Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 17 Guests are viewing this topic.

alecu26

Deci cand deschid turcii?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

naivu

^undeva prin Noul Testament e un verset de genul "și timpul sfârșitului îl știe numai Tatăl"  :)

adix


Feri

QuoteSambata, 30 Martie ora 10.00
După cum am spus, merg săptămânal pe șantierul 𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹𝘂𝗶 𝟯 𝗦𝘂𝗱 al 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝘇𝗶𝗶 𝗕𝘂𝗰𝘂𝗿𝗲𝘀𝘁𝗶𝘂𝗹𝘂𝗶 #𝗔𝟬, pentru a verifica evoluția lucrărilor, dar și pentru a presa și sprijini, totodată, antreprenorul în finalizarea acestui lot de autostradă.
(I.Scriosteanu via The Romanian)

irirat

#9544
Dacă se ține de ei și-i vizitează săptămânal o ne fie chiar simpatic Dl. Scriosteanu.

26ld

Zice in filmare ca la sfarsitul lui aprilie termina relocarile Transgaz si cele electrice de medie tensiune, cele de mica tensiune au deja subantreprenori si sunt deja prioritare (unde a fost prioritatea asta timp de doi ani, ei stiu). Saptamana viitoare intalnire cu CFR pentru grinzile metalice pentru pasajul peste CF, trebuie linia oprita. La fel saptamana viitoare continua cu grinzile aduse deja in santier pentru pasajele mici. Cica au 400 de oameni si 280 de utilaje in santier in filmare, si chiar e miscare fata de stilul lor consacrat de pana acum.

bekxy

Ăștia s-au șmecherit. Stau acasă vinerea și lucrează sâmbăta, când vine Scrioșteanu?

shift2rail

^ vizitele saptamanale nu sunt inopinate?!? Probabil l-am supraestimat pe Scriosteanu.

kola

Câteva poze de ieri după-amiază de la intersecția cu dj601


Iar dj-ul este plin de basculante lungi.

adix

Salutare!
Acesta e filmul de Vineri ora 12:28 cand m-am trezit singur in cautarea Aktorilor.
Sambata, domnul Scriosteanu a realizat o vizita cu ghid turistic si a vazut oameni muncind...

danutzu_1069

@adix, cel mai la îndemâna este sa vadă filmarea... ceea ce am si facut. Am postat un comentariu la ultima lui postare pe FB, la care am adăugat si link către filmare.

cezar-mario2012

Dacă ne uitam atent pe fimare sunt 11 oameni pe șantier, șase sunt la
masă, trei descărcă niște materiale și doi stătea de vorba. Era ora de pauză, sigur sunt și alți prin utilaje sau la umbră. Camioane sunt în mare pe poziții de așteptare de umplere. Dacă nu se lucrează camioane nu sunt împrăștiate pe șantier sunt strânse în organizare.

marinul

In general in intervalul 12-13 este pauza de masă, indiferent de constructor.

adix


Feri

Quote𝗗𝗲𝘀𝗰𝗼𝗽𝗲𝗿𝗶𝗿𝗶 𝗮𝗿𝗵𝗲𝗼𝗹𝗼𝗴𝗶𝗰𝗲 𝗶𝗺𝗽𝗼𝗿𝘁𝗮𝗻𝘁𝗲
𝗢𝗯𝗶𝗲𝗰𝘁𝗲 𝗰𝗮𝗿𝗲 𝗱𝗮𝘁𝗲𝗮𝘇𝗮 𝗱𝗲 𝟳.𝟬𝟬𝟬 𝗮𝗻𝗶 (𝟱.𝟬𝟬𝟬 𝗜.𝗛𝗿)
Am fost într-o vizită pe șantierul 𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹𝘂𝗶 𝟭 𝗡𝗼𝗿𝗱 al 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝘇𝗶𝗶 𝗕𝘂𝗰𝘂𝗿𝗲𝘀𝘁𝗶 #𝗔𝟬, unde antreprenorul a început lucrările de cercetare arheologică, lucrări care se desfășoară în paralel cu etapa de proiectare.
Situația este următoarea:
✅️ au început lucrările de cercetare arheologică în teren, care vizează 12 situri, atât a cele 4 situri prevăzute în documentația Studiului de Fezabilitate, cât și a celor 8 situri suplimentare, găsite pe teren;
✅️ activitatea de cercetare arheologică se desfășoară pentru primele 2 situri din zonele Bâcu (Giurgiu) și Zurbaua (Ilfov), cu 7 arheologi, 6 utilaje, 8 camioane și 60 muncitori, iar în perioada următoare este prevăzută începerea activității si pe siturile nr. 3 și 4 din Buftea (Ilfov);
✅️ pe situl 1 (Bâcu) a fost descoperită o locuire din perioada secolelor VI-VII p. Chr., iar pe situl 2 (Zurbaua) au fost descoperite vestigii din Neolitic, Epoca Bronzului, Hallstatt, La Tene, secolele VI-VII p. Chr.;
✅️ 𝗰𝗵𝗶𝗮𝗿 𝗱𝗮𝗰𝗮 𝘀-𝗮𝘂 𝗱𝗲𝘀𝗰𝗼𝗽𝗲𝗿𝗶𝘁 𝘀𝗶𝘁𝘂𝗿𝗶 𝗮𝗿𝗵𝗲𝗼𝗹𝗼𝗴𝗶𝗰𝗲 𝘀𝘂𝗽𝗹𝗶𝗺𝗲𝗻𝘁𝗮𝗿𝗲, 𝗮𝗰𝗲𝘀𝘁𝗲𝗮 𝗡𝗨 𝘃𝗼𝗿 𝗶𝗺𝗽𝗮𝗰𝘁𝗮 𝗻𝗲𝗴𝗮𝘁𝗶𝘃, 𝗱𝗶𝗻 𝗽𝘂𝗻𝗰𝘁 𝗱𝗲 𝘃𝗲𝗱𝗲𝗿𝗲 𝗮𝗹 𝘁𝗲𝗿𝗺𝗲𝗻𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗱𝗲 𝗲𝘅𝗲𝗰𝘂𝘁𝗶𝗲, 𝗴𝗿𝗮𝗳𝗶𝗰𝘂𝗹 𝗹𝘂𝗰𝗿𝗮𝗿𝗶𝗹𝗼𝗿;
✅️ au fost executate lucrările de deminare ale terenului pe întregul traseu, cu excepția celor două zone de pădure, între km 7+000 - km 9+000 și km 13+400 - km 14+400, unde este nevoie de emiterea avizelor necesare pentru scoaterea din fondul forestier;
✅️ a executat materializarea traseului de autostradă;
✅️ constructorul va depune săptămâna viitoare documentația tehnică pentru obținerea Autorizației de Construire necesară începerii execuției lucrărilor înainte de termenul prevăzut în graficul contractual.

Activitatea de cercetare arheologică pentru situl 1 (Bâcu) este coordonată de domnul arheolog Florentin Munteanu, iar pentru situl 2 (Zurbaua) de domnul Silviu Ene, arheolog la Institutul de Arheologie "Vasile Pârvan", cărora le mulțumim!
La sfârșitul cercetării arheologice vom reveni cu detalii despre descoperirile din teren.



(FB I.Scrioșteanu)