Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

nu e chiar asa... DN7 merge paralel cu A1. Mai exact au 18 km pana la nod. Eu as fi facut mai degraba un nou nod la DJ701 care ar fi scurtat distanta la 12 km.

Majoritatea DJ-urilor din zona (si chiar si unele DC) au fost reabilitate. DJ701 este aproape ca un DN (nu au pus doar asfalt, a fost latit si refacut terasamentul), si merge drept de la RTR pana la A1 (unde nu exista nod)...
2 centuri pentru Lunguletu si Slobozia Moara ar fi insumat vreo 10 km + pod peste Dambovita + alte 2 canale + exproprieri costisitoare (terenul in zona depaseste 10000lei/ha si mai toti au sisteme de irigatie).
Si cum spuneam, traficul principal este cel al utilajelor agricole si al masinilor de aprovizionare, care tot ar fi circulat si pe camp si tot ar fi adus pamant pe sosea si ar fi "uitat plugul jos".

Tot ce sper este ca in proiectul de reabilitare sa fie inclusa si  relocarea targului (care acum este in mijlocul satului Lunguletu), amenajarea unei intesectii pentru acesta, si locuri de parcare pentru masini de 3,5-7,5 T. Si mai sper sa reziste parapetii mediani, dar sper degeaba.

Eu prefer sa o iau pe DN71 desi am 5 km in plus pana unde trebuie sa ajung, doar sa ocolesc Lunguletu.
acum vom vedea ce va iesi... daca vor face ca la Tartasesti, unde dupa reabilitare au mutat limita localitatii tocmai la padure (marind satul cu 4 km) pot sa faca ceva cu ea de reabilitare.

Tin minte cu era acum 15-20 de ani acel drum. Satele scurte, dispuse perpendicular pe DN. Intrai si ieseai imediat Acum toti s-au mutat "la strada" si  DN-urile (7 si 71) merg din localitate in localitate.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


dr4qul4

bine ca si-au pus antetul ca altfel era pagina goala.
Mai multe informatii dau pe starea drumurilor: http://213.177.10.50:6060/itn/drumuri.asp

A fost cineva pe Dealul Negru saptamana asta? vad ca a fost destul de afectat si trebuie sa ajung vineri noaptea pe acolo..
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Archi

Da am fost eu si se poate trece fara probleme. Pe o portiune de ~ 50 de metri la Dedulesti este pietris. Chiar a fost placut pe dealul negru fara tiruri   :banana:

alecu26

Quote from: florin74 on August 06, 2014, 12:57:20 PM
http://cnadnr.ro/docs/comunicate/comunicat%20%20CNADNR%20SA%2006%2008%202014%20DN%2066%20Rovinari%20-%20Bumbesti%20Jiu.pdf

Tare comunicat. Nu iti spune nimic.

incredibil ce pile pot sa aiba spaniolii astia.

S-au plans spaniolii la sefu...ca de aia nu lucra ca cate unul intra pe la ei prin santier????

Pai da...ca e un DN acolo si inca nu prea am vazut genul asta de inchideri cvasi totale...si pe asa lunga perioada si asa bataie de joc.

Imi inchipui ca pentru multi din Ardeal, care ar merge acum spre grecia(thassos) acesti boi le dau toate planurile peste cap când te trezesti acolo cu drumul inchis.

Oricum si CNADNR chiar putea face acolo o strategie si sa etapizeze cat de cat acele lucrari....in loturi de cate 10-20 de km...si sa se execute complet unul dupa altul.

Acolo sincer trebuia sincer sa castige UMB. Cu asemenea inchideri de trafic dadea gata lucrarile in cateva luni de zile.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alecu26

Florin...stii cumva cine a castigat acele contracte de rezolvare a punctelor negre de pe DN 1? Am vazut in sfarsit autorizatie. stiu ca s-au judecat mult cu ele.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

florin74

http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=154

In plus fata de situatia de mai sus
ARL Cluj a castigat lot 7 in instanta. - 11.623.415,98 RON
STRABAG lot 2 11.990.919,54 RON
Asocierea SEVICON OBRAS E INFRAESTRUCTURAS, SL - ARCION S.A. CONSTRUCCIONES - CANTERA DEL VERTICE S.A. lot 3 : 15.236.607,50

sebba

pe DN79 (Arad-Oradea) vad ca s-au apucat sa tunda insulele de calmare a traficului
le "restrang" si le micsoreaza bordurile

n-am apucat sa fac poza la una terminata (intrarea dinspre Arad in Zimand Cuz)
cea din foto e la intrarea in Zimandu Nou

Sailing away! S/Y Haimana

Zimox

#1418
O stire interesanta cu privire la lucrarile de pe DN2D Focsan - Ojdula

http://www.monitorulvn.ro/articole/video-i-galerie-foto-drumul-dn-2d-focsani-ojdula-brasov-va-fi-gata-pana-la-finele-anului_2_166046.html

Citez: '' Se va lucra pana la inaugurarea acestui tronson, lucrarile nu vor mai fi oprite. Speram ca la final de an sa fie totul terminat.'' -  tot UMB lucreaza si aici.!
!

adiarc

f interesant articolul si o veste f buna....cu exceptia campaniei electorale facuta fatis  :)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

myid

baietii astia de la UMB ma impresioneze in fiecare zi !

devine constructorul national ! Incredibil ce impresionare de forte si aici !!!

disney

#1421
Si tot legat de articolul de mai sus, trebuie precizat ca reporterii au fost la fata locului si au facut nu mai putin de 249 de poze !!!
Asa se documenteaza un reporter serios pentru un articol, nu din birou !!!
Bravo din acest punct de vedere !!!

Zimox

O sa merg peste 2 saptamani in zona si o sa fac cateva poze si un clip pentru demonstrarea de forte si cum se prezinta stadiul lucrarilor. Asta daca nu cumva cineva mi.o ia inainte. FELICITARI UMB :D
!

dr4qul4

Doar sunt la ei acasa si mai mult, drumul le poate folosi chiar lor pentru acces catre transilvania!

Un drum extrem de important, daca ne gandim ca va fi cel mai scurt traseu intre brasov si focsani-galati-braila!

UMB  :gj:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

gabibi

#1424
Quote from: gabibi on July 20, 2014, 10:58:08 AM
Salut,

Un update pentru DN2D Focsani Ojdula.

se lucra intens acum doua saptamani

din pacate nu se intelege din articol daca vor depasi limita judetului Vrancea.

Problema adevarata este pe portiunea din Covasna. Daca UMB va lucra mai departe pana la Ojdula nu imi fac griji