News:

Unboxing Coradia Stream în depoul Alstom!
API admisă în structura partenerială pentru dezbaterile pe Politica de Coeziune post-2027!

Main Menu

Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Deutschländer

Am si eu o intrebare proasta:
Aici in tara nu se reevalueaza clasificarea drumurilor?
Daca ma uit intre Sibiu si Sebes, mi-e greu de crezut DN1/7 mai sunt acolo de interes national si asigură legătura capitalei ţării cu oraşele reşedinţe ale judeţelor, legăturile între acestea, precum şi cu ţările vecine.
Pentru ce mai ramane DN?
La fel, nu existe in MT nicio dorinta de mutat drumuri europene pe Autostrazi? Ungurii au mutat cam toate drumurile europene pe Autostrazi unde se poate. Aici in tara, de la Nadlac pana la Centura Sibiu este E68 in contiunare doar pe DN1.
Este vorba indiferenta din partea MT sau au in scop?

vancouver

asta era marea problema, denumirea drumurilor? Chiar nu mai avem altceva de facut?
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Deutschländer

Nu este vorba de denumirea ci de cine intretina drumul.
Totusi existe anumite reglementari cum trebuie intretinut un drum national si un drum judetean si prin cine.
Daca CNAIR scape de toate DN-uri care nu mai prea sunt in folosinte, atunci este posibil au si mai multi bani la dispozitie pentru intretinerea unde trebuie.

Sorinus

Si daca se inchide A1 din cine stie ce cauza, vrei sa circuli pe un DJ ca alternativa?

De asemenea, exista destul trafic local sa justifice un DN, sunt ceva localitati intre Sibiu si Deva ce nu au acces la A1 si drumul e mai scurt pe DN.

Raducu Popa

DN15 Bicaz - Poiana Largului 25.05.2020

Lucrarile pentru reabilitarea acestui tronson de drum ar fi trebuit sa fie finalizate pe 15 noiembrie 2019, conform contract. Dar, la data filmarii, face obiectul unei dispute politice intre presedintele CJ Neamt , dl Ionel Arsene si ministerul transporturilor (actual PNL) in urma caruia, contribuabilii nemteni, si nu numai, au doar de pierdut.






gsimon

putin offtopic, dar @R@du, ai idee cum e drumul de la vest de Lac? cel pe Durau?
Pe OSM e un mix de verde, rosu, si chiar mov..
Ai ceva informatii mai recente?

Raducu Popa

Se lucrează la el acum....dar sper sa nu aibă aceeași soartă ca DN15, lucrările sunt efectuate de același grup de firme.

gicu

Quote from: gsimon on May 18, 2019, 10:21:45 PM
Postez un raspuns din partea CNAIR, al unei adrese pe care comunitatea locala din comuna Feleacu l-a inaintat CNAIR, cu privire la situatia drumului national E60.

Sectorul de drum E60 ce traverseaza comuna Feleacu, a fost inceput acum cativa ani, cu montarea unor borduri care sa desparta sensurile de mers, din fericire n-am avut parte de garduri de "castraveti", ca si locuitorii din Valcele sau Tureni.

De luni de zile nu s-a mai miscat nimic in teren, s-au montat ultima data la toate drumurile secundare ce intersecteaza drumul european, indicatoare rutiere de obligatoriu la dreapta.
In rest balize de semnalizare si niciun muncitor...

Bineinteles, viteza de deplasare a celor care tranziteaza localitatea nu s-a redus nicidecum in urma lucrarilor...  :o

Cum vad cei de la CNAIR lucrurile puteti citi in cele 2 paragrafe.

Concluzia o trageti voi  :popcorn:



PS. Am incercat sa dau de memoriul inaintat CNAIR, dar nu am dat de el. De indata ce o voi face, il voi atasa si pe acesta.

A trecut deja mai bine de un an de la postarea colegului cu raspunsul CNAIR referitor la situatia DN1 din Feleacu. In iulie vor fi deja 2 ani de cand drumul e in santier.
Stiti cumva care e cauza? Mai lucreaza cineva pe DN1?

Aici e o poza din Feleacu din iulie 2018, dar situatia e la fel pe tot DN1 Cluj-Huedin si Cluj-Turda.
https://www.google.com/maps/@46.7204979,23.6165283,3a,75y,93.41h,85.28t/data=!3m7!1e1!3m5!1sbbGR0EndnJMQ9krRUr-P-Q!2e0!5s20180701T000000!7i13312!8i6656

Hercule

Am fost eu saptamana trecuta, nu se lucreaza. E foarte nasol, in special zona giratoriului din varf.
Deșteaptă-te române!

RazvanN

Din pacate se reziliaza lucrarile la DN15 Bicaz - Poiana Largului:

"În timp ce opinia publică discută despre finalizarea lucrărilor de pe drumul care leagă orașul Bicaz de Poiana Largului, avem confirmarea că s-a depus o notificare la DRDP Iași prin care este anunțată intenția de reziliere a contractului. Dl. Gheorghe Vlasie, omul care conduce  Aqua Parc Roznov a spus că, printr-o firmă de avocatură, a fost trimisă respectivă notificare, iar motivul principal invocat ține de neplata lucrărilor efectuate."

Sursa:
https://mesagerulneamt.ro/2020/05/miscare-surprinzatoare-notificare-de-reziliere-a-contractului-pentru-drumul-bicaz-poiana-largului/


ionutzyankoo

@Deutschlaender

Intr-o tara normala ar interesa pe mai multi factori decizionali aceasta mutare a E-ului pe autostrrada dar in Ro nu ai sa vezi asta. Semnalizare si marcaje varza fata de ce e dupa Nadlac/Bors. Ah well, toata lumea zice mersi doar sa se construiasca autostrazi si atat. Eu te inteleg, pt mine ar trebui facute si cu cap.

gsimon

Nu se lucreaza... sunt din zona si umblu saptamanal pe acolo, de luni de zile nu s-a mai miscat absolut nimic, cel putin pe raza comunei Feleacu. Nu stiu in celelalte puncte negre de pe DN care mai e situatia... localnicii traverseaza in continuare peste borduri, viteza celor care tranziteaza comuna e fix aceeasi, santurile/rigolele sunt intr-o stare ca vai de mama lor (inierbate, apa care balteste, dale miscate), langa borduri se aduna pietris/nisip mai ales dupa iarna.. ce sa mai? viata merge in inainte...
Fix in varful dealului este ceva sediu al celor de la drumuri, dar nu i-am vazut niciodata sa curete rigolele, santurile... singura munca notabila pe care o vad ca cetatean, e sa imprastie sare in sezonul rece, cam atat...

radu1989

#6537
Salut,

Vreau sa aduc la cunostinta tuturor un proiect care se anunta unul dintre cele mai bune si mai ok din judetul Neamt si a ajuns o bataie de joc ce afecteaza mii de oameni. DN15 Bicaz - Poiana Largului, poate unul dintre cele mai frumoase drumuri din tara, care trece pe malul lacului Izvorul Muntelui de la baraj si pana in capatul lui. Acest drum nu a mai fost modernizat de zeci de ani, doar peticit, arata oribil. In plus, in zeci de locuri acesta se surpa, pamantul o lua la vale. Anul trecut s-a semnat un contract. Contractele de executie au fost atribuite fara licitatie unui grup de 3 firme fiind invocata starea de calamitate (una din firme este a cumatrului domnului Arsene, de unde au plecat si problemele ulterioare). Drumul are aprox 40km iar valoarea contractului de 253.000.000 Lei fara TVA (!!!) si presupune zeci de foraje si lucrari foarte complexe. Cand s-a realizat cam 80% din lucrare (ei spun mai mult insa pe teren se vede ca inca mai e multa treaba) si a venit PNL la guvernare totul s-a oprit din diverse motive astfel ca dintr-un drum foarte prost cum era inainte acum este un drum inchis circulatiei, cu multe zone ramase distruse, o bataie incredibila de joc. Practic partidele se lupta pentru a-si trece in portofoliu aceasta lucrare care intradevar ajuta mult oamenii si turismul local. De jumatate de an totul este parasit. Mai jos doar cateva poze in care puteti observa cum arata acum drumul. Nu ma pricep sa adaug pozele aici asa ca le-am uploadat online si am pus link-uri, pozele sunt de acum 2-3 saptamani. Poate se sesizeaza mai multa lume sau daca nu, macar sa stie lumea ca drumul respectiv este foarte foarte prost.








mihaimai

Lucrarile de reabilitare ale podului peste râul Argeș pe DN5, dupa 11 luni de la devierea traficului pe podul temporar. Reabiliate care se pare ca trebuia sa ia nu mai mult de 6 luni. Toata pozele sunt facute de pe malul stâng. Pozele sunt facute joi, 4 iunie 2020, ora ~19.

Vedere spre București:


Vedere spre Giurgiu. Furtunul de apa marcheaza aproximativ jumatatea podului. Se vede ca au pus dale peste ~40% din lungimea podului.


Panorama pod temporar, vedere spre aval


Panorama pod in renovare, vedere spre amonte

Xed

↑↑↑ Are cineva idee cam cat ar mai dura terminarea reabilitării podului? Situația devine din de in ce mai enervantă atunci cand te blochezi, cel putin pe direcția București-Giurgiu, și stai la coada o grămadă de vreme doar ca sa treci un râu amărât.