Made in Romania: produsele si serviciile romanesti

Started by dr4qul4, April 18, 2020, 08:19:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

^^Imi fac autocritica.   :((

Eu m-am luat dupa articolul scris de Frasineanu in brand privat.

QuotePentru cei care nu stiu nimic despre afacerile companiei brasovene, precizam ca Delaco este un brand de distribuitor. Cu alte cuvinte un gen de brand privat (sa ne fie iertata comparatia profana) dezvoltat in parteneriat cu diverse companii din tarile europene. In tot acest scenariu, compania Delaco are doar rol de distribuitor. Lucrurile insa nu sunt chiar atat de simple precum par. La o analiza atenta, rolul de inovator asumat de Delaco se diminueaza. Ba mai mult, prin strategia sa comerciala, compania Delaco poate fi considerata un concurent de temut pentru producatorii autohtoni, articolele sale fiind pozitionate nu de putine ori la preturi inferioare. Nimic rau in asta. Pe o piata libera, concurenta este benefica.

https://www.brandprivat.ro/ro/noutati/Toni-Delaco-Patriotul.html

Ca sa fiu corect pana la capat recunosc ca in ultima vreme (cam de vreo 2 ani) am inceput sa pun sub semnul intrebarii anumite articole ale lui.


voicul

In sticla sau borcane o sa gasiti produsele de cea mai bun calitate (in general bio).
Eu recunosc ca nu am preferinte si cumpar lactatea ambalat in plastic, tetrapak sau sticla. Vin-ul si berea in 90% din cazuri doar la sticla (berea mai merge si la doza si am mai cumparat si vin varsat in pet).

kitsune

Nu aveai de unde ști, nu ca mine care a mirosit Vulcănița pe vremurile când spăla Coloromul bazinele în ea (producător de vopsea de ouă printre altele). Sau care a cutreierat prin serele de garoafe (deh, aveam pile), nici alea nu mai există. Poate ai auzit de mobila de la Codlea? Nah, merge exclusiv la export. Ori tobele de Dacie făcute la IMC? Nici aia nu mai există. A, ISCIP-ul și Avicola? Cum era poezia, "La intrare florărie, la ieșire porcărie, la mijloc pușcărie!". Secția de sculărie unde mai multe rude și-au lăsat degetele, oare mai produce ceva acum? Trebuie să mai ajung pe acolo.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Cristi N

#18
Confirm treaba cu produsele de la Laptaria cu caimac. Sunt printre cele mai mari ferme din baragan si produsele sunt foarte bune. Calitatea vine la pachet si cu un dezavantaj, sunt in alta liga de pret fata de restul producatorilor.
Brand-ul este destul de prezent in online si chiar interactioneaza cu clientii. La un moment dat stiu ca cineva a ridicat problema reutilizarii ambalajelor, aparent utilajele pentru treaba asta costa destul de mult si nu isi scot banii pe ele chiar usor.
Legat de prezenta in magazine, ii gasiti in toate Mega-urile si de ceva timp au intrat in hipermarket-urile: Auchan si Carrefour.

florin74

#19
^^ Compania brasoveana Delaco, fondata in 1996 de Tudor Comaniciu,este unul dintre cei mai mari jucatori din piata locala abranzeturilor, realizand in urma cu doi ani afaceri de 50 demilioane de euro. Businessul Delaco este axat doar pe activitati de import sidistributie, iar produsele sub brand propriu sunt realizate incadrul unor unitati de productie din Germania.
Acum 2-3 ani Bongrain (o mare compania din Franta) a intrat in actionariat.
Or fi produs la inceput, dar s-au reprofila repede, au intrat pe comert si distributie de foarte multi ani. Cu productie e mult mai complicat.....

Referitor la mezeluri si lactate, uitati-va pe stampila ovala care trebuie aplicata pe produs, unde apare codul tarii (RO/FR/D/PL) si codul producatorului...
La produsele lactate  sunt obligati sa mentioneze daca si laptele este din Romania sau nu, sunt multi producatori care realizeaza importuri (completare, mai ales iarna) sau care fac doar ambalare. De exemplu, in Lidl (care are o politica deosebita fata de restul, lucreaza cu furnizori ce livreaza pe mai multe piete), untul desi apare cu stampila de Romania, laptele apare ca fiind din Germania. Olympus, desi produce o gramada in Romania (de unde si exporta foarta mult in zona) , untul il importa din Grecia (se merge pe o specializare a fabricilor)

Referitor la produse, un aspect important este dat si de ambalaje. Sticlele utilizate de Albalact, Monor si brandul propriu Carrefour si Kaufland ( realizate de Monor) sunt produse la SIbiu, la fel pahare de iaurt/smantana/sana tot acolo sunt realizate, etichetele de pe sticlele de 0.33 si de lapte de la Napolact sunt realizate la Cluj Napoca, la fel si ambalajele de unt, capacele de aluminiu de pe paharele de lactate.

Nu stiu daca in Romania exista producator de ambalaje de Tetrapak, dar pe segmentul de preforme si alte ambalaje plastic stam bine. Din producatorii mari Olympus isi aduce o parte importanta de ambalaje din Grecia (paharele de iaurt grecesc, etc), in rest se cam utilizeaza in proportie relativ mare ambalaje produse in Romania

Ambalajele de sticla momentan se importa..., nu mai exista nici un producator semnificativ in Romania.

Si ca fapt divers, tot fabrica din Sibiu (care face buteliile de plastic pentru lapte), este producator exclusiv pentru Henkel, realizand caserolele de plastic in care se vand pastilele de detergent Persil in toata lumea..... Doar la ei in fabrica se face, inclusiv pentru America.

Ionut

Dacă aveti timp puteți face și liste cu produsele și pentru fiecare gradul de X% românesc. Ar fi mișto.

tom_sawyer

Cumpar tot mai mult de la Farmec/Gerovital. Afacerea e in crestere, au intrat in mall-uri, franciza etc.

Mai cumparam incaltaminte Bontimes (Timisoara). Din pacate ultima pereche e Made in Albania.

adiarc

recent am descoperit si eu Farmec....cumparam sapun Dove dublu ca preț si imi crapau mainile intr-o veselie...acum folosec Farmec cu glicerina la jum de pret si nu mai am nici o problema desi e aproape jum de pret.

in plus la plati on line de min 59 lei au livrare gratuita....asa ca de 2-3 ori pe luna imi fac comenzi online ( consumam sapun la greu in perioada asa pt ca suntem 4 ),si adaug si dezinfectant suprafete,detergent de vase,det.de geamuri,șampon,geluri de dus si mai recent singura lotiune dezinfectanta de pe piata cu glicerina care nu iti usuca mainile

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

#23
Cine vrea sa se incalte din Ro: Marelbo.
"Peste 50 de magazine în toată țara de unde puteți cumpăra încălțămintea Marelbo trudită de oameni harnici, din Bucovina, care au transmis acest meșteșug din generație în generație."

Pentru electronice: AllView - Brasov si E-boda - 75% made in China, dar restul din RO  :lol:

ciprebbe

^95% ai vrut sa spui :) produsele sunt china full, doar asamblam si punem soft pe ele....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

Cred ca ar trebui sa ne limitam doar la productia de masa.
Si pentru ca tot ati amintit de Farmec (si eu folosesc), trebuie sa amintesc si de Interstar Chim (Rivex, Igienol, Peak). Cred ca sunt cam singurele produse de curatenie (din cele cu o cota buna de piata) prezente in supermarketurile noastre.
Nu mai stiu daca cei de la Procter&Gamble sau cei de la Palmolive mai produc ceva pe la noi (dar nu cred).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Cristi N

Procter&Gamble are fabrica la Urlati unde produce sampoane si balsame de par. Cel putin in asta consta productia in 2009 cand am vizitat fabrica, presupun ca intre timp s-au mai extins.

voicul

Unilever cu productia de la Ploiesti. Stiu sigur ca Dero e facut la noi.

As pune fabricile: Pirelli, Michelin si Continental. Pirelli - made in RO chiar am avut si eu.
Poate nu toti isi permit mariciel premium, dar pentru 10 maxim 20 de lei mai mult decat chinezariile, puteti cumpara marcile "low budget" ale acestor producatori. Chit ca nu sunt facute direct la noi, cumva sustineti investitori care au bagat bani in RO.

gruiarew

@pasadia: și la corporații merge. Ca unul ce-și face reviziile singur: uite filtre de aer:  Mahle sau Mann. Sunt cam tot pe acolo la preț. Mahle e făcut la Timișoara. Să dau de mâncare la un oltean sau la un bosniac (Mann îs majoritatea din Bosnia)?

Frigidere: Arctic. Da, se strică după 5 ani. E ieftin, iau altul. Mai schimb la ele, că mai vine cu câte un + după A, probabil doar pe etichetă;
Mașini de spălat sunt câteva modele de Arctic / Beko făcute la noi. Nu mai știu exact modelul, parcă alea slim de 5 și 6 kg. O săptămână am umblat toate magazinele. Cică e și ceva fabrica Bosch la Simeria, eu am găsit doar made in Rusia;

Pânze de flex: Romcarbon / Carbochim. Dă clasă la cele din Hornbach, Dronco, made in DE de mizeriile din Lidl nu mai zic care ți se sparg și-ți sar în cap.

Flex Makita: făcute la noi (cel puțin alea mari de om prost) vs. Bosch făcute la unguri.

@TibiV, este lapte la sticlă dar e scump ca dracu. În Penny eu găsesc tot timpul Monor (ceva din BN). Dar cumpăr SIM la PET sau carton pentru că vecină-miu de la țară are vreo 10 vaci și dă lapte la fabrica din Făget.

Asta pe principiul de a da de măncare unuia de pe aci, se mai stânge un impozit, mai o materie primă, mai un transport, alea - alea.

@Ionuț mai revin când îmi aduc aminte că eu stau și mă uit tot timpul pe etichetă.

Dero e făcut la unguri și Policolorul la bulgari. Pentru cel din urmă un mare bleah că eram ferm convins că e românesc.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

gruiarew

Ah și încă una foarte tare. Ciocolata ROM am prins făcută la Debrecen parcă.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis