Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

gabim

^A scris @montaniardul mai sus cine-i tertul din spate... Probabil acelasi tert ("nea" Beni) va transfera si ceva manageri si ingineri de proiect pentru a indeplini conditiile de participare.
Pariu A7: se va circula pe toate loturile UMB pana la Pascani inainte de a se circula pe lotul Pizzaroti - in caz contrar, 100 Euro in contul API.

Alexander

Quote from: montaniardul on March 01, 2023, 08:31:43 PMPRECON TRANSILVANIA SRL ar fi o firma controlata de Beniamin Rus, dar prin interpusi.
Asta a fost si varianta pe care am auzit-o de la un prieten din domeniu, din zona aia a tarii. Cel putin asta se vorbeste local; ca va participa la licitiatie prin alta firma detinuta de el si se va lupta sa ia proiectul strict din orgoliu. Din pacate sper sa nu fie asa altfel cred ca luam povestea de la capat.

NGC

^^

Conteaza ce scrie "in acte", nu ce se presupune pe aici.

Poate o fi PRECON TRANSILVANIA controlata de Beni, dar la licitatia asta, "in acte" pentru asocierea PRECON TRANSILVANIA + CITADINA 98 apar ca si terti sustinatori CONSITRANS si EN-EZ INSAAT SANAYI VE TICARET ANONIM SIRKETI.

silaghi.paul

Asta e asocierea care e castigat si pentru prelungirea pistei Aeroport Oradea, doar ca la lucrarea aceea mai au un asociat S.C. LEMACONS S.R.L.

QuoteAeroportul Oradea a semnat astăzi, 3 noiembrie, contractul pentru proiectarea și execuția proiectului privind prelungirea pistei de decolare/aterizare.

Firma care va realiza proiectul este Asocierea S.C. Precon Transilvania S.R.L., în calitate de Lider, S.C. CITADINA 98 S.A. și S.C. LEMACONS S.R.L. Valoarea contractului este de 79.407.585,75 de lei, fără TVA, iar durata de execuție a fost stabilită la 13 luni (6 luni pentru proiectare și 7 luni pentru execuția lucrărilor).

Proiectul ,,Dezvoltarea și modernizarea infrastructurii aeroportuare la Aeroportul Oradea" este finanțat cu fonduri europene, prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014 – 2020 (POIM 2014 – 2020), pe Axa Prioritară 2 – Dezvoltarea unui sistem de transport multimodal, de calitate, durabil și eficient, Obiectivul specific 2.3 Creșterea gradului de utilizare sustenabilă a aeroporturilor.

Proiectul are ca obiective principale extinderea pistei de decolare-aterizare cu 400 metri înspre localitatea Nojorid, instalarea unui sistem de radionavigație pentru asistență la aterizare pe direcția 01 pentru a permite aterizarea asistată dinspre sud, extinderea platformei de îmbarcare-debarcare și achiziția de echipamente pentru întreținerea suprafețelor de manevră.

Prelungirea pistei de decolare/ aterizare cu 400 de metri spre sud (adică spre Nojorid), ajungând la 2.500 de metri, va avea ca efect creșterea capacității operaționale a aeroportului.

De asemenea, proiectul presupune achiziția și instalarea instrumentelor de aterizare de precizie și a unui sistem de balizaj luminos la capătul pistei dinspre Nojorid. Cu ajutorul acestui echipament se va degreva spațiul aerian de deasupra orașului Oradea de survolul aeronavelor, întrucât direcția de aterizare nu va mai fi dinspre nord, ci dinspre sud. Această modificare va reduce semnificativ gazele cu efect de seră și poluarea fonică generate de aeronave deasupra Municipiului Oradea.

https://www.cjbihor.ro/aeroportul-oradea-s-a-semnat-contractul-pentru-prelungirea-pistei/

dr4qul4

Valoarea acestui contract este de peste 10 ori mai mare ca pentru prelungirea pistei.

Tertii sustinatori ce risca daca firmele astea nu duc contractul la bun sfarsit? Adica am avea vreo sansa sa scapam de Consitrans macar vreo 3 ani?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


silaghi.paul

Quote from: montaniardul on March 02, 2023, 02:38:25 PMIn articol se arata ca Beniamin Rus conduce indirect firma Precon Transilvania

https://mainnews.ro/constructorul-care-a-intarziat-3-ani-lotul-biharia-chiribis-din-a3-s-a-inscris-la-noua-licitatie-a-cnair/?fbclid=IwAR1NBQX6gt6hJE0dWOx0fiMGlgp-eiwy0QVUh8_p3Cn0NaFKq7PAbfe3A_I

Cum se arata mai exact? prin simpla fraza
Quoteprintre ofertanți se numără și Precon Transilvania, deținută printr-un interpus de Benjamin Rus, patronul Trameco (Selina)
Asta mi se pare a fi o presupunere, in niciun caz jurnalism. Nu zic ca nu este adevarat dar am nevoie de date concrete si mai multe informatii, doar nu o sa ii credem pe cuvantul lor de ,,jurnalist". Sansele sunt sa fi preluat informatia asta chiar de aici de pe forum.

lucianluci96

#31777
"O dovada" indirecta ar fi ca la licitatiile la care participa Precon nu participa Selina (sau daca participa, participa impreuna), aici mai multe contracte la care a participat/participa in Oradea si imprejurimi : https://www.transilvaniabusiness.ro/tag/precon-transilvania/

Precon si Selina lucreaza impreuna la o parcare din Oradea, au licitat la alta care e in evaluare acuma si au mai participat la alta parcare dar acolo nu au castigat. (astea mi le amintesc acuma)

Practic niciodata nu sunt contracandidati, ori participa impreuna ori participa doar una din ele.

RobertV

Vă salut! Articolul din Mainnews.ro îmi aparține, la fel și afirmația că Precon este controlată de Benjamin Rus. În sprijinul ei am ținut cont de mai multe elemente:
- unicul acționar este Eugen Hudriciu, fost acționar la Trameco și președinte al Consiliului de Administrație al Selina.
- Precon a participat la mai multe licitații în asociere cu firme din Selina Grup
- nu am identificat licitații la care Precon să concureze cu firmele din Selina Grup.

Concluzia mea a fost că, deși nu este asumata oficial, Precon este parte a Selina Grup, condus de Benjamin Rus.

silaghi.paul

@RobertV multumim pentru clarificari si bun venit pe forum.

marinul

Primele indicatoare pe Nusfalau-Suplacu de Barcau.
o sa fiu atent in viitor sa nu folosesc expresia "iesi de pe autostrada la Nusfalau"  :lol:
oricum acolo o sa iesi minim 5 ani  :) 

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

Vrei, nu vrei, ieși de pe autostradă la Nușfalău. Bine-ar fi să fie doar 5... licitație abia relansată, Dumnezeu cu mila.

Duta C

Vrei nu vrei,aghiasma bei!!!  :D  :D

TEO73H11

#31783
Măcar dacă s-ar face loturile lipsa de la Biharia pana la Suplacu ar mai avea un sens această autostrada  ,cât despre lotul care include și tunelul Meses este mult pana departe.

naivu

^Și măcar de s-ar finaliza centura Zalău.