Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

voicul

Chiar ar fi niste sanse sa termine anul asta (aste presupunand ca CNAIR nu semneaza peste 3 ani si in 7 da AC).

zuma80

Pentru A6!

adiarc

Geiger e chiar ok...mersi NGC...pot rasufla ( partial) ușurat
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dan_c

pacat ca Geiger nu a licitat si celalat tronson la care nu au fost depuse oferte, dar sigur cred ca va participa, si da cum spunea si adiarc, chiar sunt ok, dupa terminarea lotului de 3.6 km Ogra Iernut

NGC

"Reabilitare DN6 Alexandria - Craiova, Lot 2: km 132+435 - km 185+230 - relicitare"

Quote from: NGC on March 07, 2019, 11:40:23 AM
Quote from: NGC on January 28, 2019, 09:17:38 PM
Quote from: Ionut on January 18, 2019, 10:13:42 AM
Pe surse: CNAIR va anula licitația pentru reabilitarea DN6 Craiova-Alexandria. Ar fi trebuit să se semneze contractul cu Tirrena. Dar nu... se pare ca se va anula. O sa fie scandal...

@NGC, vezi ce zic vrabiutele tale.

Quote from: NGC on January 25, 2019, 08:41:40 PM
Mai adaugam o sursa care confirma "anularea", doar ca nu se va face asa usor. O sa revin zilele viitoare. ;)

Am revenit. :p

Ionut zicea mai sus, ca "o sa fie scandal". Uite ca avem scandal, si cum ziceam, anularea nu se va face asa usor. :D

Contractul urma sa fie semnat cu TIRRENA si li s-au cerut documentele care trebuie depuse inainte de semnarea contractului. Numai ca, in stilul caracteristic al CNAIR de a cauta nod in papura pentru a ascunde alte probleme, comisia de evaluare a "interpretat" in stil propriu niste prevederi din acele documente, asa ca au declarat acum oferta TIRRENA ca fiind "inacceptabila" si au incercat sa anuleze licitatia.

Dupa cum era de asteptat TIRRENA a contestat decizia.

Contestatia TIRRENA a fost respinsa zilele trecute. Sa vedem daca vor face recurs la CAB. ;)

TIRRENA a facut recurs la CAB.

NGC

Quote from: NGC on March 22, 2019, 05:55:38 PM
A venit primavara! :D

Vrabiutele au inceput sa ciripeasca. :p

Daca totul merge bine, in cosul iepurasului ar trebui sa avem asa:
- Proiectare si executie A1 LD2 Sectiunea E (cea cu tuneluri)
- Proiectare si executie A3 3B3 si 3B4 (Meses) (aici mai vedem)

In plus, reciclare DN68A, dar de data asta intre km 38+900 - km 53+600, deci aproape 5 km in plus.

Suntem deocamdata in grafic. :p :lol:

NGC

Astazi a fost lansata licitatia [CN1010196] "Proiectare și execuție lucrări de reciclare pe DN 68A km 38+900 - 53+600".

Valoare estimata: 42.016.806,72 RON fara TVA

Termen depunere oferte: 06.05.2019

Fonduri: Bugetare

Durata contractului: "maxim 8 luni, respectiv maxim 2 luni pentru proiectare si maxim 6 luni pentru executie"

Clauza / Conditie

Quote
Încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de obținerea/aprobarea finanțării lucrărilor din fonduri de la bugetul de stat, semnarea contractului fiind posibilă doar în situația în care se respectă dispozițiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice. În cazul în care, indiferent de motive, obținerea/aprobarea finanțării lucrărilor din fonduri de la bugetul de stat nu se realizează, Autoritatea Contractantă va aplica prevederile art. 212 alin. (1) lit. c) teza a II-a din Legea 98/2016, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție publică.

rocklee

#5827
O intrebare reciclare. Aceasta înseamnă doar reasfaltare  Nici o îmbunătățire. Privind acostamente .lărgirea pe urcare și siguranța circulației. Parapeți. ...bla bla bla.

NGC

Vedeti varianta 1 din capitolul 7.7 din expertiza tehnica pe care o puteti gasi timp de 7 zile aici.

LittleWanderer

Salut

Am si eu o intrebare.

Baietii astia, in licitatiile lor, specifica nr. de km de unde pana unde are loc lucrarea.

Unde poti afla cu exactitate zona drumului unde se afla km respectivi?

Merci.

NGC

Cu o aproximare destul de buna, poti sa te uiti cu Street View in Google Maps. O sa vezi bornele kilometrice si borne mai mici albe din 100 in 100 de m cu o cifra pe ele de la 1 la 9.

Si daca te uiti cumva acum pentru DN68A, pune si aici pozitiile pe o captura din harta, ca sa nu mai caute si altii.

LittleWanderer

:)))

Am facut asta ieri cu licitatia de dublare la doua benzi pe sens intre Boita și Talmaciu.

Duamneeee, cat mi-a luat sa aflu ca acolo va fi!   Asta daca am nimerit bornele...  ???

Alta solutie mai rapida nu exista?

Apropo, pe DN68A se refera la portiunea care va fi intre nodul provizoriu de la Holdea si nodul de la Margina (dupa ce am citit expertiza tehnica si masuratori cu rigla pe Google Earth, sa ma asigur).

Ca la nebuni...

slartibartfast

#5832
Kilometrul 53+600 e cam aici, în preajma viitorului nod Holdea.
Kilometrul 36+900 e pe undeva pe aici, în mijlocul liniei drepte între nod Margina și orașul Făget.
Deci practic e acoperită toată bucata Holdea-Margina, plus puțin spre Făget.


TibiV

#5833
DN68A, km39 - km54
Km38+900 este in stanga (vestul) parcarii care se vede si din satelit.


In 2012...

... si in 2018


Borna km 54 exista in 2012...

Dar acum nu mai exista din motive evidente (nu a fost reamplasata dupa efectuarea relocarii), dar pozitia este destul de clara - cam la mijlocul actualului viaduct.


Interesante imaginile Street View de la Holdea din august 2018...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

You're in Steelers Country