Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 35 Guests are viewing this topic.

user201

Până una-alta, confirmarea știrii postate de adirt69_70 în presa locală din Sibiu:
Tunelul de autostradă din dealul Săcelului, finalizat și pe cea de-a doua cale de rulare | Foto , inclusiv ceva poze din zona celebrului deal.

Despre viaductul de la Aciliu nu pot zice decât  :ohno:  :(

get

Carevasăzică frumușața de vopsea de pe beton avea într-adevăr un rol special de protecție, dar nu la ce ne gândeam noi.
Acuma ce să zic, nu sunt de specialitate, dar dacă înfigi un pai lung în nisip și ăsta începe să se afunde sau să se încline cu totul, deplasarea cea mai mare nu se observă la vârf ?
În cazul nostru, la tampoanele pe care se sprijină partea metalică a căii de rulare ?
La câtă armătură au pilele alea, nu ar trebui să se comporte ca un monolit, adică dacă fundația e slabă să se deplaseze cu totul ? Înțeleg că s-au fisurat pilele, adică s-au deformat ?
Alt aspect: alunecările sau tasările astea la un moment dat se opresc. Probabil s-a monitorizat și așteptat până acum cu o speranță legitimă că se vor opri, dar cumva a devenit evident că situația s-a degradat peste o anumită limită, iar cosmetizarea cu vopsirea pilelor a fost făcută inițial în ideea că lucrurile nu vor ajunge aici.

Mă mai gândesc la experiența japonezilor cu aeroportul din Kansai, cred că este cel mai celebru caz, dar sunt convins că sunt cu duiumul alte situații asemănătoare la care s-au găsit soluții. Probabil scumpe.

SILVIUFG

#9392
Pai daca s-au apucat de ras dealul dinspre Sibiu banuiesc ca vor sa continue tot pe traseul ala. Eu inca sper ca au ceva solutii tehnice pentru problema viaductului. Chiar asa de imbecili sa fie sa continue traseul stabilit daca stiu ca viaductul poate deveni inutilizabil? Nici nu vreau sa ma gandesc!! Desi am vazut multe pe lotul asta.... Ma gandesc ca toate acele negocieri intre Impregilio, CNADNR si UE au vizat si problema viaductului nu doar a alunecarilor din cele 2 parti (spre Sebes si Sibiu). Si sper sa se fi rezolvat si cu solutia tehnica. Pentru ca daca noi am aflat acum, ei o stiu de mult. Asa cum spunea si Ionut, treaba e mai veche. Dar acum am aflat si noi de ea. Probabil ca vor termina lotul la finalul lui 2015 cu celelalte. Mai bine asa decat sa circulam la 70 de m inaltime ,,pe sarma".

Archi

problema de pe viaduct e grava, dar sunt sigur ca vor gasi soluţii. Injecteaza beton in pamant ,fac ei ceva. In legatura cu taseul eu sun sigur ca nu se va modifica. Daca aici pica dealuʹ credeti ca 3 km mai încolo nu pică?

iuli

Nu știu de ce dar am un feeling că deși e gravă problema se va găsi o rezolvare și va fi totul OK. Considerați-mă optimist incurabil.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

cezar-mario2012

Si eu cred la fel, dar sa rezolve mai repede. Anul trecut de Sf. Marie am facut din centrul Budapestei pana la granita am facut doua ore (cam 200km si mers legal), iar de la granita pana in Bucuresti (zona Colentina, circa 600km) am facut 10 ore cu doua pauze incluse (cam o ora; masa, alimentare si WC). Fiind Sf. Marie nu prea erau tiruri pe DN, la Sebes era liniste si pe Valea Oltului era trafic lejer, sigurul blocaj a fost intr-o localitatea dintre Arad si Deva, unde era o procesiune religioasa (catolica), numai retin numele localitatii.

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

cezar-mario2012


Tavi

Nu cred ca este grav. Vedem la primul cutremur mai serios cum se comporta. Il mai tineti minte pe Hancu? :)

vchira

#9399
pozele de la articolul din Turnul sfatului postat mai sus:










alecu26

Quote from: Tavi on July 31, 2013, 02:03:07 PM
Nu cred ca este grav. Vedem la primul cutremur mai serios cum se comporta. Il mai tineti minte pe Hancu? :)

nu prea ai cutremure acolo. sau mici oricum.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

rrs

poze din zona Cristian, de azi dimineata






Uploaded with ImageShack.us
mai am si de pe langa Sebes dar le incarc mai tarziu

penad2007

Straco lucre ? Multumim pentru poze

dorum

Sper sa avem parte si de vesti mai bune...maine sau poimaine ma duc sa-i vizitez pe Tirena Scavi...doar asa sa vad ce mai fac :)......sper sa vin cu vesti bune si poze graitoare :)


hentz

Quote from: adirt69_70 on July 30, 2013, 08:55:30 PM


Ventilatorul este functional,sunt acumulari mari de gaze arse,nu face fata tirajul natural sau a fost folosit pana au strapuns ??

@alecu,nenea,iso cam de la ce lungime se echipeaza tunelele?