Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 21 Guests are viewing this topic.

Cristian 74

#32520
Filmare completă subsecțiunea 3A2 Nădășelu-Topa Mică

mike_us

Știe cineva citi muncitori are UMB ul pe lotul asta? Mi se pare ca la structuri s-a avansat foarte mult anul asta.

EugenRo

Si nu poti sa nu te intrebi ce (naiba) tot fac Aktor+Alsim la structurile de pe A0, de la o luna la alta, versus ce finalizeaza UMB pe A3, de la o filmare la alta..

Cristian 74

#32523
Filmare subsecțiunea 3B1 Topa Mică-Zimbor

pentium10

pot sa te rog când pui o filmare, sa pui înainte și titlu
fiind doar link-ul apare empty la notificări, și nici nu se poate cauta dacă vrei conținutul
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures


mike_us

Pe harta Cestrin, Nurol au ajuns la 85% si Chețani - Câmpia Turzii la 25% din noul contract.

Hercule

Chiar daca s-a mai postat, sper ca nu va suparati de alte poze de la Viaductul mare Hadareni

Ora 10:15 macaraua pe pozitie, lipsesc 6 grinzi pe sensul spre Campia Turzii (o deschidere si jumatate)


Ora 13:30 o grinda pregatita pentru prindere in macara, alta in asteptare pe trailer pe partea cealalta a DN


Powered by API/PUM imgur uploader
Deșteaptă-te române!

Cristian 74

Vă săturați de filmările mele acum, am și eu vacanță și timp să merg. Săptămâna viitoare UMB are liber, deci nu vor fi noutăți de acolo.
Acum pun filmarea subsecțiunii 3B2 Zimbor-Poarta Sălajului, unde lotul arată din ce în ce mai bine, este atacat tot, inclusiv finalul dinspre Poarta Sălajului.


cmd

3B2 pare a fi un lot fara problemele alunecarilor de teren ale loturilor precedente, insa nu are nod la capatul dinspre Romanasi, deci tot muzeu va fi.
In alta ordine de idei, alunecarile de la Nadaselu si Topa Mica se pare ca vor fi scoase separat la licitatie - https://www.economica.net/autostrada-transilvania-lucrarile-din-zonele-nadaselu-si-topa-mica-vor-fi-scoase-din-contractul-cu-umb-si-relicitate-surse-oficiale_676901.html?fbclid=IwAR37kgMoqjcIQ1kja68S5KhDWPkQmCeUg-biErGVZR0VCsyQommj5ODsJFM

GAC

Ideea licitatiei separate pe cele 2 sectiuni-problema nu este chiar rea. Cheia este ca licitatia sa prevada ceva de genu 3 luni proiectare si 12 executie, in asa fel incat sa nu se bage oricine. Ideal sa ia tot UMB si sa termine povestea. Sunt in stare sa termine in cele 15 luni de care zic, care oricum vor fi 18 din cauza conditiilor meteo, caci Ardealul e castel de ape pana la urma.
Chiar daca unii zic ca UMB s-a intins mai mult decat le e plapuma, eu nu sunt 100% de acord. Ei s-au apucat si de A0NL4 la modul serios, desi ar fi putut sa mai astepte multe luni, caci procedura "lunga" de la ANPM o sa ne tina mult in sah; de asemenea, podul peste Siret e iarasi cu probleme... UMB s-au apucat de treaba, dar vedem "insule" cu stalpi nerelocati, deci si la Galati putem avea extensie de termen... oricum la cat de bine s-au concentrat la Galati, cred ca mare parte din piloti au fost executati, deci ar avea foreze sa se apuce pe A3... macar de-ar castiga licitatia pana in toamna.
Poate face CNAIR o minune si trimite in SEAP mai repede, eventual si cu niste termene mai scurte de evaluare...

Cristian 74

Am pus tot ce  am filmat săptămâna asta împreună, iar cei 42 de km se văd în 10 minute, la viteză mare. Legat de cât de mult și-a întins UMB plapuma, mă exprim și eu: nu mai au efectul "wow" pe care îl vedeam până acum, dar își fac treaba. Mi se pare că resursele sunt mutate permanent, cineva face o optimizare decentă a lor. Nu îmi par depășiți de situație, deși termenul la A3 s-a extins mult prea mult, doar că, având în vedere cele 2 "insule" peste care nu putem zbura, cele 2 puncte care vor fi scoase separat la licitație, oricum nu o puteam folosi. Aș putea bănui că CNAIR i-a ajutat lungind îngrozitor stabilirea unei soluții, care o fi ea, dar asta ar însemna să speculez.


Vlad27

Toate grinzile sunt sus la pasajul de la Hadareni?

Konter

Quote from: mike_us on June 24, 2023, 05:36:46 AMȘtie cineva citi muncitori are UMB ul pe lotul asta? Mi se pare ca la structuri s-a avansat foarte mult anul asta.

860 de lucratori in aprilie, mai mult decat suficient la ce termen o sa aiba acolo.

mircea

@Vlad27 sâmbătă când am trecut pe acolo am văzut că mai erau doar 4 grinzi ( ultima deschidere pe direcția TgM-CT) care trebuiau puse, deci e foarte posibil să fi terminat între timp.