Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

cmd

Din cate stiu exista o alta licitatie in derulare pentru Nod rutier: Romanași (A3 – km 26) sectorul Poarta Sălajului – Nusfălau in faza de studiu de fezabilitate. Poate @horatiu.cosma stie mai multe.
Fiind pe lotul vecin, nu m-ar mira sa asteptam cateva sute de metrii din constructia lui pentru executia nodului si utilizarea sectiunii Zimbor - Poarta Salajului. Iubim muzeele.


Quote from: hvm on July 23, 2022, 01:43:58 PMDaca nu ma insel @horatiu.cosma mentiona undeva ca n-ar mai fi bani de nod acolo. Dar nu mai gasesc postarea. sau poate am inteles eu gresit. Poate ne da el mai multe detalii.

Kimi

Iata ca am intrat in ultima saptamana din iulie si reevaluarea de pe Chetani - Campia, care cica "e gata in iunie", tot nu e gata.


horatiu.cosma

^^
Licitația nu mai e în derulare, s-a semnat contractul pentru proiectarea nodurilor. O să fie luată în considerare și varianta de a proiecta acel nod de la Românași la capătul UMB de la Poarta Sălajului. Vedem ce iese.

Cristian 74

#30573
@Kimi: Unde e graba? Este timp berechet... :gaah:
Altfel, am fost azi pe Zimbor-Poarta Sălajului, fiind prima zi în care se lucrează în mod "oficial". Nu știu de ce așteptam să fie aglomerație de utilaje și oameni, dar nu e mare lucru. Se lucrează la structuri în 2-3 locuri, unde e concentrare de mașini/oameni. Sunt și 3 foreze pe traseu, de la Krawk am văzut. Mâine seară încerc să pun din filmările realizate. De la Zimbor până aproape de Sântămărie liniște și pace. Nici UMB nu a început nimic acolo, dar adevărul e că nu se mișcă nimic în zona pădurilor de acolo. Aflasem că e ceva firmă din MM care trebuia să facă defrișările, dar nu e nimeni.

Cristian 74


NGC

"Proiectare și execuție pentru finalizarea Autostrăzii Brașov – Târgu Mureș – Cluj – Oradea, Secțiunea 3C: Suplacu de Barcău – Borș, Subsecțiunea 3C1: Suplacu de Barcău - Chiribiș (km 4+200 - km 30+550)"

Quote from: NGC on June 08, 2022, 06:04:59 PMAici reevaluarea mai dureaza putin. Vrabiutele au transmis ca oferta celor de la CONSTRUCTII ERBASU a fost respinsa, iar referitor la oferta asocierii DRUM ASFALT + TRAMECO, li s-a acordat punctaj mai mare in urma deciziei CAB si se studiaza acum posibilitatea respingerii ofertei din cauza contractului reziliat, cu consecinta de anulare a procedurii.

Vrabiutele au transmis ca, asa cum arata situatia astazi, licitatia se va anula. Oferta asocierii DRUM ASFALT + TRAMECO a fost respinsa din alt motiv, adica nu din cauza contractului reziliat.

NGC

"Proiectare și execuție Autostrada Brașov – Târgu Mureș – Cluj – Oradea, Secțiunea 2A: Ogra – Câmpia Turzii, Lot 3: Chețani – Câmpia Turzii - Relicitare"

Aici mai dureaza putin. O sa revin.

ijwtsh

Bine-ar fi un Nurol in continuare, pana la Chiribis. Sau chiar pana-n Biharia. Sau Strabag, ca tot sunt in zona.

Cristian 74

Imaginile cu prima zi de lucru oficială pe lotul Zimbor-Poarta. Se pare că m-am înșelat cu despădurirea, văd în imagini că au început și la Zimbor, dar au început exact din mijlocul pădurii, nu are logică pentru mine. Oricum, se mișcă greu cu asta.

mirceaeliade

prima zi de lucru si au cateva zeci de picioare de piloni sapati si cimentati deja? nu as zice ca se misca greu...

GIV

@mirceaeliade  se refera la taiatul padurii ca se misca greu

marinul

Deci pe loturile dintre Suplacu de Barcau - Biharia ne-am intors unde eram acum 10 ani. La fel si cu drumul national Chiribis - Suplacu de Barcau. Bravo cnair

Teo

Azi pe la 18 nu mai era nicio activitate in santierele UMB din Cluj si Salaj.

Lasa impresia ca se concentreaza mai mult asupra structurilor, la care fac progress consistente in mod constant.

mirceaeliade

#30583
QuoteDrulă îl acuză pe Grindeanu că anulează licitația pentru lotul Suplacu de Barcău – Chiribiș (26 km). CNAIR nu a reușit relansarea licitației pentru lotul Chiribiș – Biharia la peste două luni de la rezilierea contractului cu Selina
https://economedia.ro/autostrada-transilvania-drula-il-acuza-pe-grindeanu-ca-anuleaza-licitatia-pentru-lotul-suplacu-de-barcau-chiribis-26-km-cnair-nu-a-reusit-relansarea-licitatiei-pentru-lotul-chiribis-biharia-la-pe.html
QuoteStudiile de fezabilitate, partea de birocrație, înainte de execuție, durează undeva la 6-7 ani. Asta este licitația făcută de cel dinaintea mea, plus minus. E o licitație care are câștigători. Și eu vreau să câștig o licitație de felul ăsta în care să fac treaba peste 7 ani.
Însă afirmațiile ministrului sunt eronate, durata contractului pentru revizuirea studiului de fezabilitate fiind în realitate de doi ani și jumătate, șase luni pentru realizarea Proiectului pentru Autorizarea Executării Lucrărilor de Construire (PAC) și șase luni pentru Proiect Tehnic, deci contract ,,la cheie" înainte de lansarea în execuție.
https://economedia.ro/autostrada-ploiesti-brasov-ministrul-transporturilor-numara-lunile-din-contract-ca-steagurile-lui-pristanda-contractul-pentru-proiectare-dureaza-6-7-ani-fact-check-cu-sorin-grindeanu.html

Cristian 74

Tur de forță încheiat.