Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 13 Guests are viewing this topic.

alecu26

ca sa recuperez un pic....ca nu am mai postat demult:

Nadasel-Mihaesti cred ca se mai amana odata. Nu cred ca e asa mare problema contradictiilor. In final de aia facem design&build si nu se mai blocheaza proiectele si nu mai dureaza 5-10 ani executia (vezi centura TGM, centura TGJ, Valea Jiului, si altele la fel)...ca raspunderile de proiectare, diferite contradicitii, neconcodaten, etc...toate sunt rezolvate de constructor prin proiectantul ales.

Ploiesti-Bucuresti: UMB isi respecta balzonul. Au reasfaltat portiuni bune, pe ambele sensuri undeva langa Ploiesti, unde erau denivelari mari. Credeti ca o sa-i vedem vreodata pe Euroconstruct sau PACO? :)))). Plus ca, am impresia ca e chiar expirata garantia.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

laszlo.robert

Scuza-ma Alecu ,se amina licitatia sau deschiderea ofertelor ?

NGC

^^^ Deschiderea ofertelor. Momentan este tot in 15.05.2015, dar au aparut o gramada de clarificari.
Urmariti sinteza licitatiilor ca trec acolo daca apar noutati.

horatiu.cosma

La Nadasel nicio miscare, foarte ciudat, avand in vedere ca e o zi perfecta pentru munca...

alibaba


TibiV

De ce ?!...
A trecut si Pastele si 1 Mai....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alibaba

cred ca isi compenseaza in acest mod orele lucrate peste program. ceva de genul am inteles.

ciprebbe

Din 3 in 3 saptamani UMB-ul isi duce oamenii acasa cate un weekend prelungit(de joi pana duminica seara). Asa se recupereaza zilele de sambata din santier.
Sunt toti din zona Moldovei si incercati sa va puneti in pielea lor si a familiilor.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Nu sunt chiar toti de prin zona Moldovei(am vorbit cu cineva din Valcea). Oricum, e normal sa isi adune zilele de sambata la un loc si atunci cand pleaca, sa stea mai mult timp acasa. Sunt foarte curios cum e cu vacantele celor de la Porr, fiindca de ei nu am prea auzit sa plece in vacante de genul, plus ca ei lucreaza si duminica(si nu doar Porr, ci si TS etc).

NGC

Quote from: NGC20 on May 02, 2015, 03:11:04 PM
Quote from: NGC20 on April 24, 2015, 02:19:27 PM
Quote from: NGC20 on March 13, 2015, 08:08:51 AM
Quote from: NGC20 on March 05, 2015, 02:34:57 PM
Pentru procesul dintre PIZZAROTTI si CNADNR pentru tronsonul Bucuresti - Moara Vlasiei a fost astazi termen de judecata.

Quote
05.03.2015
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: pt a da posibilitate partilor sa ia cunostinta de raspunsul la obiectiuni. Respinge cererea de efectuare a unei contraexpertize ca neintemeiata. Cu apel odata cu fondul. Pron in sedinta publica.

Noul termen este 12.03.2015.

Quote
12.03.2015
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: pentru a se lua cunostinta de actele comunicate in sedinta publica

Noul termen este 16.04.2015.

23.04.2015
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Amana pronuntarea la 30.04.2015

30.04.2015
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Amana pronuntarea la 07.05.2015

07.05.2015
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Respinge exceptia insuficientei timbrari a cererii de chemare in judecata precizata ca neintemeiata. Admite in parte cererea de chemare in judecata precizata. Obliga parata la plata sumelor de 20.872.947,45 lei reprezentand despagubiri urmare a predarii cu intarziere a amplasamentului, 17.037.363,13 lei fara tva indexate cu indicele de inflatie la data platii efective reprezentand contravaloare lucrari executate in baza ordinelor de modificare, Cazuri de compensare/exonerare pe parcursul derularii contractului nr 93/11990/18.06.2007, precum si la plata dobanzii legale aferente de la data pronuntarii hotararii pana la data achitarii efective a debitului principal. Respinge celelalte cereri ca neintemeiate. Obliga parata la plata sumei de 77.464 lei cheltuieli de judecata reprezentand taxa judiciara de timbru, timbru judiciar, onorariu expert catre reclamanta. Cu drept la apel in termen de 15 zile de la comunicare. Pronuntata in sedinta publica azi 7.05.2015.
Document: Hotarâre  2385/2015  07.05.2015


Zinconiu

Stie cineva cand se da ordinul de incepere a lucrarilor pentru Campia Turzii Targu Mures ?
Cum stam cu atribuirea podului de peste Somes de la Gilau ?
Multumesc .

horatiu.cosma

Am vazut cateva camioane invartindu-se azi in zona Nadaselu, dar erau ale subcontractorilor.

bridge

Pe surse:Azi se semneaza contractul cu Corsan pentru Suplacu de Barcau-Bors la prefectura Bihor

laszlo.robert

Foarte bine sa vedem cind se-va da ordinul de incepere a lucrarilor,caci pe Tg Mures-Cimpia Turzii suntem incremeniti in pozitia de start.