Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 36 Guests are viewing this topic.

davyl

#14460
Un ecoduct foarte mare intalnesc mereu pe autostrada in drumul meu catre Bruxelles. Ecoductul se numeste Kikbeek. Dati un click pe Google sau pe Google Maps si veti vedea cat de mare este. E practic un mini tunel pe cele 2 benzi ale autostrazii. A fost construit cu ajutor de la UE. Chiar exista un panou explicativ.

Va pot da un link dintr-o pagina unde-l gasiti :)
https://fr.foursquare.com/v/ecoduct-kikbeek/4dac62565da3ba8a47b4fba0/photos

^

davyl

Multumesc lui ionut pt punerea fotografiei! :)

nenea_hartia

@ionut:






Cine are timp și chef poate căuta pe planurile de încadrare în zonă de la SF unde sunt pozițiile kilometrice respective.

tigrel58

#14463
Surpriza, Impregilo revine. Pana de Craciun poate e gata lotul 3 Orastie - Sibiu.

Ionut

Wait. What?! De unde ai informatia asta? Sa inteleg ca acel notice to correct dat de Sova & co i-a trezit? Si daca da, care e de fapt solutia?

PS: merci nenea_hartia pentru informatiile despre ecoducte. :cheers:

sublimu

Chiar ma intrebam cine va incepe cu pacalelile azi  :D


tigrel58

Ionut, stiu ca nu-ti place sovaielnicu', dar a fost in direct la Digi24. E clar ca tot ce se face la CNADNR trece prin gura lui.
Probabil vineri se semneaza.

PS. Daca e 1 aprilie, e pacaleala lui, nu a mea. :D

Ionut

Stai asa, ce se semneaza? Act aditional, intelegere, ce? :o Ca nu prea e legal sa semnezi peste 10%, mai ales pe un contract finantat POS-T. Care e de fapt intelegerea? Ca acum cateva zile era vorba ca se reziliaza si restul lucrarilor se scot la licitatie. Ne-am sucit?

Neam sucit...

cutter

De pe pagina de FB a lui Șova:

Quote
"În ceea ce privește lotul 3 al autostrăzii Sibiu - Orăștie, cei de la Salini - Impregilo și-au asumat în scris că vor termina cei 16 km neafectați de alunecări de teren până în 15 iulie 2014.
De asemenea, constructorii și-au asumat și terminarea până în 15 noiembrie 2014 a kilometrilor afectați de alunecările de teren.
Finalizarea lucrărilor se va face fără costuri suplimentare.", a afirmat Dan Șova în conferința de presă de la Ministerul Transporturilor.


anacronox

inseamna ca le dau la ceva loturi pe unde sa isi scoata banii :((

tigrel58

^
Les jeux sont faits, rien ne va plus !!
Si totusi,(off-topic) poate i-au facut si pe Impressa Pizzaroti.
Oricum e tare vestea.  :p

shamanu

ar fi bine de vazut cum si ce au dat in scris... daca nu termina pana la data la care s-au angajat (eu sunt sigur ca asa va fi) ce patesc? le confisca punctul de la i?

Ionut

Va dati seama cum trebuie sa se apuce Impregilo de treaba pentru a finaliza in noiembrie? :lol:
"Fara costuri suplimentare". :lol: Pe acest contract poate... aia da. Dar lasa ca ne mai vedem pe Sebes-Turda.

Noi sa fim sanatosi.

tigrel58

#14474
Poate fabulez, dar smecherie: nu suplimentam contractul cu Impregilo, DAR intre timp i-a inghitit Salini (pestele cel mic inghite pe cel mare). Cine ne impiedica sa facem o negociere cu Salini ?
O zicem in gura mare, contractul e confidential.  :lol:

LE: citez "in acest moment ne aflam intr-o alta paradigma".
Care sa fie ?...