Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 26 Guests are viewing this topic.

adiarc

alo?...domnu'ministru?...da unde sunt banii.....ca a-ti alocat doar o treime ( 20 mil ) din necesar ( 60 mil )

si vedeti si de lotul Strabag de langa Tg.Mures...unde avem 2 utilaje pe tot lotul..dar stiti ca si acolo avem 61%,stadiu fizic( in realitate mai mare probabil) si 50% financiar?

dar probabil stiti asta si asa vi s-a dictat...sa o lasam cat mai moale...sa nu care  cumva sa se emita facturi...da-le dracu de investitii...da-i dracu de bani europeni si da-i dracu de tineri plecati din tara,ca oricum nu voteaza cu voi.


"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Claudiu_maria

Probabil cei de la Strabag nu se omoară cu munca, dar totuși astăzi când am trecut prin zona lor ,deși era duminică se lucra .Am văzut multe camioane și utilaje, nici într-un caz 2-3. Mult mai multe.Părerea mea că buba este tot la CNAI și minister.

alexandruduma

#15812


Powered by API/PUM imgur uploader

Sent from my SM-J320F using Tapatalk


udar

Se vede ca au fost sarbatori in ultima perioada ca nu prea au avansat.
Sigur au intrat acum la normal si vom vedea cum vor finaliza pana in  toamna/iarna.

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk


Dominik

You're in Steelers Country

mihaihedes

Cred că omul e sincer. Ciotul de intrare în București se termină în August....2019 .cu recepție in 20...20 după cum se vorbește mai nou.🤣🤣

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5000 folosind Tapatalk


alinuttt

Eu nu am văzut niciun cilindru compactor pe lotul Strabag și numai o basculantă, în toate fotografiile. Ce se întâmplă

ciprebbe

#15817
click pt zoom

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alexandruduma

#15818
Quote from: udar on April 15, 2018, 10:22:08 PM
Se vede ca au fost sarbatori in ultima perioada ca nu prea au avansat.
Sigur au intrat acum la normal si vom vedea cum vor finaliza pana in  toamna/iarna.

Imi mentin parerea ca nu se streseaza deloc. Pe de alta parte, si eu lucrez in project management si ii inteleg perfect. Pe scurt, daca au un termen pana in septembrie (gresesc?), nu o sa traga mai tare decat e necesar. Tras tare = costuri mai mari = castig mai mic. Ei au venit aici pentru castig, nu fac acte de caritate. Partea cu "sa-i ajutam pe romani sa mearga mai repede pe autostrada" va garantez ca nu conteaza deloc. Si pe buna dreptate. E vina lor ca statul a lalait podul ala ~5 ani?

In schimb, daca depasesc termenul ar trebui sa curga penalizarile din prima zi. Nu povesti. Daca nu fac treaba buna... urmarit de acuma, nu trezit la final ca nu e bine si amanata deschiderea cu N luni ca tu nu ai fost capabil sa vezi ce a gresit constructorul. In IT, stii care e metrica importanta pentru o echipa de testeri? Cate probleme apar dupa lansarea in productie. Adica cate au scapat de ei. Aici de ce nu e asa?

Ce nu inteleg e de ce ii streseaza pe aia 4 muncitori sa vina si duminica. Lucrau la armaturi, dar non stresul de peste saptamana nu justifica mini stresul de duminica :)

Sorin62

Quote from: Dominik on April 15, 2018, 11:51:59 PM
Un reportaj amagitor de pe A3 la intrarea in Bucuresti

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/autostrada-care-se-impiedica-de-un-cablu-913263

Până una alta, Euroconstruct 98 este în insolvență, sunt curios cine o să vină să muncească pe acest șantier, în condițiile în care, chiar dacă statul român ar aloca fonduri, banii sunt dirijați întâi pentru acoperirea creanțelor garantate.

De altfel, în reportaj este citat managerul de proiect
QuoteAristotelis Vournazos, managerul proiectului: ,,A vorbit cu un maistru grec care nu cunoaşte nici limba română şi nu vorbeşte bine în limba engleză. Nu ştiu exact ce i-a spus ministrului."

Întebarea mea este: acel maistru care nu știe nici engleză, nici română, în ce limbă vorbește cu muncitorii? sau angajează doar muncitori care știu limba greacă?

ciprebbe

Cam greu sa aduci grinzile peste 1 luna cand mai ai atatea de finalizat :(. TS nu lucreaza cum ne-a obisnuit.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alexandruduma

Cuzinetii cat trebuie sa stea dupa ce sunt turnati pana accepta grinzi pe ei?

GDPR

De ce s-ar stresa? Eu sunt convins ca TS a facut deja claim pentru predarea cu intarziere a zonei canalului HE. O sa termine undeva prin iarna, fara penalitati de intarziere.

Sorin62

Quote from: alexandruduma on April 16, 2018, 09:25:03 AM
[...]
Ce nu inteleg e de ce ii streseaza pe aia 4 muncitori sa vina si duminica. Lucrau la armaturi, dar non stresul de peste saptamana nu justifica mini stresul de duminica :)

Dă bine la imagine. Și pe post de pază. Că feru' se evaporă ușor...

paulmare

Quote from: mihaihedes on April 16, 2018, 12:08:57 AM
Cred că omul e sincer. Ciotul de intrare în București se termină în August....2019 .cu recepție in 20...20 după cum se vorbește mai nou.🤣🤣

Cum sa termine ??? abia au inceput sa cofreze elevatia uneia dintre pilele de la cf
Unde nu au putut lucra din cauza ca de la primaria sectorului 2 nu le-a dat autorizatia de desfiintare a cantonului CF abandonat, etc etc etc  - au hartii cu care sa se acopere, si ei pot face claim pentru alti bani - de exemplu pentru ca vor aduce din nou macaraua pentru niste grinzi care nu au fost montate odata cu celelalte si sa ceara alti bani pentru ca deme le va factura din nou transportul macaralei pana la santier si timpii tehnologici de punere in pozitia de lucru etc etc, pentru ca nea dorel maistrul din grecia e in santier mai mult timp decat calculasera ei pentru ca nu au avut vreo hartie de la vreo institutie de stat si nu au putut lucra din cauza asta

Profita din pacate de fiecare intarziere generata de birocratia din primarii
si de studii facute din pix - gen linia aeriana de medie tensiune de la enel pe care "au descoperit-o" si pentru care a trebuit o noua decizie de expropiere pentru relocarea celor doi stalpi