Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

A fost scos că le-au sărit în cap ăștia de la MDRAP.

GDPR

#10126
Adica functia (Stanescu) bate gradul (Sova). E oarecum explicabil, atat HG 273/94 cat si HG 343/17 au fost "clocite" de MDRAP / MLPAT sau cum se mai numea pe atunci. Intrebarea e ce se intampla mai departe, il promoveaza MDRAP sau ramanem asa?

horatiu.cosma

Probabil il promoveaza tot MT, dar intr-o forma prin care cei de la MDRAP sa nu strambe din nas.

perfidus

Quote from: horatiu.cosma on March 15, 2018, 04:27:13 PM
Exproprierile astea nu au nicio legătură cu AC-ul de luna trecută.
Ai dreptate, m-am luat dupa postarea ta din februarie cand spuneai ca exproprierile sunt de ceva timp pe circuit. Pentru suprafetele suplimentare se va emite alt AC, corect?
Ptiu, nu stiu ce m-a apucat sa-i laud  :lol:!
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

florin74

Ceva poze cu Muresul crescut si cu podurile provizorii ale lui Aktor si podul peste Mures de pe lotul Pizzaroti? Si din pozele lui Rocklee se vede ca raul Sebes pare umflat.

Sunt viituri puternice pe Mures si Tarnave, cred ca maine sau poimaine o sa ajunga si prin zona

Stefan01

^
Pe raul Sebes avem o salba de hidrocentrale. Debitul crescut se poate datora si eliberarii controlate a apei.

dr4qul4

Debitul crescut se datoreaza ploilor si topirii zapezilor. Avem inundatii in centru si in sud. Muresul se va umfla serios in urmatoarele zile. Momentan viiturile sunt pe afluenti.
Mie imi e teama la Mintia. Dar nici in podurile tehnologice de pe A10 (in special cel de pe L2) nu am incredere. Dar le refac ei.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

flashu74

De ce la Mintia.(judetul Hunedoara?) Acolo e un baraj care deja regleaza debite.

alin_simeriaveche

QuoteMie imi e teama la Mintia.
Crezi ca va ramana UMB fara front de lucru in zona Mintia? :)

GDPR

^^Barajul e de fapt o priza de apa pentru termocentrala, nu are rol de atenuare.

dr4qul4

Mi se pare ca autostrada este la nivelul Muresului. O viitura mare ar putea inunda zona aia.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

N-are cum. Trebuie sa fie pe rambleu.
Este zona inundabila...

Ionut

15.546 semnături pentru deschiderea A10. Coafura rezista. Ieri am vorbit la conferința de bitum organizată de OMV-Petrom și de A10. Am vorbit de multe, am avut intervenție de 45 minute. :) Dar multe s-au zis despre A10. :)

Daniel_I

Quote from: florin74 on March 15, 2018, 06:14:58 PM
Ceva poze cu Muresul crescut si cu podurile provizorii ale lui Aktor si podul peste Mures de pe lotul Pizzaroti?
Raul Sebes are debitul controlat de baraje hidro, nu este o problema, asa cum a mai zis Stefan. Raul Mures intradevar are un debit foarte mare, vazut azi dimineata cand am trecut podul la Alba. E posibil sa-i inunde pe Pizzaroti la Limba unde construiesc pilonii pentru pod. Daca nu vine nimeni cu poze, spre seara promit ca dau eu o tura.
On The Road

voicul

RATAT imi apartine, desi acolo zice clar: 1 decembrie ... nu zic anul. Nu am pus restul de articol ca nu merita.

PARIUL (RATAT) Guvernului Dăncilă privind autostrăzile

Începând cu data de 1 Decembrie, sunt şanse foare mari să circulăm pe autostradă între Sibiu şi Alba Iulia", ne-au explicat surse guvernamentale.

http://www.capital.ro/pariul-guvernului-dancila-privind-autostrazile.html