News:

.

Main Menu

Recent posts

#1
Drumuri Naționale (DN) / Re: 2+1 alternativ în România
Last post by Radu_A - Today at 03:28:10 AM
arata excelent pt un drum 2+1...sper ca in vreo 5 ani sa arate ceva de genu si DN2
#2
[Sud-Est] Din mers / Re: [CT] Retail
Last post by Dominik - Today at 12:46:19 AM
Centrul IKEA e la fel de mare ca cele din Bucuresti si Timisoara ?
#3
Apărare / Re: Fortele Terestre Romane
Last post by tom_sawyer - Today at 12:01:54 AM
^
𝐓𝐚𝐧𝐜𝐮𝐥 𝐊-𝟐 "𝐁𝐥𝐚𝐜𝐤 𝐏𝐚𝐧𝐭𝐡𝐞𝐫", 𝐭𝐞𝐬𝐭 𝐢𝐧 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐠𝐨𝐧

La  începutul săptămânii, în Centrul Secundar de Instruire pentru Luptă Smârdan, au avut loc trageri demonstrative cu tancul de luptă principal (MBT) K-2 "Black Panther", dezvoltat de Hyundai Rotem, Coreea de Sud.

Acest tanc folosește atât blindaj compozit modular de tip nedezvăluit, cât și blocuri de blindaj reactiv exploziv (ERA). Se susține că blindajul frontal rezistă la lovituri directe de la proiectile cal. 120 mm, trase de tunurile L55. De asemenea, tancul "Black Panther" este dotat cu un sistem de protecție activă și cu un sistem de contramăsuri, precum și cu un sistem de protecție NBC. "Black Panther" este înarmat cu un tun cu țeavă lisă "Rheinmetall" de 120 mm/L55, fiind echipat cu un încărcător automat, pentru cele 40 de lovituri din magazie. Ca armament secundar, are cele două mitraliere de cal 12.7 mm  si 7.62 mm.

www.facebook.com/Centrul.Televiziune.Film.MAPN?locale=fr_FR





Powered by API/PUM imgur uploader
#4
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A1 București-Nă...
Last post by marius.firtonea - May 16, 2024, 11:08:02 PM
Ma amuză cat dezbateți acele drumuri tehnologice. Voi va dati seama ca acelea sunt pentru foraje si nu pt construcția propriu-zisă, ei mai au o gramada de foraje de făcut. Despre ce constructie sa vorbim? Ca sa nu mai zicem de organizarea aia de santier mirifica unde au 7 basculante, 3 cife si 2 excavatoare. Daca cu astea o să construiască cel mai dificil lot de autostradă atunci vai si amar.
#5
Autostrăzi (A) / Re: Autostrăzi în România: dis...
Last post by qionescu1 - May 16, 2024, 11:03:55 PM
Cunosc și înteleg. Nu neapărat că nu mai există opțiuni și încă se mai poate face câte ceva. Se putea face totul cu o prioritizare corectă, dar unii nu înteleg ce e în spatele multor decizii și cum se iau acestea.   
#6
Drumuri Expres (DEx) / Re: Drumul Expres DEx12 Craiov...
Last post by john_maddox - May 16, 2024, 10:53:01 PM
IMG-9977" border="0


Poza de dimineata de la ora 8, intersectia cu A1

#7
Linii / Re: Coridorul Feroviar Rin-Dun...
Last post by TibiV - May 16, 2024, 10:39:12 PM
 :lol:
#8
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A1 București-Nă...
Last post by dr4qul4 - May 16, 2024, 10:26:51 PM
Bine ca s-a oprit ca nu cred ca trecea de noroiul ala din fata si ramaneam fara filmare :)
#9
Drumuri Expres (DEx) / Re: Drumul Expres DEx12 Craiov...
Last post by oneLess - May 16, 2024, 09:50:49 PM
Bine ne-ai găsit @valentin1988 !

Da, bună vestea. Ultima filmare din zonă, de la Marius are peste o lună vechime.
Deci au muncit ceva la terasamente. Sunt vreo 15 Km pregătiți de asfalt, pe un sens, susține colegul. De la T3 la DN65A.

Și la pasaje sper că au mai muncit ...

Poate îi surprinde în flagrant și sâmbăta asta Marius!  8)
#10
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A8 Târgu Mureș-...
Last post by tom_sawyer - May 16, 2024, 09:50:29 PM
Am încercat să găsesc exemple de tunele rutiere cu bolți gemene, ca cele propuse în SF, dar nu prea am găsit. Am căutat după "twin arch tunnel", "double arch tunnel".