Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

cezar-mario2012

^Nu se postează aici pentru că nu sunt vecini cu noi, dar o să-l găsești la secțiune Drumurile Europei

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=202.msg360417#msg360417

Acolo le postez lunar, așa cum le încarcă constructorul Bemax.

cezar-mario2012

De prin Serbia, Autostrada A5, lot  PRELJINA - POŽEGA


Dominik

Bulgaria, DX Botevgrad - Mezdra, Lot 1


You're in Steelers Country

pentium10

#4323
Quote from: pentium10 on August 08, 2021, 02:27:33 PM
Ungaria a scos licitatia de executie la 3 loturi de M76 intre Fenékpuszta-Zalaegerszeg la parametrii de drum expres.

Lot 1: intre Fenékpuszta-Sármellék 11km
Lot 2: intre Sármellék-Zalaegerszeg est 24km
Lot 3: cvazi centura Zalaegerszet est-nord 9km




licitatia a fost anulata, nu au fost doritori.
tot asa si pentru proiectarea M0 anulata
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

Ungaria a lansat licitatia: M4 intre Törökszentmiklós si Kisújszállás pentru executie.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

cezar-mario2012

De prin Bulgaria, A2 Hemus, lot 1 Boaza - Dermantsi:


Dominik

You're in Steelers Country

hvm

Si tot acolo dar la nord de tunel

Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

pentium10

Ungaria: S-a dat drumul la 19.4 kilometri din M80, etapa 2, si acum de la Kormend pana la granita cu Austria este un drum de mare viteza de 27.2 km
Austriecii cu S7 parca vor ajunge in zona in 2024.

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

dumbravaandrei


pasadia

Am verificat și eu timpii, încă pare mai scurt pe M86 + 63-ul austriac cu intrare în A2 la Markt Allhau. In viitor, dacă termina și pe partea austriacă...

alexandru_m

M80 este M doar cu numele.
Din 27 de km 20 sunt 1+1 si restul de 7 sunt 2+1.
La cum sunt facute supratraversarile nu va fi niciodata full profile.
Exista si o parcare de scurta durata, doar cu toalete.
Am venit aseara de la Graz, se simte ca au "disparut" cateva localitati din meniu, in special Kormend unde se puteau pierde 15 minute lejer dupa-amiaza. Dar M asta (ca si bucata de M9) este doar un half profile.

PS: GMaps inca nu stie decat primii 5-6 km care fusesera deschisi acum cateva luni. Aseara imi arata ca zbor frumos peste camp  :D

Adrian.TM

Cel mai probabil va fi nevoie de o extindere de la 1+1 la 2+2 în câțiva ani, deoarece, odată cu deschiderea și a Schnellstraße 7 de pe partea austriacă, o parte din traficul de pe ruta [RO]-Ungaria-Slovenia-Italia se va muta pe ruta aceasta:M80->Austria-S7-A2->Italia.
Personal am folosit această rută prin anul 2009(când M80 încă era doar un desen pe hârtie, și se numea M8), pentru a evita Slovenia(Adevărul este că vignetta slovenă e mai scumpă decât cea austriaca, chiar pe o perioadă mai scurtă de timp[15€-7 zile vs 9.50€-10 zile]).

Posibil să mă înșel, dar eu așa văd lucrurile(Mai ales dacă A3 și M85 nu se vor "uni", maghiarii vor rămâne doar cu conexiunea existentă de la M1/A4 și cea despre care se vorbește acum, M80/S7)

Morosanu

Nu stiu daca se va prefera prin Austria. Autostrada prin Italia (pentru autoturisme) de la Venetia spre Slovenia costa 10.10€, iar de la Venetia spre Austria 18.40€. Deci nu se castiga nimic din faptul ca vigneta e mai ieftina in Austria decat in Slovenia. Iar ca si km nu stiu, dar cred ca sunt mai putini prin Slovenia si in plus ai autostrada continua Italia - Slovenia - Ungaria.
Politica distruge tot ce atinge.

alexandru_m

@Adrian.TM

Avand in vedere ca supratraversarile nu sunt dimensionate pentru 2+2...

Deja merge destula lume pe ruta asta, in special traficul de marfa.

A3 cu M85 sunt cvasi-unite deja. Ungurii au ajuns cu autostrada pana la Sopron (momentan ocolesti cam jumatate de oras) si lucreaza in continuare pana la granita. In Austria ai mai putin de 10 km de la Klingenbach (vama) pana unde incepe A3 full profile. Si pe drum ai vreo 2 giratorii si un semafor, dar sunt binevenite ca ai benzinarie Turmol automata cu preturi f bune la primul giratoriu si zona de shopping la al doilea :)