)?




[imghttp://img823.imageshack.us/img823/3149/dsc0437vt.jpg][/img]

Multumesc inca odata prietenului meu pentru efort! :cheers:
Stam cu ochii pe ei, fiindca nici nu stiu ce i-a lovit! :lol:

Ionut

Scuza aia cu stana este geniala. Epic! :lol:

teocharis

de ce ati facut pozele asa de departe, nu se poate intra pe aliniamentul dintre Popasului si DNCB?

CornelB

Astazi, mai mult am incercat sa ne orientam la fata locului si sa gasim cele mai bune zone din care se pot face poze.
Se poate intra, am mai gasit cateva locuri prin care sa ajungem in aliniament, le vom folosi data viitoare.
Sigur, vazand atata agitatie, utilaje, muncitori, am incercat sa nu ne fortam norocul si sa ne apropiem prea tare. :lol:

cutter

Quote from: Ionut on May 30, 2013, 05:27:29 PM
Hm, pai daca deja se apuca de Popasului de ce dureaza pana in aprilie 2015?! Inseamna ca vor lucra in ritm de melc... doi ani e cam mult totusi pentru portiunea aia de nici 7 km. Mai sunt ceva viaducte sau noduri majore? Pe Popasului nu se face nod parca.

Ionut, e vorba de banii alocati, voi o priviti foarte mult ca o provocare inginereasca (cate utilaje, cate grinzi,  generic expresia folosita este 'cum se misca constructorul'). In realitate, de cele mai multe ori termenul de finalizare e dat de ritmul finantarii. In ceea ce priveste primii 6,5km din A3, un raspuns CNADNR recent indica o finantare de 185 milioane lei pe 2013, dar nu se specifica cat din ei sunt pentru executia propriu-zisa si cat pentru exproprieri, datorii istorice, consultanta, etc, drept urmare am scris cererea aceasta:

Quote

Stimate domnule/Stimată doamnă,

Prin prezenta formulez o cerere conform Legii privind liberul acces la informatiile de interes public. Doresc
să îmi oferiți următoarele informații:

1. Valoarea totală a contractului pentru construcția tronsonului de autostradă Bucureşti - Moara Vlăsiei, km 0+000 - km 19+500, inclusiv acte
adiționale dacă acestea există?

2. Vă rog să-mi precizați dacă există acte adiționale semnate la contractul inițial pentru tronsonul de autostradă Bucureşti - Moara Vlăsiei semnat cu asocierea Pizarotti-Tirena Scavi, în ce dată au fost semnate acestea și ce valoare au?

3. Care este valoarea plăților efectuate pentru tronsonul de autostradă Bucureşti - Moara Vlăsiei pînă în momentul de față?

4. Care este lista plăților efectuate pentru tronsonul de autostradă Bucureşti - Moara Vlăsiei pînă în momentul de față, pentru fiecare plată vă rog să precizați suma și data la care a fost efectuată?

5. Care este valoarea datoriilor la zi (lucrări facturare, dar neplătite) pentru tronsonul de autostradă București - Moara Vlăsiei?

6. Care este alocarea bugetară pe anul 2013 pentru tronsonul de autostradă București - Moara Vlăsiei?

7. Vă rog să precizați în privința alocării bugetare de la punctul 6, defalcat, care este alocarea pentru: exproprieri, consultanță, execuție, altele (dacă este cazul)?

8. Avînd în vedere informațiile publice conform cărora noul termen de finalizare este aprilie 2015 pentru acest tronson, vă rog să-mi puneți la dispoziție graficul (eventual, revizuit) de execuție a lucrărilor pentru tronsonul de autostradă București - Moara Vlăsiei?

9. Se intenționează darea în folosință a vreunei porțiuni din tronsonul București - Moara Vlăsiei în anul 2013 și dacă da, care este aceasta? Aceeași întrebare pentru anul 2014?

10. Nodul Moara Vlăsiei face parte din contractul pentru tronsonul de autostradă București - Moara Vlăsiei? Dacă da, cînd este prevăzută definitivarea acestuia?

11. Există în plan execuția altor noduri pe autostrada București-Ploiești în anul 2013?

Ulterior, am aflat din 2 surse neoficiale, ca se intentioneaza taierea finantarii pentru acest tronson la rectificarea de la jumatatea anului. Asta ar explica termenul de aprilie 2015 contractual. Oricum e aiurea ca trebuie sa facem presupuneri, in loc sa stim direct de la sursa exact care e planul de executie si de finantare.

penad2007

Multumim CornelB. Cit e litrul de lapte?

teocharis

Quote from: penad2007 on May 30, 2013, 06:52:48 PM
Multumim CornelB. Cit e litrul de lapte?

din fotografie pare o stana 100% de oi...e foarte greu de gasit in ziua de astazi branza de oaie pura(mai toti au si caprine) se poate discuta cu acei ciobani din Pipera direct?