Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

alecu26

#570
aoleo....discutia asta am avut-o si pe alte proiecte.

A fost la un pas si Dej-baia Mare sa se faca asa.

de ce? Pentru ca pentru constructor e ceva mai ieftin. Daca faci bordura, cam tot sistemul tau rutier si toate lucrarile se opresc acolo. Daca nu trebuie sa faci acest acostament consolidat care inseamna lucrari mult mai extinse.

Acum diferentele intre orase si comune:

1. La orase ai canalizare -rezulta- apa colectata la borduri o bagi in canalizare prin guri de scurgere si ai dupa aia ce face cu ea. La sate, comune nu ai asa ceva. Ai toate sansele pe anumite zone cand ploua sa se acopere intreg drumul de apa.

2. La orase nu circula carute....si carutele au prostul obicei sa stationeze in drum ca sa schimbe Ion si Gheorghe doua vorbe despre Maria. Ei...daca sunt borduri  sa vad si eu unde urca ei? Vor sta acolo pe drum.

Nu zic nu...la nivel de experiment se poate face asa ceva...si vazut cum functioneaza, dar eu zic ca nu functioneaza.


PS: acum am vazut si raspunsul lui delacorix...dar ambii avem aceleasi argumente contra bordurii. Sincer nu stiu cum accepta CNADNR asa ceva cand pe FIDIC Galben se prezinta proiectul la aprobat.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

delacroix

Nu stiam ca-i "galben". Daca mergi pe acolo ti se pare "albastru".

BoGDaN

bordurile in afara localitatilor sunt o prostie. cum spunea si nenea_hartia, cum intervine o salvare? eu nu am vazut in europa asa ceva. in interiorul localitatilor sunt ok, dau un aer civilizat

mitsu

Se inchide nu doar Transfagarasanul, ci si Trransalpina, intre Ranca si lacul Oasa. N-au terminat lucrarile, deci mai asteptam...
Sursa: http://stireazilei.ro/?p=3232

adybratulescu

#574
Un mic filmuleț de pe DN 73 intre orașul Râșnov și Bran. Imi cer scuze de calitatea foarte slaba a imaginilor, dar am filmat cu ce am avut la îndemâna, adică un banal telefon. Drumul se afla într-o stare mult mai proasta decât pare în imagini, și deși mașina mea are doar 105.000 de km si vreo 7 ani, deja sunt nevoit sa ii schimb amortizoarele. Daca treci doar odată pe drumul asta nu iți rupi mașina (prea rău), dar eu sunt nevoit de vreo 5 ani sa fac naveta zilnic pe el.
Pe la începutul anului se anunța cu surle și trâmbițe ca îl vor reface complet, pe toata lungimea lui, din orașul Pitești, pana în orașul Brașov, anul trecut având chiar o licitație privind drumul asta. La ieșire din Râșnov, și intrare în Bran apăruse chiar doua plancarde ce anunțau lucrările ce vor avea loc: executant, beneficiar, valoarea investiției, durata execuției, etc. Acum de ceva timp vad ca le-au luat. Atât tupeu și nesimțire aveau cei de la CNDAR, încât uneori apar mașini cu camere de control al rovignetelor, chiar în dreptul gropilor și denivelărilor.

http://www.youtube.com/v/9LKDjb0Vb3E

user201

Am folosit și eu drumul Brașov - Pitești săptămâna trecută și pot să îți spun că dincolo de Bran, până în preajma Mioveniului este destul de ok.
Porțiunea Râșnov-Bran e într-adevăr rea și necesită reparații. Din păcate singurul loc unde am văzut că se lucra la reabilitare era între Mioveni și Pitești, prin urmare nu cred că îl vor reabilita prea curând.

stelian222

Adybratulescu, suntem colegi de suferinta, si prin judetul Vaslui cam la fel arata soselele exceptie facand E581 proaspat reabilitat  :)
Acum se lucreaza intens si pe DN24  Crasna spre Iasi, cred ca pana in decembrie termina bucata Crasna-Vaslui, pt. ca lucreaza pana seara tarziu.

adsailton92


Salut,
Exista inca multe pareri, opuse, legate de directia pe care ar trebuii continuata A3, portiunea transilvana. Eu, si din subiectivism, inclin spre o continuare spre Tg Mures, din punctul meu de vedere, mult mai logica; motivele nu le mai enumar aici, deoarece s-au tot discutat.
Mai jos, o filmare proaspata cu ceea ce insemana E60, intre Tg Mures si A3(Luna-Campia Turzii). Am urmarit, in special sa surprind circulatia din cele trei centre urbane, Ungheni, Iernut, Ludus.

http://www.youtube.com/v/ukdlzW19Wkw

asztalos

#578
Si eu parcurg de mai multe ori portiunea E60/DN15 dintre Tg Mures si Luna. Mai demult, cand aveam serviciul la Ungheni, parcurgeam zilnic portiunea de la Tg Mures pana la locul de munca. Pot sa va zic ca se circula groaznic : e un trafic infernal, localitate dupa localitate, carute (cum reiese si din filmare), oameni necivilizati, curbe etc. In plus, pe portiunea Tg Mures-Hadareni (vorbesc strict de judetul Mures), avem cele mai multe radare ziua (3 sau chiar 4) pe nici 55 km de drum.
Si eu sunt de parere ca ar trebui sa construiasca autostrada spre Tg Mures, sa faca un nod rutier la Ungheni. De ce chiar acolo?
1. Se intersecteaza doua drumuri judetene foarte importante cu DN15/E60 (cel de Tarnaveni si cel de Ungheni-centura Tg Mures)
2. Chiar langa Ungheni avem aeroportul international
3. Se construieste pista MotoGP cu participatie internationala
Daca ar fi asa (autostrada de la Ungheni la Gilau), s-ar rezolva problema in privinta accidentelor rutiere si al traficului infernal. Pe portiunea de DN mentionat doar noaptea ai sanse sa mergi bine, fara probleme.
In plus, intre Hadareni si limita cu judetul Cluj erau niste cratere la doua poduri de iti rupeai masina in doua daca nu stiai, mai ales ca portiunea era in afara localitatii. Inclusiv eu am patit-o, noroc ca eram cu masina unui prieten si el conducea...dupa ce am parcurs traseul, trebuia sa schimbam telescoapele la masina. Cand te uitai lateral, putei sa observi zeci de capace de pe genti, inclusiv oameni care isi schimbau rotile dupa ce au nimerit craterul respectiv. Am sesizat problema la realitatea tv mures, dupa care am observat ca au rezolvat problema craterului (partial, ce-i drept).

adsailton92

#579
Quote from: asztalos on November 04, 2012, 06:17:42 PM
Salutari.@asztalos(tamplar)....asa ca intre mureseni, sper sa nu te superi pentru traducerea mea(sper sa fie corecta) :)
Ai dreptate!
Ce ma deranjeaza, e ca tot asteptand acest segment din A3, nodul de la Ungheni cu Cluj-Napoca, varianta Brasov si Tarnaveni, este din ce in ce mai agasant.
Am discutat odata cu cineva de la "drumuri" Mures si mi-a raspuns ca se asteapta autostrada. Pana atunci, se iese aiurea in intersectie, fortandu-se, existand un risc mare de accidente.
Nu cred ca nu s-ar putea face chiar nimic cu aceea intersectie.

asztalos

Bine ca dupa Ungheni (DN15/E60), la Parcul Industrial au facut un sens giratoriu inutil care nici macar nu era iluminat si chiar nu-si avea rostul... La intersectia E60 cu DJ151B si DJ151D unde e haos cat e ziua de lunga, nu au facut nimic, iar traficul este mereu blocat (mai putin noaptea)...
Ni s-au promis inclusiv inele de centuri in jurul orasului Tg Mures (inel mic si inel mare), insa nimic nu s-a facut... (scuze pentru off-topic)

davyl

#581
Quote from: udar on October 14, 2012, 11:39:22 AM
davyl -special pentru tine  :cheers:
udar, am gasit o informatie despre finalizarea tronsonului DN6 Ciochiuta-Filiasi. Data estimata de finalizare ar fi 25 octombrie 2012:

"13. ISPA 2000 RO/16/P/PT/004/11 -"Executie lucrari pentru terminarea reabilitarii sectiunii de drum DN6, Filiasi - Ciochiuta, km 268+390 - km 297+070 si km 297+070 - 298+000""

Valoarea contractului:
66.669.144,42 lei, din care:

Contribuţia UE prin ISPA:
-

Bugetul de Stat: 
66.669.144,42 lei
Data semnării:
12.09.2011

Data de incepere:
25.10.2011

Data de terminare lucrari:
25.10.2012 (estimata)

Data receptie finala:


Consultant:                             
Acocierea Puentes Y Calzadas & Contract Ingineria Y Obras


In mod normal lucrarea ar trebui sa fie terminata, insa ma indoiesc, vazand informatiile primite de la udar in ultima perioada si faptul ca am trecut pe acolo in august si mai aveau de lucru.

Are cineva informatii noi? Multumesc anticipat!




BoGDaN

#582
Stadiul lucrarilor pe DN 14 Sibiu Sighisoara.  Abia astept sa pot circula la standard pe drum european pe acest drum crucial pentru mureseni si medieseni.



































ciprebbe

@BoGDaN
Ai parcurs intreaga distanta Sibiu Sighisoara? Cat timp ai facut pe acolo? Mai sunt multe zone semaforizate?
Este un drum pe care anul asta l-am evitat din cauza reabilitarii insa s-ar putea sa trebuiasca sa trec prin zona spre sf lunii si sunt curios cum se avanseaza.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe