Discuții ca-n gară

Started by Ionut, June 08, 2016, 06:02:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dan tm

Joi 10.06.2021
tren 1834 Timisoara Nord-Iasi
GM defect in Ronat Triaj Gr. D (7km de Timisoara Nord), trenul pleaca cu +101. Locomotiva de ajutor se defecteaza in Bulz de unde 1834 este atasat la 367 pînă la Cluj Napoca.
Din Cluj Napoca primeste nr. 12056 si soseste in Iasi la ora 02.00.

Vineri 11.06.2021
tren 1834 Timisoara Nord-Iasi
locomotiva defecta in Chisineul Cris de unde pleaca cu +116, locomotiva de ajutor are probleme la motor in parcurs, coroborat cu alte restrictii soseste la Iasi cu +174 la 00.40

Sîmbătă 12.06.2021
tren 1834 Timisoara Nord-Iasi
locomotiva are probleme la motor soseste in Cluj Napoca cu +20 insa crengile cazute de la Ilva Mica incolo fac sa ajunga la Iasi cu +80 la 23.06

Luni 14.06.2021
tren 1834 Timisoara Nord-Iasi
locomotiva defectă la Huedin pleaca cu +232 si soseste la Iasi cu +216 la 01.22

practic învîrt aceleasi locomotive de pe o zi pe alta insa s-ar părea că au obosit si dieselele si GM-urile.

Xenos

Dezastru....asta puteau pune in PNRR, un program de cumparare locomotive electrice noi! Sau o tinem pe a noastra ca nu e nevoie?!

etravel

Quote from: Xenos on June 15, 2021, 11:15:59 AM
nu e nevoie?!
Imbatranirea echipamentului rulant de tractiune i-a luat prin surprindere. Nu au prevazut. Au socotit ca nu se va intampla acum. Nu 'noua'.
Greu ...

Sorinus

Mi se pare tot mai clar ca, fara o infuzie de capital foarte mare, CFR calatori nu prea are cum sa performeze. Are nevoie de material rulant, de mentenanta adevarata, de un planning ca lumea al rutelor, ceva marketing si multe altele, pentru a deveni ce ar trebui sa fie.

Statul roman nu prea are voie sa pompeze bani in ei direct (eu asa inteleg), asa ca de ce nu il privatizeaza (pastrand 49%)? Bineinteles, cu conditii gen nr mimim de trenuri pe anumite rute majore, neinstrainarea activelor existente, nationalizare in caz de razboi/dezastre majore.

Poate privatii vor mai renunta la ceva rute secundare, sau le vor exploata eficientish, cum fac pe Oltenita, o ruta ce inainte de privatizare, nu-i dadeam nicio sansa sa aiba sens economic.

contador

A mai cumparat cineva bilete CFR online pentru 2 persoane? Nu sunt lamurit daca pot alege locurile sau daca din start ele sunt alaturate.

gruiarew

Eu știu că nu poti alege. Oricum, poți sta unde vrei că pecis nu va fi plin.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

frunzaverde

Din start locurile vor fi impreuna. Algoritmul iti da locuri impreuna orice-ar-fi daca are cum.

Poti sa-ti si alegi locurile, dar nu ai un seat-map. Te poti uita la seat-map-ul manual din infofer si alege locurile scriind locurile dorite in campul de locuri dorite.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

oc7avian

Am verificat acum online și nu găsesc decât un câmp opțional pentru vagonul preferat. Locurile le-am văzut întotdeauna generate automat, însă cu prioritate unele lângă altele. Din ce am dibuit, algoritmul alocă dinspre mijlocul vagonului spre capete. Doar la ghișeu am reușit să cer un anumit loc, în caz că era liber.

frunzaverde

Pare ca au scos optiunea de scris loc preferat, a ramas doar vagonul preferat
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

AndreiB

Pro-tip: uita-te pe harta vagoanelor, uneori difera mult calitatea vagoanelor din compunere, chiar si la aceeiasi clasa.

etravel

Quote from: frunzaverde on June 16, 2021, 03:51:34 PM
Pare ca au scos optiunea de scris loc preferat, a ramas doar vagonul preferat
E cel mai mare minus al sistemului de rezervari online - nu ai un seat map desi in XSell exista unul, nu iti poti alege locul desi facilitatea asta e usor implementabila. Stai la 'mana' sistemului sa iti dea un loc unde l-o da. 

Whyse1

#2831
Se pare ca cei de la CFR au uitat sa reinnoiasca certificatul SSL/TLS din timp, si tinand cont de faptul ca folosesc si HSTS site-ul principal (https://www.cfrcalatori.ro/) este momentan inaccesibil.





Powered by API/PUM imgur uploader

hvm

Sunt curios daca i-a anuntat cineva, ca ei sigur nu stiu..... dupa 14 ore inca e expirat.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

oc7avian


etravel

Quote from: Whyse1 on June 17, 2021, 03:53:37 PMeste momentan inaccesibil.
Pentru ca stii despre cine e vorba, poti adauga o exceptie in browser si deci accesa site-ul in mod non-secure (http).