Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

laurashgeo

#810
:( Ceea ce am scris este o informatie confirmata de harta, nu am ascultat-o la Antena 3 :D
Uite si dovada :D



asztalos

Colegii, am trecut pe DN1/E60, respectiv DN15/E60 cu ocazia unei excursii la Viena. Ce pot sa va spun :
- pe DN15/E60 podurile cu cratere uriase au fost reparate in mare parte, au mai ramas indicatoarele cu denivelari si de restrictie de 30 km/h pe la Hadareni, Chetani, in rest, acest drum este bun
- A3 : Campia Turzii - Gilau : autostrada e buna, nu am remarcat denivelari semnificative
- DN1/E60 : Gilau-Oradea : pana la Alesd drumul e exceptional, fara defecte majore. De la Alesd la Oradea au astupat gropile, mai sunt niste denivelari dar drumul era acceptabil/bun.
- Centura Oradea si Calea Borsului : drumul e bun/foarte bun. Se poate merge fara probleme.
Drumuri bune la toti colegii!

mariansb

#814
Asa cum am scris pe threadul A1, Edy nu a mai facut azi filmarea la autostrada
A facut insa cateva poze azi deasupra Sebesului cu aparatul sau zburator. Pun doua de la iesirea din Sebes catre Sibiu, unde era acea cale ferata enervanta.

[/URL]

[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

NordKapp

Despre DN14 intre Sibiu si Copsa Mica mai are cineva informatii? Cum mai e stadiul lucrarilor?

Merci.   :cheers:

stangabriel

Mare atentie pe centura Caransebes,s-a lasat asfaltul inainte de un viaduct,e semnalizata cu mult inainte,dar nu credeam ca e asa adanc,am franat brusc pana la 50 de la 1XX si tot am atins cu bara,era si masina incarcata.

Centura Domasnea asteapta asfaltul,pare stabilizat terenul,s-a umplut din nou,dar era gol santierul.

Raducu Popa

#817
Astazi am facut urmatorul traseu: Piatra Neamt - Gheorgheni-Sovata-Targu Mures-Reghin-Toplita-Borsec-Targu Neamt - Pascani-Iasi-Roman-Piatra Neamt


Sa incepem:
Piatra Neamt - Bicaz : astfalt relativ bun (cu unele denivelari pe alocuri)

Bicaz-Lacu Rosu : unele portiuni sunt bune, altele mai putin....se peticeste pe ici pe colo...in schimb privelistea te mai face sa uiti de asta...












Raducu Popa

Lacu Rosu - Gheorgheni: pe aproape 3 sferturi denivelari, restul refacut complet....






In Gheorgheni, ca de obicei varza...guri de canal care nu sunt aduse la nivel, gropi...



Raducu Popa

#819
Gheorgheni - Praid :  drum foarte bun de la iesirea din oras si pana incepi sa urci Praid-ul....de acolo si pana se termina pasul drum cu denivelari..:)






De la iesirea din Praid si pana la Targu Mures drum foarte bun




De la Tg Mures la Cluj ar cam trebui autostrada:


Pe centura de sud Tg Mures (Acatari - Ungheni) a inceput marea peticeala:



Raducu Popa

Targu Mures - Reghin : in reabilitare...semafoare, denivelari, trafic mare, cozi...etc...


Niste proaspeti casatoriti au tinut mortis sa testeze noul astfalt... :D




Raducu Popa

#821
Reghin  - Toplita : la creme de la creme.....unul dintre cele mai bune din tara dupa parerea mea...





Raducu Popa

#822
Toplita - Borsec - Poiana Largului - Targu Neamt : drum bun cu exceptia pasului de la Petru Voda unde pe alocuri e plin de denivelari, iti rupi masina in 2 daca nu esti atent...







Viaductul de la Poiana Largului

Bonus:



Raducu Popa

#823
Targu Neamt - Pascani-Tg Frumos : drum mediu spre prost, mai ales portiunea dintre Motca si Pascani


Tg Frumos - Iasi: foarte bun si rezista eroic de ceva ani....






Noua centura a Iasului...sunt cateva trambuline la capete de poduri....mare atentie!




Iasi - Roman: foarte bun
Roman - Piatra Neamt : in unele locuri denivelari si trambuline...

Bonus:


In concluzie, pentru cei care pleaca din Iasi si vor sa mearga catre Targu Mures/Cluj/Oradea si viceversa,le recomand varianta prin Piatra Neamt. Este mai buna calitativ si timpul de parcurs este mai mic decat cel prin Toplita/Reghin.

Zimox

Rog frumos cine are informatii despre DN 2D si anume portiunea cuprinsa intre Ojdula si Vidra :

http://goo.gl/maps/82pCK
!