Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 23 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

Nu se pot da termene, pentru că soluția tehnică din zonele cu alunecări de teren nu e încă aprobată de CNADNR. Oricum, soluția propusă e de durată și costisitoare. Încă un an de lucru, aș spune.

Pellady

Quote from: reed on February 25, 2013, 10:43:39 AM
Quote from: Pellady on February 24, 2013, 10:04:04 PM
Oare nu vad eu bine sau sunt facute la date diferite?

unul e viaductul de la aciliu celalat e de la sacel:) uita-te la picioare.Multumim Nenea_Hartia. :cloud9:Ne aduci mereu zambetul pe buze(defapt nu chiar mereu  :lol:_

interesanta stirea http://www.evz.ro/detalii/stiri/aici-sunt-banii-dumneavoastra-umbrarescu-se-bate-sa-castige-autostrada-timisoara-lugoj-la-102.html
Pai aia am vazut si eu ca difera picioarele viaductelor, dar sa lamurit intre timp daca citesti mai sus.

isotech_ro

#5492
Quote from: nenea_hartia on February 25, 2013, 11:36:26 AM
Nu se pot da termene, pentru că soluția tehnică din zonele cu alunecări de teren nu e încă aprobată de CNADNR. Oricum, soluția propusă e de durată și costisitoare. Încă un an de lucru, aș spune.

foarte corect
1. NU sunt aprobate de CNADNR solutiile tehnice suplimentare pe loturile cu  probleme
2. NU sunt aprobate de finantator, respectiv Uniunea Europeana, solutiile tehnice si costurile sulimentare ( atentie> data fiind amploarea financiara a solutiilor tehnice ar trebui organizate noi licitatii pentru ca bugetul alocat practic se dubleaza daca nu cumva se tripleaza sau sunt suportate de la bugetul de stat )
3. POS-Trans este blocat pentru audit
4. Bugetul 2013 inca nu este publicat in Monitorul Oficial
5. "realistii" din CNADNR dau ca POSIBIL a fi finalizat in 2013 - TRIM IV, in conditiile deblocarii finantarii UE sau a unei rectificari bugetare pentru finantarea acestori lucrari (trim III) urmatoarele tronsoane

- Arad - Pecica
- Balint - Dumbrava
- Simeria - Orastie
- Orastie - Sebes
- Centura Sebes

Lotul Impreliglio si Astadi sunt posibil a fi finalizate in 2014 TRIM IV sau chiar 2015

BoGDaN

#5493
Zilele astea la Sibiu a cam batut vantul, dar a fost cald. Dar nu se lucreaza in ritm pronuntat. Ieri la Simeria erau 11 grade. Asta ma dezamageste. Ca sa numai zic ca la pana la Simeria ieri n-am vazut nici-o miscare. Nu am mai facut poze pentru ca se stie situatia. Dealul ala de la Cristian arata ca in vara.

Apropo de termene pe la Sibiu nu stiu ce politician declara ca exista speranta, daca nu apar probleme, ca sa putem circula pe autostrada in Decembrie 2013.

CornelB

Multumiri pentru fotografii @nenea_hartia!


mariansb

#5496
Poze facute in dimineata de vineri, 22.02.2013 , intre Cunta si Sebes

La nodul Cunta  n-au executat mai nimic. Mai incolo spre Sebes Est s-a lucrat in ultima vreme la terasamente si structuri.



























La nodul Sebes -Lancram si podul peste raul Sebes



"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

user201

Se vede că vine vremea mai bună. Cred că în weekendul ăsta am avut atâtea poze câte în ultimele 2-3 luni de iarnă.
Mersi de poze mariansb , nenea_hartia .
În toamnă mizam pentru începutul lui Iulie 2013 pe un Cunța- Șoimuș, dar acum nu prea mai știu ce să spun.

nenea_hartia

@mariansb: Mulțumesc pentru poze!

Quote from: user201 on February 25, 2013, 08:01:36 PM
Se vede că vine vremea mai bună. Cred că în weekendul ăsta am avut atâtea poze câte în ultimele 2-3 luni de iarnă.
Și nu s-a terminat! ;)

Nădlac-Arad Lot 2:

- lucrări în jurul km 35+000:



- pasaj pe drum agricol peste autostradă și CF, km 33+830:





- lucrări către km 31+000:



nenea_hartia

- clădirile CIC din zona nodului Pecica:




- pasaj pe autostradă peste DN7, km 28+500:




- zona cu probleme de pe Lotul 2, km 26+700-28+400. Se vede din poză care e motivul: rețelele de utilități de tot felul. Ce nu se vede: conductele OMV-Petrom, principala cauză pentru care această secțiune este atât de în urmă (o sondă se observă totuși în stânga):


nenea_hartia

#5500
- pasaj pe DJ709J peste autostradă:




- pe dreapta, lucrări la spațiul de servicii de la km 26+000:



- asfalt:





nenea_hartia

- sfârșitul (începutul, de fapt) Lotului 2:





- pasaj pe drum agricol peste autostradă ce trebuia făcut de Romstrade, km 22+200:




- Lotul 1, vedere spre km 21+000:



Ionut

Superbe pozele! Multumim mult Marian si Mr Paper! :cheers:

Intrebare: ce utilaj e acesta alb din prima poza?

alin_simeriaveche

din cate am mai vazut in alte poze...e de pus borduri...sper sa nu ma insel

boer_escu

Multumesc @nenea_hartia & @mariansb pentru poze! De abia astept sa ies si eu la pozat, dar teama mi-e ca nu s-au schimbat prea multe prin jurul Sibiului din toamna. La tunelul de la Sacel am cele mai mari sperante!