Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

north

Lărgire la 4 benzi a drumului până la Târgoviște? Este prima oară când aud de această idee!
Totuși sunt ceva localități pe el...
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

nenea_hartia

^ De fapt până la Ulmi. Nu e o idee rea, dar eu m-aș bucura mai degrabă de reabilitarea lui între Târgoviște și Sinaia. Sunt pe acolo niște zone, în special între Fieni și Sinaia, în care drumul arată ca în anii '80. Din păcate, mă tem că e încă un SF inutil aruncat pe piață. Ca și cel pentru DN 17C, când reabilitarea adiacentului DN18 a fost oprită pe anumite loturi din lipsă de bani.

north

Quote from: nenea_hartia on October 23, 2014, 12:22:46 AM
^ De fapt până la Ulmi.
În fine, adică până acolo de unde drumul are deja patru benzi până la Târgoviște.

Quote from: nenea_hartia on October 23, 2014, 12:22:46 AM
Nu e o idee rea, dar eu m-aș bucura mai degrabă de reabilitarea lui între Târgoviște și Sinaia. Sunt pe acolo niște zone, în special între Fieni și Sinaia, în care drumul arată ca în anii '80. Din păcate, mă tem că e încă un SF inutil aruncat pe piață. Ca și cel pentru DN 17C, când reabilitarea adiacentului DN18 a fost oprită pe anumite loturi din lipsă de bani.

Mă tem că da...
Putem doar să ne uităm cum - de exemplu - relativ recent s-au făcut SF-urile pe drumurile din Apuseni, 74 și 75 (drept completare pentru economiile pentru Etapa a VI-a... idee care nu era proastă privind lucrurile din punctul de vedere al CNADNR, însă privind lucrurile de la Ministerul Finanțelor lucrurile arătau cu totul diferit...)
Și nimic nu s-a întâmplat.

Pe de altă parte... ne plângem de rata scăzută de absorbție pe actuala perioadă de programare. Lucrurile s-ar putea schimba în 2014 - 2020 dacă MT ar lansa în draci lucrări, apoi urmând demersurile pentru aprobarea proiectelor la CE (știu, știu... Comisia cere... Uniunea vrea... bla bla... dar ați văzut vreun proiect major trimis spre aprobare la CE și respins de la finanțare de către Comisie?)... Nu prea se practică. Că nu prea este politically OK... (mai ales dacă proiectul este deja în construcție cu o firmă mare de drumuri din Europa de vest...)

... În felul acesta s-ar putea absorbi bani și de la alte Programe Operaționale mai leneșe... În fine, așa se putea face și pe 2007 - 2013 pe ultima sută de metri...
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

dr4qul4

In Dambovita s-au reabilitat foarte multe drumuri pe fonduri europene in ultimii 2-3 ani. Chiar au exagerat cu asfaltul in unele comune, asfaltand aproape toate ulitele!
Acum am observat ca au inceput sa sparga si sa traga si apa potabila, tot pe fonduri europene.
Cred ca se va face aceasta largire la 4 benzi. Nu sunt decat cateva sate, pe traseu. Cel mai greu va fi la Racari, dar chiar si acolo este loc de largire cu mici exproprieri, dar doar de teren (maxim darama un gard).
Cred ca aceasta largire, ca si cea pe DN7 Baldana-Gaesti a fost planuita inca de cand s-a reablitat pana la tartasesti. Inca de pe atunci au tras gardurile mai in spate peste tot.
Din pacate nu vom vedea centuri de nici un fel, desi in unele localitati ar fi necesare, mai ales ca in ultimul timp traficul a crescut extrem de mult. (aproape in fiecare duminica se fac coloane de zeci de masini, dar se circula totusi cu 50 in localitati, nefiind foate multe treceri de pietoni)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

Dupa Targoviste mai toate drumurile sunt nasoale.  si DN71 intre Targoviste si Sinaia este mult mai prost decat de la Baldana la Targoviste.
Abia acum sunt ceva sperante ca se va reabilita si portiunea aceea.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

radudanutz

DN 14 Sibiu - Sighisoara - In ultimile 2 sapt l-am facut o data la 2 zile, totul a rams la fel, restrictiile sunt acolo, nici vorba sa stearga ceva, in schimb politia sta cu radarul numai si numai la ciupeala, exclusiv la restrictii de 30-50 km/h , o data sa stea in locurile critice nu i-am vazut, inca au adus si vechiul radar de pe "SB nu stiu cat LKY ", in orice caz Dacie albastra. Ca sa nu zica ca nu lucreaza cei de la Strabag trag de o fasie de astfalt la Atel de nu stiu cand si ar mai avea ceva de lucru la Laslea..... rusine, mare rusine..... Cireasa de pe tort e binenteles in minunatul oras Medias unde continua asa incet, bucata langa bucata inlocuirea bordurilor, mai mare dragu sa te uiti la ele ce stralucitoare sunt. Imi pare rau baieti, eu sunt total contra violentei, dar ce ne ramane de facut, petitii s-au tot trimis, reportaje inclusiv la pro am vazut si pe nimeni nu impresioneaza cu nimic, pai sa nu iti vina sa iei o bucata de bordura si sa arunci cu ea in primaria Medias?

NGC

Probabil in vederea pregatirii accesului catre A3 la Ungheni / Leordeni, se va amenaja si intersectia DN 15 - DJ 151 D.
Contractul a fost atribuit in 15.10.2014 catre CITADIN PREST pentru 599.064,83 RON fara TVA.



dr4qul4

Cei care fac aceste desene chiar atat de lipsiti de viziune sunt?
Sau ei doar deseneaza ceva ce au mai facu, in loc sa se gandeasca la cea mai buna solutie pentru acel loc?

Era chiar asa de greu sa adauge o banda separata pe DN15 dinspre TgM spre Turda, astfel incat acestia sa nu mai fie nevoiti sa intre in giratoriu?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

nu prea ai loc pe acolo. Mai ales pe directia Tgm-Turda nu mai poti largi mai mult de cativa zeci de cm.

Dar poate acolo trebuia ce e drept, mutat sensul mai spre Acatari...cumva.

Oricum, in realitate se va intampla cum spui tu...cei care merg spre Tgm-Turda vor ave abanda lor...dar oficial trebuie sa fie atenti si au semn de cedeaza trecerea.

e bine ca se face. Va contribui enorm la fluiditatea circulatiei in zona. Trebuia sa se faca de ani de zile acolo ceva. Mi-am pierdut vreo cateva ore din viata asteptand de cateva sute de ori sa intru in acea intersectie dinspre Tarnaveni.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

florin74

^ Confirm ce spune Alecu. Se vede si in desen, casele sunt foarte aproape de drum. Nici spre Acatari situatia nu e prea roza, si acolo sunt case. E destul de proasta situatia pe acolo din punct de vedere al spatiului.

delacroix

#1630
Dupa cum vezi da, este putin spatiu in dreapta.

Cum a rezistat intersectia aia 20 de ani mai rezista cu giratoriu in 18 luni.
Cred ca e o premiera pe DN-uri: Giratoriu oval. (!?)
PS. Sa vedeti distractie cand este o inmormantare.

dr4qul4

chiar nu e loc deloc sa faci giratoriul in stanga si sa lasi DN-ul unde e acum.
Nici banda aia de DN nu e chiar asa de lata, decat pt 2 masini.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

delacroix

Quote from: dr4qul4 on October 24, 2014, 10:20:19 AM
chiar nu e loc deloc sa faci giratoriul in stanga si sa lasi DN-ul unde e acum.
Nici banda aia de DN nu e chiar asa de lata, decat pt 2 masini.
Si acum e destul de lata pentru 2 autoturisme, cu putina atentie. Si inca o data circulatia se va reduce cu 80% peste 18 luni. Nu merita expropieri.

crideargos

Quote from: delacroix on October 24, 2014, 10:04:36 AM

Cred ca e o premiera pe DN-uri: Giratoriu oval. (!?)


Salut,

Inseamna ca n-ai vazut giratoriul dintre E576 cu 172F de la intrarea in Gherla, care e un triunghi ciudat cu varfuri rotunjite.

Spor,

Hercule

Giratoriul pare mic, cum vor intoarce TIR-urile ce vin dinspre Acatari si merg spre Ludus? Mai bine l-ar face rotund.
Deșteaptă-te române!