Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Ionut


bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

udar


cateva poze de la Strehaia de vineri saptamana trecuta drum in lucru semafoare, paletari,etc.............













pasaj cale ferata lunca banului







:cheers:




Ionut

Merci udar pentru vesti si poze! Spune-mi te rog, e DN6 ce ai pozat, da? Reabiliteaza in ce zona, ai vazut un panou de santier? Strehaia-Filiasi ar trebui reabilitat din ce am vazut eu in teren acum cateva luni.

Cristi232


udar

Quote from: Ionut on May 24, 2012, 08:06:03 AM
Merci udar pentru vesti si poze! Spune-mi te rog, e DN6 ce ai pozat, da? Reabiliteaza in ce zona, ai vazut un panou de santier? Strehaia-Filiasi ar trebui reabilitat din ce am vazut eu in teren acum cateva luni.

se lucreaza pe toata lungimea de aici  http://maps.google.com/maps?saddr=DN6&daddr=DN6&hl=ro&ll=44.581665,23.312302&spn=0.252845,0.438766&sll=44.589856,23.384914&sspn=0.063203,0.109692&geocode=FdclqAIdi1plAQ%3BFRvCqAIdcnBhAQ&oq=ciochi&t=h&mra=dme&mrsp=0&sz=13&z=11

am facut poze in zona cea mai intensa in lucru Strehaia , dar actiune este pe toata lungimea .........
am vazut un panou si a scapat la poza ,dar maine la intoarcere o sa fac poza si la panoul cu santier din ce am remarcat eu in el in trecere se vedea din 2011 incepere luna 8-9 parca si pana in 2012 tot asa prin toamna cred........o sa fac poza si atunci stim exact

:cheers:

udar



poze de astazi la intoarcere prin Strehaia DN6, din cauza ploilor erau doar paletarii care dirijau circulatia...................
termen executie 12 luni  din 25.10.2011 pana in 20.10.2012









:cheers:

iuli

Pentru ca am promis si varianta cu DN6 dintre Lugoj si Timisoara si sa vedeti de ce e varianta mai buna prin Buzias uitati cum e traficul... Masini multe, smecheri cat cuprinde cu viteza, TIR-uri, accidente, localitati, radare...

Partea 1
http://www.youtube.com/v/xnIHeX9ZArE

Partea 2
http://www.youtube.com/v/CZdQUpmJhQE
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

boer_escu

Saptamana trecuta am facut Sibiu-Medias-Sighisoara (DN 14) si am vazut avansuri rezonabile ale lucrarilor. Probabil in curand vom vedea asfalt pe cate o jumatate de banda pe portiunile pe care au demarat sapatura, iar apoi vor aparea si primele semafoare pe distante de cateva sute de metri. Pana atunci semafoare sunt doar la cateva poduri si podete si inca se parcurge distanta intr-un timp rezonabil. Din pacate, ploile din ultima perioada au afectat cred destul de mult mai ales zona Medias-Sighisoara (erau utilaje care stateau in camp in balti de jumatate de metru, plus ca multe dintre sapaturile efectuate erau inundate).

MRS

Pe DN5, cam acelasi nivel de implicare ca si pe DNCB. Romstrade are contract pana in martie-aprilie 2013 si a transformat zona dintre Bucuresti si Adunatii Copaceni in santier inca de anul trecut. Din pacate nu am putut fotografia prea mult, poate data viitoare:



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Ionut

Cam care este stadiul lucrarilor? In zona Jilava au inceput?

MRS

Quote from: Ionut on June 04, 2012, 11:29:56 AM
Cam care este stadiul lucrarilor? In zona Jilava au inceput?


Este santier in toata zona cuprinsa intre Bucuresti (fosta Gara Progresul) si giratoriul DN5/DN5A/412A de la Adunatii Copaceni, inclusiv podul peste Arges.
Intre Bucuresti si Jilava este decopertat si se va si largi (se elimina si partea dreapta de abia inierbata - cine stie - - - pe fosta linie de tramvai Bucuresti-Jilava desfintata in anii de tranzitie).
Se lucreaza la podul peste raul Sabar (pod dublu metalic aparent foarte invechit).
In 1 Decembrie sunt sapate multe gropi destul de adanci pentru fundatie (probabil se va largi si in interiorul acestei comune). Ideal ar fi sa se monteze si pasarele pietonale, astfel se vor evita cateva accidente mortale de obicei care se petrec anual...Intre 1 Decembrie si podul peste raul Arges s-a cam terminat de asfaltat, mai este doar o mica portiune - un mic giratoriu la iesirea din cartierul lui Bucsaru din interiorul fostei ferme Comaico.
Podul, dupa cum arata va trebui sa intre in reparatii serioase. Bine ca imediat dupa el este sediul Romstrade, dar vad ca la ei e mai mult parc auto de prezentare decat masini pe santiere (vezi si A1 Pecica-Nadlac)...
Contractul are finalitate martie sau aprilie 2013, deci piano-piano

PS S-a mutat intravilanul comunei 1 Decembrie astfel incat capetele de creta s-au mutat in boschetii de pe campurile laterale DN5 - limita 50km/h  :captain:  :banana: :captain:





A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

bogdymol

La vreo 2 km de nodul A1 / DN69 (Arad-sud), spre Timisoara, cei de la firma PORR (aceasi care a facut si Arad bypass) a inceput lucrarile la ceva pe marginea drumului. Oare ce investitie se face aici?







Intre Ortisoara si Timisoara, un avion AN2 era folosit la stropirea culturilor agricole:







Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

udar


miercuri au petecit in zona Belint pe DN6 un de apar tot timpul probleme mai  ales acum cu atatea camioane care care pentru A1.............





:cheers:

udar

aglomerare DN6 si cresterea nr. accidentelor

filmul este de luni cand a fost un accident la Piatra Scrisa un camion a iesit in decon s-a rasturnat si blocat circulatia  in acele curbe repetate acolo am stat 30 blocati pe loc si am luat coada din mijlocul satului Armenis iar dupa ce a fost dat drumul la trafic am mai cacut 20 min pana am trecut de accident..............

http://www.youtube.com/v/IrswCXZCJTM

:cheers: