Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Alexander

Imi este teama ca o sa apara in curand primul pelerin octogenar care o sa o ia pe contrasens, mai departe stim cu totii ce se poate intampla.

TibiV

Quote from: Buraddo on September 02, 2022, 12:47:56 PMSe pare că mănăstirea și-a amenajat un drum de piatră din parcarea de pe autostradă până la vechiul drum comunal, momentan e închis cu gard:




Drumul (DC 85) da direct in parcare, nu in autostrada. Parcarea de pe sensul Turda->Sebes. Nu conduce nimeni cu 130 km/h in prcare, dar tot periculos este... In fond, orice parcare pe autostrada este cu "sens unic", nu te astepti sa vina cineva din sens opus...

Uite un link mai lamuritor, se vede manastirea in dreapta, pe deal...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

^^
În țările cu apă caldă experții pe siguranță rutieră au ajuns la concluzia evidentă că oamenii sunt oameni, nu roboți. Au momente de neatenție, se gândesc la altele, au probleme conexe, pot fi distrași de diverse chestiuni de pe drum, au reacții întârziate etc. Și au gândit infrastructura cât mai iertătoare (razele curbelor, separare de sensuri, intersectii denivelate/iluminate, indicatoare clare, marcaje clare etc), astfel încât accidentele cauzate de astfel de situații să fie cât mai ușoare.

mirceaeliade

#28068
Horatiu, poate nu m-am explimat clar.  Nu mi se pare ok indicatorul pus ca si cum ar fi drum national.  Dar in afara de indicatorul propriu-zis, tot nu mi-e clar ce dezavantaje ar fi sa avem parcarile+iesirile aferente transformate in parcari+iesiri parcare+iesiri de interes local, atata timp cat infrastructura autostrazii nu e afectata.  Adica daca ar fi sa eliminam indicatorul maro, si sa se asfalteze partea de imediat de dupa parcare, e vreo problema sau vreo neregularitate?  S-ar putea rezolva problema cu o aplicatia din partea BORului pt ceva gen "creeare access la servicii dintr-un spatiu de servicii" si atunci unde e semnalizata iesirea spre parcare sa se adauge un semn de manastire asa cum exista ala pentru hoteluri acolo unde sunt spatii de servicii "mai dezvoltate" [ceva in genul cum a desenat Buraddo]?

edit: in SUA de ex sunt multe indicatoare cu iesiri cu semne de dormit sau mancat care defapt sunt un fel de drumuri comunale la noi care duc intr-un "small town" cu restaurante locale. Nu stiu daca exista un echivalent la 'standarde' europene

Europiu

"disciplinarea șoferilor" și in general a oricărei societăți se face prin reguli simple, consecvente, coerente, rezonabile, valabile pentru toți.

Faptul că un popă are tupeul să vină să spună: clădirea asta, construită ilegal, nu o demolăm că e sfântă; pandemia nu are efect dacă e combătută cu apă sfințită; accesul la mănăstire de pe autostradă se poate face oricum si oriunde... Doar acest fapt ar trebui să fie inimaginabil intr-o societate civilizată.
Dacă după o astfel de afirmație popa in cauză scapă fără anchetă pentru incitare la încălcarea legii atunci pe steagul acelei țări trebuie pusă ca stemă o banană.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

oneLess

Rigola parcării este astupată de pietrișul drumului comunal !
Quote from: oneLess on May 27, 2024, 09:57:34 AMScăparăm și weekend-ul ăsta de vreo filmare pe DEx12 T4 !  :-[
...

Duta C

NU este ok.Accesul la pestera trebuie facut din DN si nu din parcarea din A10!

pasadia

Voi va dati seama ca aceasta intrare este dorita si ceruta pentru uzul staretului si a prietenilor sai? Nu pelerinii sunt vizati, aia o sa vina doar ca bonus - important e ca masinile BOR-ului sa circule pe acolo. ;)

naivu

#28073
Aici, la accesul catre manastirea Dumbrava (in afara de faptul ca cineva face pt BOR un drum fara autorizatie) vad doua probleme care ar trebui discutate distinct:
1- accesul catre manastirea de pe contrasens prin CIC + indicatorul nepotrivit pt un drum de viteza, ceea ce creaza situatii periculoase. Cu atat mai de condamnat cu cat manastirea poate fi accesata civilizat coborand de pe A cu 10km mai devreme, la Decea, si continuand pe DN. Aici sunt de partea lui @horatiu.cosma
2- conectarea parcarilor de pe A/DX cu obiective invecinate sau drumuri locale. Aici sunt de partea lui @mircea.eliade. Ma deranjeaza doar pietrisul din rigola, trebuia un culvert peste ea, dar asa se intampla cand chestii benigne nu se pot face decat ilegal.

@pasadia, staretul si prietenii sai nu au nevoie de indicator catre manastire, ei stiu drumul

alexandru_m

Stati ca eu nu inteleg ceva. Cum adica accesul se face prin CIC? Curtea CIC-ului este publica? Hai ca vreau sa fac si eu turul CIC-urilor de pretutindeni, sa-mi fac poze sus pe plug. Am voie? Noaptea daca sunt ocupate parcarile TIR-urile pot sa intre in CIC faca repausurile zilnice?

cfdp

nu este sant, scurgerea apelor este cu rigola de acostament preluata in parcare la bordura si apoi in canalizare pluviala. Se vede in street w.
Acelasi acces se face si la Pianu pe A1 si nu deranjeaza circulatiei. Poate ar trebui legalizat cu semnalizarile de rigoare. In CIC -uri se poate reglementa circulatia prin jaloane, bariere, e.t.c.. Intrarea din DN1 poate fi deschisa si dirijata spre A. Care ar fi inconvenientele?. Autostrazile se fac pentru interesul public , nu?. Zonele de servicii pot fi inchiriate pe bani grei pentru activitati cu publicul, cu iesirea in siguranta in trafic, dar accesul din proximitatea acestora sa fie interzis?

naivu

#28076
Si mie imi place accesul de la Pianu, dar nu sunt de acord cu circulatia prin CIC (chiar reglementata prin jaloane).
Intelegeam un caz limita in care alt acces la A ar fi insemnat 50km prin ambuteiaj pt mii de masini zilnic si nu era alta posibilitate decat prin CIC, dar aici au iesire la Decea, la 10km si 2sate distanta; de ce trebuie sa pun in pericol personalul CIC ca sa ajung la manastire cu 2min mai devreme?!!!
Si poate, daca s-ar permite cai de acces in parcari, nu ar mai sta cate 10ani neinchiriate si fara nici un serviciu in afara de parcare.

cfdp

"naivu", cu circulatia prin CIC  pana la urma ai  dreptate. La Pianu circulatia nu incomodeaza CIC-ul. Dar in Spatiile de serviciu nu ar strica sa se dea voie la accese. De exemplu la Pianu se vrea investitie privata Parcare TIR in proximitate cu acces in Spatiul pe sensul Deva Sebes. De cativa ani se incearca, desi reteaua de autostrazi ar trebui sa fie "dotata" cu parcari securizate. Am impresia ca exista si obiective la nivel european in acest sens.

StefanCelMare

#28078
Un posibil motiv pentru acel drum de acces este că deja a murit un om acolo, trecând A10 pe jos.
Motivul pentru care știu despre această știre este că am fost cu o zi înainte de data respectivă pe A10 și în zona Dumbrava trecea cineva peste Autostradă pe jos spre mănăstire (deci de pe sensul spre Turda, trecuse deja era pe mijlocul A10). Chiar vorbeam cu prietenul cu care eram că poate a pățit ceva domnul ăla. După o zi două, dau search cu accident A10 Dumbrava, găsesc accidentul mortal. Era ALT om care trecuse tot pe acolo, sigur, pentru că data accidentului era diferită de cea când am fost eu.

"Un bărbat de 66 de ani a murit lovit de o maşină în timp ce traversa autostrada A10 Sebeş - Turda în zona localităţii Dumbrava.

Un accident grav a avut loc noaptea de marţi spre miercuri, pe Autostrada A10 Sebeş – Turda.

Potrivit IPJ Alba, accidentul s-a produs în jurul orei 04:00, pe Autostrada A10, km 60+ 750 de metri, în dreptul localităţii Dumbrava, pe sensul Turda – Alba Iulia.

Un bărbat de 46 de ani, din judeţul Neamţ, în timp ce conducea un autoturism, a surprins şi accidentat mortal un bărbat de 66 de ani, din Vulcan, judeţul Hunedoara, care era angajat în traversarea autostrăzii.

Cercetările sunt continuate, de către poliţiştii Biroului Autostrăzi, sub aspectul înfracţiunii de ucidere din culpă."

https://adevarul.ro/stiri-locale/alba-iulia/accident-mortal-bizar-pe-a10-sebes-turda-barbat-2177266.html

oneLess

^ Motiv pentru care s-ar binecuvânta și o trecere de pietoni acolo!
Quote from: oneLess on May 27, 2024, 09:57:34 AMScăparăm și weekend-ul ăsta de vreo filmare pe DEx12 T4 !  :-[
...