Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

trifuhoria

Ce avem noi aici?
Oare pregătesc devierea cursului râului Sebes pentru a putea fora și construi pila lipsa?
Dacă da, e cam îngusta albia temporara, părerea mea

carutasul

Aproape am scăpat de una din țevi, dar nu înțeleg ce păzesc cu a doua, că și camioanele lor trebuie să o ocolească... Aș zice că stau incredibil de bine având în vedere cum se mișcă :)

paullie

Câta prostia de nod. Asa cum intreba cineva intreb si eu, probabil retoric, nu se putea face A10 pe la Est de Lancram?

Daniel_I

#18273
^paullie Asa era initial traseul, la Est de Lancram. între timp "a apărut" un sit Natura 2000 Podisul Secaselor în calea A10. S-a mai discuta aici in 2016 : https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=165.5415.
On The Road

dragos76

La nodul Alba Sud:
1. Ceva plan concret de a se debarasa de materialul/gunoiul depozitat acum pe margini?
2. de ce nu e atacată oare și ultima parte, către DN?

Drive_140

#18275
@trifuhoria
Eu cred, ca drum/loc pentru Deme :) Pentru ridicarea grinzilor metalice lungi de acolo.

trifuhoria

Care grinzi lungi dacă se face pila in mijlocul râului și lansatorul e la câțiva metri?

taifun7993

Salutare tuturor

Am fost in acest weekend pe autostrada A1 si la Sebes nu am vazut nici o schimbare de acum o luna legat de bretele.

Cand vor se monteze grinzile cand revine traficul la normal ?

StefanCelMare

@Daniel_I Dacă nu mă înșel, acolo era rezervație geologică și floristică de mult, Râpa Roșie.
Nu a "apărut" un sit Natura 2000 chiar din neant...

bdragos2

Cred ca sunt asa harnici cum s-a anuntat vizita la sfarsit de saptamana a primului ministru impreuna cu ministrul Bode :))

Hercule

^^ Rapa Rosie e in coltul din dreapta jos, contine si un mic apendice. Delimitarea ariei protejate Rapa Rosie e mult mai mica decat aria hasurata din poza de mai jos. Restul e un deal obisnuit ca si cel de vis-a-vis (din punctul de vedere al drumetului cu rucsacul in spate).
Deșteaptă-te române!

Teo

Azi de dimineață era forfotă mare la fosta groapă de gunoi din zona nodului Alba Iulia Sud.

Părea că au executat inclusiv durosol pe terasamente.

Ionut

Gunoiul ala strâns care formează un taluz acum presupun că va fi dus undeva, corect? Sau vom avea un minunat debleu de gunoi?

paullie

In video parca zicea careva ca de Luni (17 Mai cred) se apuca de sortare.