Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 12 Guests are viewing this topic.

viossboss

Un amanunt interesant pe DN 24 si DN 24B , vizibil pe timp de noapte .
Niste  "ochi de pisica" foarte bineveniti :








Sensurile giratorii sunt inconjurate de un sir de leduri care sclipesc intermitent :


As vrea sa vad aceste mici "gadgeturi" pe toate "Europenele" mai mult decat acele capete de pod prin localitati si alte santuri din ciment mari consumatoare de bani.
Dream come through !
Once in a lifetime !

asztalos

Am reusit sa surprind portiunea care s-a reabilitat pe DN1/E60 in zona Osorhei. Mentionez ca stratul de asfalt nou exista intre Osorhei si Lugaju de Jos :

boer_escu

Astăzi (duminică) se punea strat de uzură pe DN14 Sibiu-Mediaș, stația de asfalt din capătul dinspre Sibiu funcționând. Nu am fost decât din Sibiu până în Slimnic, nu știu care mai e starea generală până la Mediaș și mai apoi spre Sighișoara, dar dacă lucrau azi, mă fac să sper că anul acesta vor termina.


MRS

@viossboss: confirm ca noile indicatoare luminoase sunt foarte bine-venite, mai ales la sensurile giratorii (leduri albastre) de la intrarea in Barlad dinspre Bucuresti si la Crasna; am trecut sambata noaptea, ceva poze maine, mai ales de la zona lasata de izbeliste si zona cu probleme de la Marul de Aur/Podul Inalt
Drumul arata de secolul 21!

:cheers:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS

S-a finalizat lucrarea de la Crasna pana in Vaslui (nu am mers mai departe spre Iasi dar se pare ca si pe acolo e gata). Felicitari companiei respective (umb)!

Problema de la Podul Inalt/Marul de aur este pentru moment rezolvata (chiar daca au ramas ceva sesizabile diferente de nivel):







A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

phb2

Je constate que, en règle générale, en Roumanie, les travaux de modernisation des routes sont, dans la plupart des cas, toujours impeccables, clairs, nets, propres.
Les routes réparées sont alors dans un état excellent. J'espère qu'il en sera toujours ainsi.

Archi

@phb2  Firmele sunt vizibil mult...mult mai interesate de autostrazi decat de rabilitare de DN-uri, caci la autostrazi este mai mult cascaval.

+ ca subiectele nu sunt mediatizate pe o scara asa de larga. Sunt sigur ca si la reabilitari de DN se fac mismasuri, dar findca valoarea proiectului este mult mai mica decat cea de la autostrazi = interes mai scazut din parte firmelor mari => mai putine mismasuri. Simplu! :D

radutm

Azi pe drumul de Resita am ramas masca la un momend dat, inainte de Birda, cand pe margini am vazut o masinarie care curata marginea drumului. Nu e vorba de masina de tuns iarba, era un fel de buldozer dotat cu un utilaj care scotea din radacini toate tufisurile, copacii si radacinile fostilor copaci. Pana m-am dumirit, am trecut de el si atat am reusit sa fotografiez:


Am ramas impresionat si sper ca lucrarea sa fie facuta pe tot drumul, care e strajuit de tufisuri interminabile, inestetice si mizerabile.
cont inchis


asztalos

DN15 : Reghin - Targu Mures : http://www.share-byte.net/huBhY5
In videoclip-ul uploadat aveti portiunea dintre Gornesti si Sangeorgiu de Mures (intrarea in Targu Mures).
Off-topic : Ori de cate ori incerc sa incarc clipul pe youtube, totul devine pixelat si nu se mai vede nimic...

ciprebbe

#1077
Incarca-l brut pe youtube, apoi nu mai edita direct acolo ca pierzi din calitate.
Mergi in manager video - imbunatatiri - si in dr jos ai "incercati editorul video Youtube" . De aici poti edita ft usor si nu mai pierzi calitatea.

Ia uite cum iasa :

http://www.youtube.com/v/mY14Q9_nn-I

Ti-am folosit fisierul din download.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

Quote from: radutm on October 08, 2013, 09:27:57 PM
Azi pe drumul de Resita am ramas masca la un momend dat, inainte de Birda, cand pe margini am vazut o masinarie care curata marginea drumului.

Nimic nou ;)
Am vazut asa ceva si pe DJ592
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

reed

umb reabiliteaza DN29 Suceava-Botosani.http://adevarul.ro/locale/suceava/modernizarea-drumului-suceava-botosani-incepe-prezenta-premierului-victor-ponta-1_5257ff24c7b855ff56270d2a/index.html
ca si specificatii scriu astia ca latimea platforma are 9m si latime banda carosabila 7 m.Asta inseamna ca e express?