Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 21 Guests are viewing this topic.

dragos76

Și o corecție la corecție: contribuția aia o dăm oricum. Deci da, tehnic acel procent cu "bani proveniți din România" poate e ceva mai mare, dar dacă reformulezi ce e mai sus cu "procente asigurate din bugetul de stat" ar fi corect.

Și poate în formularea asta e și mai relevant, că nu e vorba numai de sume și procente, ci și de faptul că bugetul e utilizat din păcate și ca instrument politic. Ori dacă acuma, când o mare parte din buget merge pe cheltuieli și se taie de la investiții și tot sunt probleme mari că nu se produce destul cât se consumă, ce te vei face când vii și cu cheltuielile astea în plus, conform obligațiilor ce ți le asumi prin PPP?

adiarc

cred ca de fapt ,daca facem toate calculele la sânge,,acei 25% tind spre zero....pt ca
- antreprenorii platesc inapoi 19% Tva
- platesc impozite pe profit
- impozite pe salarii
- indirect acciza pe motorina
- etc,etc...fara sa povestim de investitii atrase sau cheltuieli mult reduse in dom sănătății,al impozitării populatie,datorita plusului sporit de siguranta......asadar nici vb sa cheltuim 25%

cat despre cei 400%...ei pot creste,pt ca sa fim seriosi...cine poate prevede exact cum se va imprumuta o tara pe parcursul a 30 de ani?momentan avem cea mai mare dobanda din Europa de peste 4%...!!!!!!!!!
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

horatiu.cosma

Fiți pe fază. După ani de zile de bibiliri, de refaceri, reîntoarceri, răzgândiri pentru documentația de licitație a tronsonului Zimbor-Poarta Sălajului scos la licitație azi, ghiciți unde se termină la Poarta Sălajului printr-un giratoriu provizoriu până apare tunelul Meseș... Uite aici.

Drumeagul ăsta are 2 cm de asfalt și 5 metri lățime. Chiar era așa de complicat să facă un drum nou de 300 de metri, platformă de 10 metri care să înțepe DN 1F printr-un giratoriu puțin mai spre Zimbor, pe aici pe undeva? O să fie o distracție cu TIR-urile pe drumeagul ăla.

Și stați, că dacă nu scot la licitație și 3B1+3A2 (Zimbor-Mihăiești-Nădășel) rămâne Zimbor-Poarta Sălajului muzeu, că nodul rutier de la Zimbor e pe 3B1 (Zimbor-Mihăiești).

NGC

"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Quote from: NGC on March 06, 2019, 10:29:06 PM
Quote from: NGC on January 23, 2019, 08:09:06 AM
Quote from: NGC on November 29, 2018, 10:21:31 AM
Dupa cum se stie, in 16.11.2018 CNAIR a incheiat oficial etapa de (re)evaluare financiara si a dat ca nou castigator asocierea condusa de ITINERA.

Dupa cum era de asteptat, STRABAG a contestat.

Ieri a fost termen la TB, dar s-a amanat. Noul termen este 05.02.2019.

Quote from: NGC on February 25, 2019, 07:49:17 PM
S-a amanat pana in 05.03.2019.

S-a amanat pana in 19.03.2019.

S-a amanat pana in 02.04.2019. Sau sa scriu mai bine 03.04.2019, pentru ca sa nu intrebati deja in 02 ce s-a intamplat? Oricum trecem noutatile pe forum! ;)

NGC

Quote from: horatiu.cosma on March 20, 2019, 07:21:29 PM
Și stați, că dacă nu scot la licitație și 3B1+3A2 (Zimbor-Mihăiești-Nădășel) rămâne Zimbor-Poarta Sălajului muzeu, că nodul rutier de la Zimbor e pe 3B1 (Zimbor-Mihăiești).

Vine si 3A2 + 3B1, poate mai repede decat va asteptati. ;)

horatiu.cosma

Mă mai uit pe diagonală peste documentația de la Zimbor-Poarta Sălajului. Sunt câteva deblee sănătoase, 20 de metri, 30 de metri. Se pare că s-au făcut ceva foraje în zonele de debleu, sper că pe bune. Vor fi necesare consolidări serioase acolo.

vladb

Banuiesc ca unul dintre debleele adancu e in zona dealului Gorgana. Acolo e cam cicatrizat dealul (ma gandesc ca autostrada e pe partea cu izvorul lui Simion Barnutiu) pe stanga relativ la DN1F sensul catre Zalau.

florin74

^Intre Poarta Salajului si Sanmihaiu Almasului.
E naspa zona aia, daca din te uiti din DN se vad faliile de alunecare in deal. Sa speram ca o sa tina. Traseul e un pic in spatele dealurilor ce se vad din DN, poate acolo este mai OK


vladioan_bv

in cate diviziuni si subdiviziuni au putut sa imparta autostrada dupa gilau? mai aveau putin si scoteau la licitatie fiecare km in parte

horatiu.cosma

#20004
Grosso modo.




florin74

Traseul pare sa evite zona cu probleme.
Nu am fost in zona spre Santa Marie, poate fac o vizita pe acolo sa vad cum e relieful
In rest, de la Rastoltu Desert se merge in lunca Almasului. E plat pe acolo
Suma bugetata e mai mult decat generoasa, cred ca pe la maxim 80% se va castiga.



vladioan_bv

 Zimbor - Poarta Salajului (km 13+260 - km 25+500)".
adica 12 km? intre cele doua localitati nu cred ca sunt 12 km

voicul

^Daca tine acel "Unnamed Road" (numele de pe Maps) sub tiruri un sezon de vara ... e o mare realizare pentru cel care l-a construit.

florin74

#20008
^^
Sunt cam 15.5 km de DN-ul actual. Precum vezi, A3 scurteaza, e a treia latura a unui triunghi, care intotdeauna e mai mica decat suma celorlalte doua. :)

Dominik

You're in Steelers Country